Доступність посилання

ТОП новини

Заступник держсекретаря США радить українському уряду, як розпочати економічні реформами і не програти вибори.


Сергій Куделя


Вашингтон, 28 липня 2005 - Нове українське керівництво не використало політичний капітал, який воно отримало під час Помаранчевої революції, для перетворення України на державу із розвиненою ринковою економікою, інтегрованою у глобальну економічну систему. Про це заявив у середу заступник державного секретаря США Деніел Фрід під час слухань у Конгресі США. Слухання, присвячені політиці нової української влади, проводилися підкомітетом з питань Європи та нових загроз Палати Представників США. Заступник держсекретаря назвав головними досягненнями української влади поступ у демократизації держави та активізацію її співпраці із країнами Заходу. Водночас Деніел Фрід відзначив, що з приходом нового уряду ключові економічні реформи в Україні зупинилися.

Поезія часів Помаранчевої революції повинна перетворитись у прозу програми реформ української держави та підготовку до її повноцінної інтеграції в євро-атлантичну спільноту. Так окреслив завдання, що стоїть перед українською владою, заступник держсекретаря США Деніел Фрід. На його думку, здійсненню економічних реформ в Україні перешкоджає бажання команди українських урядовців перемогти на майбутніх парламентських виборах. Тому Фрід застеріг нову владу від кроків, які спрямовані на здобутття голосів виборців, але можуть зашкодити лібералізації економіки чи вступу України до СОТ.

Серед таких кроків Фрід назвав політику державного контролю цін, протекціонізм у сільськогосподарському секторі та суттєве збільшення соціальних виплат, які лише посилюють інфляцію. Заступник держсекретаря США також відзначив, що американська влада занепокоєна невизначеністю в обсягах реприватизації в Україні та планами української влади створити державну, вертикально інтегровану нафтову компанію.

Порівнюючи зміни в Україні із “оксамитовими революціями” у Центральній Європі наприкінці 80-х років, Фрід нагадав, що більшості реформаторів у цих державах не вдалося втримати владу. І тому українська влада також має бути готова до цього. Деніел Фрід:

“Майже жодний посткомуністиний уряд, який розпочав економічні реформи, не був переобраний. Урядам, які розпочинають реформи, віддячують за них набагато пізніше, можна сказати- вже посмертно. Я можу простити чинний український уряд за те, що вони не хочуть програти наступні парламентські вибори у березні. Але ми також знаємо, що альтернативи ринковим реформам немає. Немає третього шляху. Уряди, які шукали такий шлях за 16 років посткомуністичної історії, так і не знайшли його. Існує лише шлях до утворення вільного ринку. Але, безперечно, цих шляхом можна йти з більшою чи меншою чутливість до соціальних потреб”.

Після цих слів Фріда, один з присутніх конгресменів звернувся до нього з проханням надати українському уряду політичну пораду. “Як вони можуть одночасно здійснити економічні реформи і не втратити влади?” – запитав конгресмен. У відповідь заступник держсекретаря порадив українським урядовцям зайнятися встановлення привабливого бізнес-клімату у державі.

“Добрий бізнес-клімат для іноземних та внутрішніх інвесторів – це завжди корисно. На мою думку, уряд повинен надати можливість сотням тисяч молодих та розумних людей, які протестували на Майдані, стати підприємцями. Нехай вони встановлюють зв’язки із закордонними інвесторами. І ці люди будуть голосувати за тих політиків, які надають їм такі можливості. Вони повинні приваблювати молодий прогресивний електорат. Створення сприятливих умов для ведення бізнесу - це завжди добра політика”.

Заступник держсекретаря США також привітав ухвалення Верховною Радою поправок до закону про захист авторських прав і пообіцяв найближчими тижнями переглянути фінансові санкції проти України, від яких вона щорічно втрачає 75 мілйьонів доларів. Фрід зазначив, що парламент повинен ухвалити ще низку законів для виконання усіх вимог щодо членства у Світовій організації торгівлі.

Коментуючи для конгресменів перспективи вступу України до НАТО, представник Держдепу заявив, що українці повинні спочатку дійти консенсусу всередині держави з приводу доцільності такого кроку. У відповідь на питання про українсько-російські відносини, Деніел Фрід відзначив, що США зацікавлені у порозумінні двох сусідів. Однак, за його словами, політика євро-атлантичної інтеграції України й надалі викликає запитання у Кремлі. Фрід привітав рішення Конгресу підтримати надання Україні додаткових 60 мільйонів доларів допомоги цього року. І порадив частину з цих грошей спрямувати на підтримку малого та середнього бізнесу у Східній та Південній Україні, де найбільш упереджено ставляться до програми реформ.

Після заступника держсекретаря США перед конгресменами виступили троє представників неурядового сектору – від Національного Демократичного Інституту Нельсон Ледски, від Міжнародного Республіканського Інституту Стівен Нікс та професор Університету Джорджа Вашингтона Тарас Кузьо. Кожен з них підтримує контакти із представниками нового українського керівництва і під час слухань вони не приховували свого захоплення від дій влади.

Нельсон Ледски, наприклад, прямо заявив, що громадянське суспільсво в Україні треба поставити на службу новій владі, щоб забезпечити її перемогу на наступних парламентських виборах.

Стівен Нікс наголосив, що введення в дію конституційних змін, які перерозподіляють повноваження між президентом та парламентом, можуть зашкодити здатності президента Ющенка втілювати реформи. За його словами, опитування, котрі нещодавно проводилися в Україні Республіканським Інститутом, свідчать про зростаюче невдоволення українців відсутністю змін на краще у їхньому житті.

Професор Університету Джорджа Вашингтона Тарас Кузьо заявив конгресменам, що провладні сили наберуть 50-60% голосів на наступних парламентських виборах і тому контролюватимуть більшість у Верховній Раді. Кузьо також відзначив, що представники малого і середнього бізнесу дуже задоволені новою владою, хоча ще минулого тижня в Україні були оприлюднені протилежні дані.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG