Доступність посилання

ТОП новини
17 Жовтень 2018, Київ 14:42

В Криму – чергове загострення земельної проблеми. Протистояння в Тихій бухті.


Володимир Притула

Симферополь, 12 липня 2005 - В Криму – чергове загострення земельної проблеми. У Симферополі будинок уряду автономії уже другу добу поспіль пікетують дві сотні кримських татар. А в Тихій бухті минулої неділі виникло протистояння між репатріантами і бійцями спецпідрозділів Внутрішніх військ, що ледь не призвело до людських жертв.

У Меджлісі кримськотатарського народу вважають, що лише втручання його лідера Мустафи Джемілєва і секретаря Ради національної безпеки та оборони України Петра Порошенка дозволили попередити зіткнення між репатріантами і бійцями спецпідрозділів Внутрішніх військ у Тихій бухті, що неподалік кримського курортного містечка Коктебеля. В ніч на неділю розчаровані роботою урядової комісії кілька десятків кримських татар розпочали зведення 8-ми тимчасових будиночків на землях, оголошених місяць тому Верховною Радою Криму місцевим заповідником. А 9 липня прокуратура Криму оперативно порушила кримінальну справу. Того ж дня до Тихої бухти прибули до 10 автомобілів з бійцями спецпідрозділів Внутрішніх військ.

Як повідомив Радіо Свобода Мустафа Джемілєв, щоб не допустити знищеня самобудів, кілька кримських татар зачинилися у будиночках з каністрами бензину, погрожуючи підпалити себе, якщо правоохоронці почнуть штурм містечка. Напруга спала лише після 10-ї вечора, коли секретар Ради національної безпеки та оборони України Петро Порошенко провів у Симферополі термінову нараду за участі перших осіб Криму, керівників силових структур автономії і лідерів кримських татар.

Кримський прем’єр Анатолій Матвієнко трохи інакше змальовує події в Тихій бухті: “Порушена кримінальна справа. Цього достатньо для того, щоб виконуючи порушену прокуратурою кримінальну справу приїхати і описати те майно, яке відноситься до факту злочину. Коли стало відомо, що там підтягуються тисяча-дві і більше, то тільки для того, щоб описати майно і забезпечити порядок описання цього майна. Я думаю, що це від пересердя. Хтось хотів зробити зі страху великі очі. З одного і іншого боку ніхто нікого і пальцем не чіпнув і ніхто не збирався когось чіпати”, – повідомив Анатолій Матвієнко.

Конфлікт у Тихій бухті триває уже кілька років. Коли репатріанти звернулися до влади з пропозицією передати два десятки гектарів порожньої землі під створення тут кримськотатарського туристично-етнографічного села, що забезпечило б житлом і роботою кілька сотень раніше депортованих осіб та їхніх нащадків, то Верховна Рада Криму просто оголосила землі довкола бухти заповідною територією місцевого значення.

Анатолій Матвієнко каже, що поки Тиха бухта буде заповідною, його уряд не дозволить там будуватися, хто б це не був. Він продовжує: “Хтось хотів спровокувати безладдя. Більше того, мені сатло відомо, що навіть були готові адекватні дії. Я це просто веду до того, що ми маємо бути дуже пильні щодо стабільності в Криму. Ми маємо розуміти, що від нас – громадян України всіх національностей залежить ця стабільність”, – вважає кримський прем’єр.

Тим часом Мустафа Джемілєв заявив Радіо Свобода, що у випадку силових дій влади стосовно репатріантів у Тихій бухті – він оголосить загальнонаціональну мобілізацію кримських татар. А те, що цей заклик впаде на підготовлений грунт свідчить пікет репатріантів – вихідців з Партеніту, який триває уже другий день. Його учасники вимагають негайного виділення землі кримським татарам у Великій Алушті. Учора вони кілька годин вели переговори з Анатолієм Матвієнком.

Каже один з пікетувальників: “Радіти особливо нічому. За три місяці роботи з новою владою нам так і не вдалося перевести діалог у реальну площину. Вчергове ми маємо факт забалакування проблеми. Це більше схоже на кістку, кинуту у зграю собак, щоб вони один одного перегризли”, - вважає пікетувальник. Тим часом Анатолій Матвієнко закликав всіх представників кримської спільноти до відкритого діалогу і пошуку шляхів вирішення існуючих проблем репатріантів. Виділення землі повинно бути відкритим, прозорим і тривати в рамках правового поля України, – з посиланням на кримського прем''єра повідомила урядова прес-служба.
XS
SM
MD
LG