Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 02:09

Про створення Міністерства вугільної промисловості.


Сергій Кисельов

Київ, 27 липня 2005 - Президент України Віктор Ющенко підписав указ про створення Міністерства вугільної промисловості та ліквідації створеної його попередником Леонідом Кучмою Національної акціонерної кампанії "Вугілля України". Що спонукало подібні новації у вуглевидобувній галузі?

Експерти жартують, що все відбувається за Еклезіастом – тобто, повертається на круги своя. Саме Віктор Ющенко за часів свого прем’єрства в грудні 1999 року ліквідував міністерство вугільної промисловості, вливши його разом із Міністерством енергетики та Держкомнафтогазпромом в нову інституцію на ім’я Мінпаливнерго.

Однак тепер, згідно указу президента України Віктора Ющенка Мінпаленерго буде реорганізоване і втратить частину своїх функцій. Вугіллям тепер знову опікуватиметься Мінвугілепром. Нове відомство найближчим часом повинне підготувати програму реорганізації вугільної галузі. Її стратегія в загальних рисах уже озвучена. І виглядає приблизно так. Прибуткові шахти – а таких в Україні лише з десяток – приватизовуватимуться на відкритих аукціонах Фондом держмайна. Шахти, які потребують інвестицій, приватизовуватимуться за умови надання податкових пільг зацікавленим інвесторам. Неприбуткові шахти будуть ліквідовані.

У теорії, на думку фахівців все виглядає просто й легко. Однак на практиці розібратися, які із майже 200 українських вугільних підприємств слід залишати, а які необхідно закривати, а головне, куди подіти безробітних вуглекопів, значно складніше.

Та є ще одне надзавдання, яке, як вважають експерти, стоїть за створенням Мінвуглепрому. Воно полягає в прагненні Києва віднайти важелі впливу на гірничу галузь взагалі і на Донбас – зокрема. В інтерв’ю для радіо "Свобода" голова незалежної профспілки гірників України, народний депутат Михайло Волинець розповів, що подібна реформа назріла вже давно, оскільки у вугільній галузі мало місце справжнє беззаконня.

Михайло Волинець: "У першу чергу у вугільній галузі треба подолати кримінальні схеми, які там є. Розірвати їх. Створити нову структуру управління. Вона має бути такою: шахта – виробниче об’єднання – міністерство. Призначити нових людей на керівництво галузі, які будуть працювати на користь держави”, – додав Михайло Волинець, народний депутат України.

А ось – думка про смисл створення Мінвуглепрому, яку в інтерв’ю для радіо "Свобода" висловив голова парламентського підкомітету з питань ПЕК Олександр Гудима: "Я не бачу жодного іншого сенсу, окрім політичного. Інших шляхів швидко, до виборів, підібратися до Донбасу я не бачу. Ніякої користі це міністерство українській енергетиці та вугільникам зокрема не принесе. Це фактично – міністерство з контролю за бюджетними коштами”, – додав Олександр Гудима, народний депутат України.
XS
SM
MD
LG