Доступність посилання

ТОП новини
16 Грудень 2018, Київ 00:38

Демографічна криза в Україні.


Микола Закалюжний

Київ, 9 липня 2005 - Демографічна ситуація в Україні залишається, м’яко кажучи, складною. Скорочення чисельності населення, зниження тривалості життя, падіння народжуваності і від’ємне сальдо міграції є головними показниками демографічної кризи.

Причини такого явища мають історичне коріння. Це, зокрема, втрати під час першої та другої світових війн, впродовж трьох голодоморів (1921, 1932-1933, 1947 років), примусової колективізації, масових репресіях 30х-50х років.

Негативно вплинула на демографічну ситуацію Чорнобильська катастрофа та затяжна економічна криза 90-х.

Переважно через низький рівень народжуваності Україна за 1993-2004 роки втратила більше, ніж 4 мільйони населення. Про основні проблеми народонаселення в Україні та шляхи їх вирішення говорить заступник директора Фонду народонаселення ООН в Україні.

Борис Ворник

Основні проблеми – це зменшення терміну життя населення України, скорочення населення та погіршення продуктивного оздоровлення населення.

В першу чергу, повинна бути чітка державна політика для вирішення цих проблем. І те, чим ми займаємося, ми допомагаємо уряду України сформувати цю демографічну, соціальну та медичну політику, побачити ці проблеми, знайти шляхи їх вирішення.

Микола Закалюжний

Характерна річ, що саме зменшення чисельності, на думку фахівців, не є ознакою демографічної кризи. Говорить заступник директора Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Ела Лібанова.

Ела Ліанова

Демографічна криза переважною більшістю і політиків, і журналістів трактується як скорочення чисельності населення України. Хоч насправді це не тільки, навіть не стільки це.

Демографічна криза – це передовсім коротке життя. Питання не в тому, що нас стає менше. Менше стає населення більшості країн Європи, питання в тому, що ми живемо мало і живемо погано. І в цьому є ознака демографічної кризи.

37% 16-річних хлопчиків не мають шансу дожити до пенсійного віку. Я аналог знаю тільки в таких країнах як Росія, Білорусь, Казахстан, Албанія, це далеко не України ЄС, до співдружності з якими ми прагнемо.

Питання в тому, що у нас надмірно висока смертність немовлят, в нас, практично, від усіх захворювань люди помирають раніше, ніж в більшості європейських країн. Додає проблем демографічних і соціальних неконтрольований відплив населення з України. Передусім, на жаль, від’їжджає молодь і висококваліфікована молодь.

Микола Закалюжний

Як не дивно, але найсильніша половина людства, як зазвичай називають чоловіків, у демографічному аспекті є найуразливішою. На цьому акцентує свою увагу Наталія Власенко, заступник голови Дежкомстату України

Наталія Власенко

Чоловіки в Україні практично від усіх причин і в усіх вікових групах вмирають значно частіше і раніше, ніж жінки. Особливо вагомою є різниця в смертності від нещасних випадків майже в 5 разів.

Однією з причин підвищення уразливості чоловіків є зловживання алкоголем та тютюнопалінням. Важкі умови сільськогосподарської праці та сільського побуду, недоступність у більшості випадків своєчасної і кваліфікованої медичної допомоги обумовлюють підвищений рівень смертності сільських жителів, порівняно з городянами.

В 1,4 рази вище, ніж у міських поселеннях, смертність сільських жителів. Середня тривалість очікуваного життя у 2003-2004 роках становила для чоловіків 62, 6, а для жінок – 74.

У 2002 році за цим показником наша країна відставала від країн Центральної Європи на 5,5 років, а від країн ЄС - на 10,9 років.

Микола Закалюжний

Звичайно, проблему народонаселення слід вирішувати через відповідну державну програму. За результатами Всеукраїнського перепису населення науковцями розроблено Концепцію демографічного розвитку України, яку передано до Уряду.

Позитивні тенденції спостерігаються завдяки значній матеріальній допомозі, яка надається матерям при народжені дитини. Втім демографи закликають до стриманості у прогнозах, оскільки ніякі заходи не здатні суттєво змінити демографічну ситуацію, оскільки вона є еволюційним процесом.

Виходячи із наявних даних, демографічна ситуація в Україні вже прогнозована на період до 2026 року. Якою вона буде виглядати, говорить Ела Лібанова.

Ела Ліанова

За будь-якими прогнозами, які ми тільки розробляли в інституті, повірте, ми враховували найменш вірогідні варіанти: і позитивні, і негативні. Все поле варіацій обмежується десь 36-44 мільйонами, приблизно так.

Тобто найгірше – це 36, якщо не буде війни, якщо не буде ніяких катаклізмів, зрозуміло. Тобто якщо будемо розвиватися революційним шляхом.

Я думаю, що будуть зміни в цих прогнозах по результатах цього року, тому що ми очікуємо в цьому році підвищення народжуваності, ще більше – наступного року.

Микола Закалюжний

Серед факторів, які можуть позитивно вплинути на демографічну ситуацію в Україні, науковці називають створення позитивної громадської думки про родинні цінності, їхній пріоритет, пропаганду здорового способу життя, заборону реклами алкоголю та тютюнопаління, припинення популяризації на телебаченні так званих брудних фільмів, що спотворюють родинні цінності і саму суть людини – народжувати і плекати нове життя.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG