Доступність посилання

ТОП новини

Кредит пом’якшує, але не знімає житлової проблеми в Угорщині.


Василь Плоскіна

Угорщина, 14 липня 2005 – Багато молодих угорських сімей мріють про власне житло. Однак придбати квартиру, навіть таку, що вже була у використанні, не так легко. З 1999 року ціни на нерухоме майно в Угорщині підскочили в 3-4 рази. Стартова ціна старого житла становить приблизно 40 тис. дол. Не всі молоді родини мають на руках такі грубі гроші, а ті, хто взяв у банку кредит, стверджують, що завдали собі на плечі надто важкий тягар.

Барнабаш Надь та його молода дружина утворили звичайну трудову угорську сім’ю. Значних сум у банку не заощадили, великого спадку від родичів не мають. Роками подружжя винаймало чужі квартири, і, звичайно, коли Наді довідалися про урядову програму кредитування житла для молодих пар “Власне гніздо”, невимовно зраділи. “Краще вже повертати грошову позику державі, ніж платити чужому господареві”, - сказав з цього приводу Барнабаш.

Банківські умови були такими: 10 тис. доларів родина Надь повинна була внести із власних заощаджень, решту квартирної ціни покривала держава. Кредит можна погасити упродовж 20 років. Щомісяця Барнабаш з дружиною повинні сплачувати приблизно 300 дол., тобто половину зарплати середньостатистичного угорця. Удвох з дружиною вони сяк-так назбирали перший внесок, але згодом з якихось причин не змогли вчасно погасити кількамісячну заборгованість перед банком. Наприкінці фінансового року банк, згідно з угодою, стягнув з рахунку Барнабашової дружини чималу суму. “Для того, хто ледве має на щоденний хліб, така операція аж ніяк не здалася б Господнім благословенням”, - з гіркотою згадує про той важкий період глава молодої сім’ї. Він каже, що й зараз їм з дружиною не стало легше жити, адже ситуація на ринку робочої сили не є простою. Чимдалі, за його словами, роботодавці великих компаній намагаються скоротити персонал, щоб меншими силами виконати більший обсяг робіт. За таких умов хтось обов’язково опиниться на вулиці, вважає ця молода людина.

Барнабаш не дуже задоволений умовами кредитування. Він каже, що його дружина і він змушені гарувати на роботі буквально від зорі до зорі, щоб стулити кінці з кінцями. Поки що подружжя не планує народжувати дітей, бо в такому разі скоротяться доходи. Наразі вони мріють лише про відпочинок влітку, тепле сонце, зелений ліс і кохання. “Все це ще нам доступно”, - посміхається крізь сум Надь, ніжно пригортаючи до себе 24-літню дружину.

Вони сподіваються на те, що їхні фінансові проблеми рано чи пізно владнаються, тому оптимістично дивляться на життя. Втім, деякі опозиційні партії, наприклад, консервативний Союз молодих демократів (скорочено ФІДЕС), дивиться на проблеми молодих угорських сімей під дещо іншим кутом. Вони критикують уряд за те, що він скасував деякі кредитні пільги, внаслідок чого молоді родини не так охоче беруть банківську позику на житло. Скажімо, торік кредит на придбання квартири за півроку оформили приблизно 200 тис. осіб. У поточному році таку позику взяли тільки 12 тис. молодих людей.
XS
SM
MD
LG