Доступність посилання

ТОП новини
19 Жовтень 2018, Київ 20:21

Трагедія в Лондоні. Чи убезпечена Україна від терористичних актів?


Марина Пирожук Гості: Сергій Шевчук – народний депутат України (БЮТ); Любомир Токар - вчений секретар Національного Інституту проблем міжнародної безпеки.Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ, 8 липня 2005 року.

Марина Пирожук

Вітаю всіх, чиї приймачі налаштовані на хвилях радіо” Свобода”. В ефірі “Вечірня Свобода”, перед мікрофоном Марина Пирожук.

Трагедія в Лондоні. Чи убезпечена Україна від подібних небезпек? - така тема сьогоднішньої “Вечірньої Свободи”, яку ми обговоримо з народним депутатом України, членом блоку Юлії Тимошенко Сергієм Шевчуком; вченим, секретарем Національного Інституту проблем міжнародної безпеки Любомиром Токарем.

Вітаю шановних гостей і дякую за участь у програмі. Я також хочу долучити до нашої розмови наших слухачів у другій частині програми. Телефонуйте до нас за номером 490-29-05 після 20.30 год.

Кількість загиблих людей внаслідок вибухів у Лондоні за даними лондонської поліції становить щонайменше 50 осіб . Близько 700 осіб поранено. Це ще не остаточна цифра жертв вибухів, які сталися учора в ранкову годину пік в метрополітені та автобусі столиці Британії.

З нами на зв’язку наш британський кореспондент Олекса Семенченко. Олексо, вітаємо Вас, чи є якась свіжа інформація щодо кількості жертв цієї трагедії? Олекса Семенченко

Вітаю Вас, Марино. Власне те, що й Ви сказали. Вже 50 і більше загиблих, 700 поранених, близько 20 людей у тяжкому та критичному стані в лікарні. Йдеться про те, що, очевидно, число 50 і більше зупиниться між 50 і 100.

Сьогодні виступав шеф Скотленд-Ярду і сказав, що слід чекати додаткових ще жертв, тому що й досі на одній зі станцій метро не вдалося дістатися до вагону, де відбувся вибух.

Але він попросив не перебільшувати можливість жертв, тому що жертви сягнуть більше ста осіб, смертельні випадки.

Марина Пирожук

Олексо, яка атмосфера загалом наразі в Лондоні?

Олекса Семенченко

Можна сказати, Марино, що настрої різні в людей, але загалом панує глибокий шок. Багато хто боїться сьогодні користуватися громадським транспортом, тому воліли люди залишитися сьогодні, взяти вихідний, домовитися зі своєю фірмою.

Хоч і автобуси, і електрички повністю сьогодні відновили рух, функціонує багато ліній метро. Деякі фірми навіть радили своїм працівникам залишитися вдома сьогодні, аби відпочити три дні, разом з вихідними, відпочити морально.

Ті, що були на місці події, переживають нервовий струс. Сьогодні я говорив з Монікою Карерас, це дівчина, яка була в півметрах від автобусу, що вибухнув на вулиці Тарістон в годину пік у четвер вранці. Автобусі зірвало дах, і, як пізніше стало відомо, загинуло 13 осіб у цьому автобусі.

Моніка пережила цей справді шок, і коли я з нею говорив, вона більше часу просто плакала під час цієї розмови. Вона сказала, що коли вибух стався, це сталося зовсім неочікувано, це був страшний звук, люди навколо неї попадали на землю, але просто від страху, від несподіванки.

Вона каже, що вона впала на коліна. Люди повставали, почали бігти з місця події, штовхали люди один одного... Тоді вона подивилася назад і побачила автобус з зірваним дахом і обвуглені тіла людей, які вже не рухалися. З нею сталася істерика, вона довго не могла навіть своєму хлопцеві пояснити, що з нею сталося.

Марина Пирожук

Олексо, а чи не бояться після цього, в тому числі і Ваша співрозмовниця, лондонці користуватися громадським транспортом?

Олекса Семенченко

Звичайно, будуть побоювання. Поступово, я думаю, що доведеться користуватися громадським транспортом, без цього не можна собі дати раду у Лондоні.

Тим більше, що, власне, політика того, щоб громадським транспортом більше користувалися, ніж власним транспортом, це те, що провадить мер Лондона.

Ясно, що це якась зелена ініціатива, там є спеціальний податок навіть. В робочі години треба платити 8 фунтів стерлінгів, щоб в’їхати на власному авто до центральної частини міста. То ж люди чи хочуть, чи не хочуть, але доведеться користуватися громадським транспортом.

Марина Пирожук

Олексо, які версії щодо організаторів вибухів розглядає британське керівництво? За цей час прозвучало кілька таких версій стосовно організаторів вибухів. Чи дійшли в цьому єдиної версії причини трагедії і тих, хто це зробив?

Олекса Семенченко

Розглядаються абсолютно всі версії. Зараз не може сказати поліція, що це справа рук таких і таких терористів. Відомо, що це розглядається як терористичний напад, звичайно. Сьогодні Ів’єн Блер сказав, що слід “Аль-Каїди” розглядається дуже і дуже серйозно.

Організація під назвою “Таємна група джахаду “Аль-Каїди” в Європі” взяла на себе відповідальність на одному з арабських інтернет-сайтів.

Голова поліції заявив, до речі: “Нам про це відомо, звичайно. Те, чого ми не можемо знати - це те, чи є ця відповідальність реальністю чи дезінформацією. Це дуже скомплектована мережа, тож ми взяли цю інформацію під серйозну увагу”.

Проте поліція підкреслює постійно, що це можуть бути різні варіанти. Варіант, який раніше піднімався, що це могла бути реакція проти ґлувалізму, що учасники протестів проти саміту великої вісімки могли щось подібне зробити.

Марина Пирожук

Олексо, а чи озвучив, бо власне, про це сьогодні писала британська преса, чи озвучив хтось версію про те, що це могли зробити місцеві сили, як не згодні з офіційною політикою Британії стосовно Іраку?

Олекса Семенченко

Ця версія, як одна з версій, має право на існування, так само поліція буде розглядати цю і інші версії. Але можна сказати, що дуже багато вказує на слід “Аль-Каїди”. Через те, що надто вже подібний стиль і методи здійснення цієї акції.

Тобто відбулося кілька вибухів в різних місцях майже одночасно. Те саме, якщо ви згадаєте минулорічну трагедію в Мадриді і напад на Америку 2001 року, сталося так само, таким самим способом.

Але ще раз я наголошую, що поліція поки що каже, що не виключає жодної версії. Слідство, очевидно, буде дуже довгим і складним.

Є багато обставини, які ускладнюють пошуки, і шеф поліції навіть сказав, що йому, звичайно, не може бути відомо, чи ще залишилися ті люди на території Британії, які здійснили цей страхітливий акт.

Марина Пирожук

Дякую Олексо. Посольство України в Британії твердить, що серед загиблих в Лондоні на цей час немає українців. А Президент Віктор Ющенко висловив співчуття родинам загиблих і від імені українців побажав швидкого одужання пораненим. Він також засудив організаторів цієї трагедії.

Фракція комуністів між тим у зв’язку з цим зажадала відкликати з Іраку українських військовослужбовців. Засудив дії нападників і президент ПАРЕ Рене Ван дер Ліндон, який сьогодні був у Києві. Послухаємо цей матеріал.

Рене Ван дер Ліндон

Я надіслав учора співчуття з приводу таких драматичних подій. Коли такі речі стаються, коли таке варварське дикунство відбувається, люди не можуть зрозуміти, чому так стається. Люди мають це засудити. Мають бути міцніші позиції міжнародної спільноти з цього питання.

Тероризм показує тісну співпрацю різних країн негуманними і безвідповідальними діями. Ми не можемо зрозуміти, що люди досягають своєї мети такими засобами, це неприйнятно.

Ми маємо це засудити і сподіваємося, що кожна сторона суспільства візьме на себе відповідальність за людей, що зробили це, і віддасть їх під суд. Ми маємо боротися за справедливість по всьому світі, бо головне права людини – це право на життя.

Марина Пирожук

Це був Президент ПАРЕ Рене Ван дер Ліндон. Міністерство внутрішніх справ України у цьому зв’язку заявило про посилення пильності правоохоронних органів та спецпідрозділів.

В управлінні консульської служби МЗС України цілодобово працює "гаряча лінія" за телефоном 238-16-57( це київський номер). За цим номером родичі і близькі можуть отримати інформацію про можливе перебування співвітчизників у районах трагедії.

Шановні гості, ви почули дуже багато інформації. Як ви пояснюєте ці вибухи для себе? Чи маєте ви свої версії причин цього? Пане Шевчук?

Сергій Шевчук

Я вважаю, що після 11 вересня 2001 року, після трагедії, яка трапилася в Нью-Йорку і у Вашингтоні, дії у відповідь з боку США в таких країнах як Афганістан та Іран показали, що це не є дієвим механізмом попередження терористичних актів.

Приклад того, що сталося в Мадриді в 2004 році, а тепер у Лондоні, говорить про те, що не завжди заходи боротьби в країнах походження можуть приводити до позитивних результатів.

Марина Пирожук

Пане Токар, чи погоджуєтеся Ви з колегою?

Любомир Токар

Частково. Хочу сказати, що треба чітко розмежувати дії і завдання держави в боротьбі з тероризмом та дії і завдання суспільства в цілому.

Завдання держави – забезпечити охорону і безпеку функціонування стратегічно важливих об’єктів, які можуть нанести невиправну шкоду для десятків тисяч людей, мешканців певної країни. Це стосується дійсно стратегічно важливих об’єктів.

США як глобальна надзвичайно могутня держава, вона розглядає питання глобальної безпеки з позицій загроз, які можуть нести певні держави. Тобто йде мислення щодо позицій міжнародної безпеки з позицій загроз з боку держав.

На жаль, мережа тероризму стосується і використовує як державні засоби, тобто підтримку певних держав, які надають притулок, які можуть дозволити отримати зброю масового знищення, які не забезпечують відповідного контролю за зберіганням, за наявністю таких засобів ураження, це перша позиція.

Друга позиція, що терористи використовують надзвичайно примітивні засоби. І те, що відбулося зараз в Лондоні, по-перше, дозволяє стверджувати, що на сьогоднішній день роль і завдання держав, державних структур безпеки все-таки не дозволяє поки що терористам вийти на вищий рівень ураження. Тобто вони використовують поки що примітивні засоби.

Давайте протягнемо і вслідкуємо логічний ланцюжок. Теракт 11 вересня 2001 року в Нью-Йорку, який ми можемо вважати частково високотехнологічним, але де були використані як бойові засоби нанесення терористичного удару реактивні літаки.

Другий акт 11 березня в Мадриді 2 роки тому, де були використані примітивні засоби, це тротил, який використовувався на каменоломнях під Мадридом. Тобто це говорить про те, що поки органи державної влади, структура національної безпеки, державної безпеки тримають під жорстким контролем засоби масового знищення.

І приклад в Лондоні знову ж таки говорить про те, що тут теж використані примітивні засоби.

Марина Пирожук

Але водночас держави не готові цьому протистояти.

Любомир Токар

Я хочу сказати, що жодна держава ніколи не в змозі буде протистояти примітивним засобам нанесення терористичних ударів.

Я хочу повернутися ще коротенько до історії. Я проаналізував хронологію терористичних актів в Лондоні з 90-го по 2001 рік.

Лондон - не таке вже й безпечне місто в цілому, тому що протягом цього періоду майже щороку – 90-ий, 91, 93, 96, 97, 99, 2000, 2001 рік, в кожному з цих років відбувалося три-чотири терористичні акції подібного ґатунку, тільки з меншою кількістю жертв.

Щодо механізмів терористичних засобів, 28 лютого 93 року було здійснено вибух на станції метро Лондон Бридж, 29 поранених, яку здійснила ірландська республіканська партія, і 18 лютого 96 року - в автобусі.

А більших тих інших вибухів відбувалися в місцях скуплення великої кількості людей. Тобто, це було на вулицях вибухали автомобілі. Число загиблих становило 2-3 особи, але велика кількість поранень було.

В принципі, ця хронологія дозволяє стверджувати все-таки, що терористи продовжують використовувати примітивні засоби ураження.

Марина Пирожук

Я наразі хочу вам запропонувати, з цього приводу, думку начальника головного управляння розвідки Міноборони України, заступник міністра з надзвичайних ситуацій Олександр Скипальський.

Олександр Скипальський

З приходом одного керівника, який розуміє це щось робить, а інший руйнує те, що ми робимо. Я повинен сказати, що події в Лондоні, я звернув увагу, на позицію колишнього міністра надзвичайних ситуацій Валерія Кальченка, який зараз працює заступником.

Я думаю, що він знову повернувся до утворення рятувального загону, бо пожежник Кремар розігнав рятувальні структури. В основі своєї у нас немає реалізації концепції Національної безпеки. Все впирається в це.

Я розумію Порошенка, він добре навчився розбиратися в шоколаді і в чомусь іншому, але бути уніфікованим спеціалістом ні дня не працюючи, наприклад, в системі безпеки, це нонсенс. Я не знаю, чим думає вище керівництво в кадровій політиці, але поки не буде відшліфована кадрова політика в нас так і буде. І, безумовно, по всі напрямкам будуть збільшуватися.

Марина Пирожук

Пане Шевчук, будь ласка.

Сергій Шевчук

Давайте повернемося до Лондона, а потім будемо коментувати Олександра Скипальського. Я не зовсім погоджуюся з думкою малакології про те, що акти тероризму стають все більш примітивнішими і завдяки зусиллям держави.

Навпаки, їхні можливості з кожним роком стають все більшими. І питання часу, коли будуть використані, на жаль, всі можливості для хімічного чи біотероризму, чи вибухового, чи не дай Боже ядерного тероризму.

А те, що було раніше в Лондоні, то відомо, що це скоювали далеко не прихильники Бен Ладена, це скоювали сторонники ІРА. Це дійсно були такі епізоди.

Зараз ми говоримо про якісний, новий, терористичний акт, коли одночасно були задіяні декілька вибухових пристроїв. І тут треба дивитися трішки глибше, справа в тому, що Лондон, це особливе місто, де живе близько 800 тисяч мусульман.

Якщо раніше вони були послідовниками поміркованої версії Ісламу, то в останній час, особливо після 11-го вересня 2001-го року ідеологій ісламізму, ідеологія Бен Ладена все більше проникала в середовище, особливо в середовище молодих мусульман.

І соціологічні дослідження чітко вказують на те, що, скажемо, в 2003-му році було проведено дослідження, яке показало, що близько 90% мусульман до 40-а років, які живуть у Лондоні задекларували, що вони б ніколи не взяли участь у війні на користь Великої Британії, і 40% із них казали, що якщо буде потрібно стали б на сторону “Алькаїди”, і стали на сторону ісламської фундаментальності.

Марина Пирожук

Тобто, Ви схиляєтеся до версії...?

Сергій Шевчук

Я схиляюся до версії того, що загроза терористичних актів в цілому світі і не лише в Західному світі, зростає кожним роком.

Марина Пирожук

А чи убезпечина від цього Україна?

Любомир Токар

Я можу прокоментувати. Це я знову ж таки повертаючись до своєї генеральної думки.

Марина Пирожук

Ви можете так само, як представник РНБО прокоментувати закиди Олександра Скипальського, який стверджує, що так звані терористичні ризики в українській державі є і що їх збільшує власне кадрова політика влади?

Любомир Токар

З тим тяжко погодитися, а ризики є в будь-якій країні. Не має на сьогоднішній день, якщо вивчаючи глибоко природу тероризму і 3-є тисячоліття перевело нас в сферу інформаційної, глобальної політики.

Тобто, ми всі підключені і замкнуті на великий глобус, на широке розповсюдження інформації, і пропаганда терористичних ідей агресивності, нетерпимості розповсюджується надзвичайно швидко. І частіше всього терористи саме ставлять і переслідують таку мету нанести удар для того, щоб тим ударом отримати максимальний резонанс в світі, і залучити до своєї мережі більше прихильників, людей з хворою психікою, які не терпимі до людей, до цивілізації. Тим самим вони, в принципі, досягають цю мету.

Я б не хотів, в принципі, наша сьогоднішня передача лягла знову ж таки в канву поширення ідей тероризму і рекламування засобів.

Марина Пирожук

Гаразд. Як Ви ставитися до закликів комуністів стосовно того, що потрібно відкликати назад українських військовослужбовців в Іраку? Чи потрібно це робити?

Любомир Токар

Я знову дотримуюся своєї попередньої ідеї. Чітко треба розграничувати політику держави в рамках боротьби з тероризмом, коли потрібно задіювати великі сили і збройні сили, і спецслужби для того, щоб ліквідувати певні джерела очаги, насильства чи збройних конфліктів.

Друга позиція, коли це переходить в сферу Національної безпеки, де необхідно і достатньо зусиль саме органів державної безпеки, які повинні забезпечити і не допустити на території своєї маленької чи якоїсь певної країни проявів насильства з численними людськими жертвами.

Марина Пирожук

Я все ж таки хочу вам запропонувати думку голови Атлантичної Ради України, військового експерта Вадима Гречанінова.

Вадим Гречанінов

Треба розглянути причини чому вони були в Лондоні? Таких причин для України може і нема на сьогодні. Я думаю, що головна причина це все ж таки активні дії в Іраку. Це перше.

Друге, може бути, це така акція, щоб доказати, що треба залишатися, треба боротися тероризмом і потрібний якийсь імпульс, з боку тероризму. Тому, це щось може спровоковане. Хоча виставляти таку провину для уряду, для держави, для влади дуже некоректно.

В Лондоні дуже багато сімей і взагалі дуже велика діаспора, яка пов’язана з мусульманством. Навряд чи вона буде застосовувати ті методи в державі, в місті, де вони мешкають.

Богдана Костюк

А скільки убезпечено Україна від подібних терактів?

Вадим Гречанінов

Ми так активно не працюємо в Іраку, але це все може бути.

Марина Пирожук

Пане Шевчук, чи все ж таки убезпечено Україна від чогось подібного, на Ваш погляд?

Сергій Шевчук

Безумовно, не убезпечена. І не тому, що українські вояки виконують свою місію зараз в Іраку, і на Ваше запитання відповів би однозначно. Безумовно, це треба якнайшвидше припиняти.

Марина Пирожук

Припиняти, що? Тобто, забирати військовослужбовців додому?

Сергій Шевчук

Однозначно. Я цю думку висловлював, коли було голосування по входженні нашого контингенту в Кувейт, в Ірак. Але це не спасає, оскільки головна причина тероризму і головна мета тероризму полягає в раціональності, і в алогічності їхніх дій.

Адже тоді буде більш ширший резонанс, саме про це будуть більше говорити, саме тоді досягається мета теракту. Посіяти страх, посіяти паніку, посіяти ненависть. Тому, така алогічна дія може бути застосована до будь-якої держави, в тому числі і України.

Я в певній мірі розділяю схвильованість пана Олександра Скипальського, який говорить про те, що ми не повинні бути такими безпечними. В Україні є досить багато об’єктів, які можуть спричинити просто катастрофічні події для нашої держави.

На жаль, надійності на цих об’єктів до цього часу ми не помічали. Я не хочу згадувати приклади на військових об’єктах, а якщо порівняти їх з цивільними об’єктами, то вони також є небезпечні. Бо сьогодні в Україні головний внутрішній “терорист”, хай пробачить мене міністр оборони, це все-таки наше військо.

Марина Пирожук

Ось наші експерти, яких ми чули твердять, що Україна немає концепції, реалізації Національної безпеки в наслідок чого вони знову ж таки зростатимуть? Пане Токар, чи погоджуєтеся Ви з цим?

Любомир Токар

Не зовсім погоджуюся. На формальному рівні прийнятий закон про Національну безпеку, є концепція забезпечення, є відповідні організаційні структури створені на досить серйозному міжгалузевому співробітництві, різних міністерств відомств по ліквідації наслідків терористичних актів, є відповідні структури Служби безпеки в Міністерстві внутрішніх справ.

Тобто, логічно це все в нас є, працює, але я ще раз стверджую і хочу підтвердити, що основна націленість і мета держави забезпечити безпеку функціонування стратегічно важливих об’єктів. Так ми можемо говорити про те, що не в повній мірі якісно це все забезпечується ця безпека, але процесу удосконалення немає меж. Так що тут можна багато говорити. Зрозуміло, що треба удосконалювати.

На жаль, я хочу сказати по Лондону. У мене в інформації, яку я дав хронологію по терористичних актах в Лондоні відбувся такий маленький провал з 2001-го року до 2005-го року не було терористичних акцій в Лондоні. Тому, суспільство заспокоїлось.

Було потягом цього періоду арештовано в США і Великобританії біля 600 чоловік, які підозрівалися в підготовці терористичного акту. Було попереджено декілька терористичних акцій, але це все-таки високоефективна робота органів структур, розвитки структур, безпеки не дозволило все-таки повністю виключити варіант проведення терористичних актів.

Марина Пирожук

Британська преса занепокоєна цими подіями в Лондоні і порушує досить радикальні питання стосовно того, хто відповідатиме за цю трагедію і як далі бути країні?

Окремі газети пишуть, що такої трагедії там чекали, оскільки виконавці в такий спосіб намагаються змусити Блера вивести війська з Іраку. Шановні гості, чи спонукає, на ваш погляд, це Тоні Блера саме до таких дій?

Сергій Шевчук

Я повинен сказати, що дійсно було попередження Великобританії і уряду цієї держави від організації пов’язаних з терористичними акціями, що в разі не виведення чи продовження участі у війні в Іраку будуть подібні акції і в Лондоні.

Однак, уряд Тоні Блера не зробив, на мій погляд, належних дій, він активно підтримує США. Тепер, очевидно, послідує знов-таки логіки цієї супер держави.

Я дуже не хотів би, але мені здається, що Великобританія буде знаходити об’єкт для послідуючого нападу і здійснюватиме окремі дії, які інакше, як державним тероризмом назвати не можна.

Марина Пирожук

Що скаже з цього приводу пан Токар?

Любомир Токар

Я все-таки прихильник системного аналізу, я б не випереджував події так, як це відбулося в 1996-му році, в США, коли громадська думка формується ще до вияснення справжніх причин і виявлення винуватців.

Адже ми пам’ятаємо, що організатором теракту був американець, але всі ЗМІ в США дали підтвердження і почали дику кампанію проти мусульман.

Те ж саме відбувалося і 11-го вересня 2001-го року ще не виявивши справжніх учасників і організації теракту вже була сформована громадська думка.

Теж саме відбувалося в Мадриді, хоча перші сигнали говорили про можливість участі місцевих сепаратистів в цьому теракті. Ми знаємо, що прем’єр-міністр був знятий і вибраний інший прем’єр-міністр, виведені війська. Але це не спасло Іспанію від того, що місяць назад був проведений черговий теракт в Мадриді.

Те ж саме ми зараз формуємо громадську думку і про вивід військ Великобританії з Іраку, не маючи для цього достатніх підстав, тому що, немає ні заяв “Аль-Каїди”, а якщо і з’являться, то можна сумніватися, адже міжнародна терористична організація використовує будь-які інформаційні війни для того, щоб повернути їх і зарахувати на свій рахунок.

Тобто тут не треба випереджувати події. Давайте проведемо розслідування, тому що, наскільки мені відомо, спецслужби Великобританії дуже інтенсивно працювали по мусульманському середовищу.

Марина Пирожук

Пан Шевчук тягне руку. Я відчуваю, що він хоче з Вами посперечатися.

Сергій Шевчук

Я хочу навести приклад такої ефективної роботи спецслужб. Спецслужби Америки, спецслужби Великої Британії неодноразово заявляли, що на території Іраку знаходиться зброя масового знищення. Вони ввели в оману свої народи, вони ввели в оману весь світ, і в якійсь мірі навіть українське керівництво, яке також на якийсь час повірило і направило туди свій контингент.

Так само “ефективні” були їх дії в Афганістані. Тобто, розумієте, інколи на державному рівні, на міждержавному рівні кояться речі, які значно більше по своїм наслідкам переважають невеликі акції, скоєні терористами-одиночками.

Тому рішення про виведення українських вояків з цієї гарячої точки повинно бути виконано. І чим швидше, тим краще.

Марина Пирожук

Дякую, пане Шевчук. Ми також знаємо, що тамтешня британська преса пише, що ісламська комісія з прав людини радить мусульманам не виходити без потреби на вулиці Лондона.

Там мовиться також про страх мусульман перед помстою, хоча мусульманські лідери офіційно засудили ці напади в транспорті. Я зараз хочу долучити до нашої розмови нашого кореспондента в Криму Володимира Притулу, який вже з нами на зв’язку. Володю, вітаю тебе, чи чуєш ти нас?

Володимир Притула

Так, я вас чую. Добрий вечір.

Марина Пирожук

Скажи будь ласка, як відреагували на цю трагедію мусульмани Криму?

Володимир Притула

Я сьогодні розмовляв з муфті мусульман Криму Еміралі Ефенді Аблаєвим, і звичайно, він засудив цей терористичний акт. Він сказав, що справжній мусульманин не може такого здійснити, що такі терористичні акти дискредитують іслам і дискредитують мусульман. І він різко негативно до цього ставиться.

Він також сказав, що співчуває усім, хто постраждав у цьому нападі. І так само лідер кримсько-татарського меджлісу, народний депутат України Мустафа Джемілєв сказав, його коментар був ще різкішим.

Марина Пирожук

Що він, власне, сказав?

Володимир Притула

Він говорив теж, що це не по-мусульманськи, що це негідники могли тільки зробити, а ніяк не мусульмани, і не можна прив’язувати це до релігії.

І він засуджує це, як засуджує ці напади абсолютна більшість кримських мусульман. Він так само співчував усім тим, хто постраждав у цьому нападі. Але він говорив також, що треба реагувати заздалегідь, і не може бути такого, щоб будь-яка країна відсиділася десь збоку, очікуючи, що, можливо, її ця біда не торкнеться.

Можливо він говорив це тому, що він - один з тих українських політиків, який відразу підтримав американську операцію в Іраку, і він підтримав відправку до Іраку українських війсь. Його прийомний син був добровольцем, який записався в українську армію для того, щоб служити в Іраку.

Марина Пирожук

Володю, скажи, а чи існують в Криму організації, які можна було б вважати екстремістськими, чи є якісь загрози від них?

Володимир Притула

Я говорив на цю тему з фахівцями служби безпеки України, я читав критику кримської преси, що з цього приводу вона пише. Кримська преса дуже активно обговорює цю тему: чи є, чи немає.

Кримські проросійські політики дуже активно піднімають цю тему, вони стверджують, що в Криму дуже активно працюють ісламські угруповання різні. В СБУ мені сказали, що вони відслідковують цю ситуацію, вони контролюють, вони вживають, я навіть процитую: “здійснюють оперативно-розшукові заходи, спрямовані на запобігання та припинення терористичної діяльності”.

Але взагалі я б назвав ісламську партію “Хізб-уд-Тахрір”, члени якої активно діють, пропагують свої погляди в Криму. Але ніхто, в тому числі офіційні особи, в тому числі релігійні структури мусульман, не стверджують, що це якась терористична чи радикальна організація в Криму.

У всякому випадку дії цієї організації не були спрямовані на якісь радикальні заходи. Вони обмежувалися поки що просто пропагандою і, наприклад, кримські мусульмани, муфтії мусульман Криму, духовне управління мусульман Криму розцінює їх діяльність як більш розкольницьку, як єретичну діяльність, аніж екстремістську.

Марина Пирожук Власне, до таких організацій як “Хізб-ут-тахрір” так? Володю, а як ставляться такі організації до перебування в Іраку українських військовослужбовців?

Володимир Притула

Після того, як українські війська були направлені до Іраку, то “Хізб-уд-Тахрір” організовував навіть мітинги в Сімферополі, організовували мітинги і так звана ісламська партія Криму, про яку вже давно нічого не чути.

І саме ісламська партія Криму поширювала листівки антиамериканські, у яких закликали убивати американців там, де їх кожен мусульманин помітить.

Але це була найекстремальніша акція, найекстремальніший випадок, коли ці листівки з’явилися в Криму.

“Хізб-ут-Тахрір” періодично теж поширює свої листівки і вимагає виводу українських військ. Але ця тема останній рік, фактично, зійшла нанівець. І тему виведення українських військ з Іраку більше піднімає преса, яка сповідує більше проросійські погляди, кримськотатарська преса, ісламська преса, яка тут в Криму видається, цю тему останнім часом не піднімає.

Марина Пирожук

Володю, ти вже частково вже згадував і говорив про це. Як ставиться муфтія до існування в Криму таких організацій як “Хізб-ут-Тахрір”?

Володимир Притула

Я розмовляв з муфтієм мусульман Криму, який досить різко їх критикує. Він їх вважає розкольниками, він каже, що непотрібні жодні політичні партії.

Муфтія обраний на курултаї, тобто загальнокримському з’їзді мусульман Криму, і він користується довірою усіх мусульман. Він сказав, що те, що вносять такі організації, як “Хізб-ут-Тахрір”, інші фундаменталістські течії, це нехарактерно для Криму, для кримчан, для кримських мусульман. Це є ненаціональне, це є далеке, і тому воно тільки шкодить мусульманам, розколює їх.

Періодично виступаючи у пресі, у ЗМІ муфтій критикує діяльність цих організацій. Але ще раз повторю: він не вважає їх екстремістськими. Він говорить, що якщо б були якісь екстремістські дії, то за цим має слідкувати СБУ, інші правоохоронні органи. До речі, правоохоронці відслідковують діяльність таких організацій.

Марина Пирожук

Тобто, можна говорити про те, що вони знаходяться під контролем, так?

Володимир Притула

Я думаю, що так. І періодично намагаються перешкодити діяльності цієї організації. Але оскільки вона не підпадає під щось протиправне, то максимум, що можуть у цій ситуації наші правоохоронні органи - це оштрафувати за незаконну політичну діяльність, оскільки “Хізб-уд-Тахрір” проголошує себе політичною партією, мета якої - побудова всесвітнього ісламського халіфату.

Але оскільки вони не реєструються, то їх максимум, наприклад, торік у Севастополі були затримані і оштрафовані на суму від 400 до 600 гривень 9 осіб, і цього року провідник цього “Хізб-ут-Тахріру” у Симферополі був затриманий теж і оштрафований на якусь таку ж приблизно суму.

Марина Пирожук

Шановні гості, я б хотіла, щоб ви прокоментували почуте від нашого кореспондента в Криму Володимира Притули. Чи справді там ситуація під контролем, як говорив Володимир? Що треба зробити, аби в Україні таких актів, таких трагедій взагалі не було ніколи? Чи можливо це? Можливо, ви маєте свої якісь рецепти?

Любомир Токар

Щодо інформації по Криму, то я б не загострював ситуацію по мусульмансько-ісламському фактору в Україні, адже мусульмани надзвичайно поповнюють духовну національну скарбницю української держави.

438 тисяч мусульман, які проживають на території України, це наше надбання. Покладатися у недопущенні терористичних актів виключно на СБУ – це так само нонсенс.

Так, якщо будуть лунати заклики до агресивності, до нетерпимості, до національного розколу, до того, щоб посварити чи акцентувати, чи зосередити увагу української держави, народу...

Марина Пирожук

Це нонсенс через те, що важко спрогнозувати, звідки можуть іти такі небезпеки?

Любомир Токар

По-перше, це примітивний рівень, важко спрогнозувати, звідки вони можуть йти, дійсно.

А по-друге, все ж таки великий акцент падає саме на діяльність різних громадських організацій мусульман. На сьогодні вони толерують терпимість, вони толерують діалог, і ми розмовляємо, зустрічаємося з ними, спілкуємося.

Хоча це не виключає, що є певні елементи, які проявляють радикальні настрої. Знову ж таки мусульманська громада повинна працювати саме з цими людьми, толерувати їх і переконувати, що питання у стані вирішуватися, є і на державному, і на громадському, і на політичному рівнях. Немає потреби вдаватися до терористичних акцій.

Марина Пирожук

Пане Шевчук, це говорить представник РНБО. Можна навіть сказати, що зацікавлена особа. Чи погоджуєтеся Ви з ним?

Сергій Шевчук

Я би погодився, якби, наприклад, практика того, як діють спецслужби на теренах минулого СРСР, зокрема, практика дій в “Норд-Ості” і у Беслані, коли, на жаль, кількість потерпілих була більшою, ніж кількість терористів. Тому не треба сподіватися на ефективну роботу тих служб, які ще далеко від досконалості.

Марина Пирожук

Треба ще працювати. На цьому ми мусимо завершувати нашу розмову. Це була “Вечірня Свобода”, яку підготувала і провела Марина Пирожук.

Говорить радіо “Свобода”!

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG