Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 05:33

П’ять столиць світу сьогодні змагатимуться за право приймати літню Олімпіаду 2012 року.


Василь Зілгалов

Прага, 6 липня 2005 – Виконавча комісія Міжнародного Олімпійського Комітету офіційно підтвердила у вівторок у Сингапурі кандидатури п’яти міст світу, котрі претендуватимуть сьогодні на право бути господарями літньої Олімпіади 2012 року. Серед них чотири європейські столиці: Лондон, Париж, Мадрид і Москва та одне місто з американського континенту – Нью-Йорк. Нагадаємо, що минулі Олімпійські ігри 2004 року пройшли в грецьких Афінах і скандальні історії з їх фінансуванням не вщухли ще й сьогодні. Це ж стосується й діяльності Національного Олімпійського Комітету України. Яка ж ситуація та прогнози напередодні сьогоднішнього голосування за нового олімпійського господаря 2012 року, котре відбудеться в середині дня в Сингапурі?

Своєрідна містичність музики олімпійського гімну свідчить про те, що спорт, а особливо Олімпіади, стали чимось на кшталт другої релігії для народів світу. І не тільки релігії. Глобальну діяльність МОК супроводжують не лише великі фінансові компанії, багато інвесторів, а й періодичні корупційні скандали. Все як у житті. Так, Оргкомітет Олімпіади 2004 в Афінах оприлюднив підсумки своєї фінансової діяльності і зазначив, що офіційні витрати становили 1,9 мільярда доларів, а заробіток - понад 2 мільярди доларів, тобто, прибуток від Олімпіади в Афінах офіційно становить 131 мільйон євро. Хоча загальні витрати на одну з найдорожчих в історії літніх Олімпіад за оцінками експертів склали близько 11 мільярдів євро. Відчуваєте масштаб. Це і є сьогодні одним із пояснень того, чому у боротьбу за право бути господарем Олімпіади 2012 включилися не лише відомі спортсмени, а й політичні лідери країн: британський прем’єр Тоні Блер, російський президент Володимир Путін, держсекретар США Кондоліза Райз, мери згаданих міст -претендентів, відомі депутати з цих країн.

Тоні Блер першим прибув до Сингапура і заявив: “Настрій Лондона 2012 року буде найкращим духом олімпійського руху: любові до спорту, віри в можливість спорту об’єднувати людей, виховувати, змінювати їх життя”.

А сенатор від штату Нью - Йорк Гіларі Клінтон не сумнівається: “Ясно, що ми виграємо це голосування. Ми віримо, що ми маємо всі необхідні переваги разом. Тут все зібрано воєдино, як сказав мер, можливості будуть вражаючі, і ми зробимо навіть більше, і яке місто може ліпше продемонструвати все, що є суттю Олімпіад? До того ж ми ніколи не проводили Олімпіаду в Нью-Йорку”.

Заявки серйозні. Хоча президент МОК Жак Роґґе заявив, що “ключовим аргументом у виборі міста для літньої Олімпіади 2012 будуть відповідні технічні доповіді”. Він також наголосив, що “цього разу геополітичні аргументи, як це було чотири роки тому з вибором Пекіна для Літніх ігор 2008, враховуватися не будуть”.

Разом з тим глава МОК вважає: “ Вибори міста-господаря ігор 2012 року будуть непрості з огляду на високий рівень можливостей кандидатів”.

Першим на презентацію у Сингапурі сьогодні вже вийшов Париж, другим був Нью-Йорк, а саме в цей час демонструються можливості Москви. Потім конгрес оцінить Лондон і Мадрид. Десь біля другої години дня за Києвом світ дізнається про господаря літньої Олімпіади 2012 року. А наступна літня Олімпіада 2008 року пройде в Пекіні, зимова 2006 в Турині, а ще одна зимова вже 2010 року – в канадському Ванкувері. І так далі діятиме заворожлива магія спортивних боїв, за котрими спостерігають спадкоємці змагальних традицій стародавніх греків вже четверте людське тисячоліття - з гаслами: швидше, вище, сильніше.
XS
SM
MD
LG