Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 09:45

Новий виток ускладнень у стосунках між Білоруссю та Польщею.


Павло Вольвач

Київ, 29 липня 2005 - У стосунках між Білоруссю та Польщею спостерігається новий виток ускладнень. Цього разу майже з детективним відтінком. Як відомо, білоруські спецслужби затримали лідера Спілки поляків у Білорусі Анджеліку Борис, звинувативши її в крадіжці грошей цієї ж організації. Відтак, Польща назвала дії Білорусі неприпустимими і відкликала свого посла для консультацій.

Зрозуміло, що ці ускладнення між сусідським країнами турбують і офіційний Київ. Так, МЗС України висловило занепокоєність у зв’язку з арештом лідера польської меншини в Білорусі.

Українське зовнішньополітичне відомство наголосило на необхідності дотримання прав і свобод людини, зокрема й прав нацменшин. Лише дотримання демократичних стандартів сприятиме розвитку добросусідських стосунків в регіоні – вважає МЗС України.

Безперечно, дипломатичний конфлікт між Варшавою та Мінськом турбує офіційний Київ. Тим більше, що і в України стосунки з Білоруссю останнім часом складаються не зовсім безхмарно.

Варто згадати хоча б квітневе затримання в Білорусі українських громадян, активістів молодіжного руху “Національний альянс”, котрі їздили на акцію білоруської опозиції “Чорнобильський шлях”. Їх засудили до адміністративного арешту від 9 до 15 діб, а потому депортували із забороною в’їзду в Білорусь на 5 років.

МЗС України оскаржив дії білоруської сторони, а у Києві представники “...Альянсу” навіть пікетували посольство Білорусі.

Висловила Україна свою позицію й стосовно останніх подій. Власне, вона зайвий раз підкреслила одностайність із позицією Європейського Союзу щодо Білорусі, де фіксуються порушення фундаментальних прав людини, зокрема і права національних меншин.

В офіційного ж Мінська щодо України – свій підхід.

Говорить Олександр Сушко, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України.

Олександр Сушко

Білоруське керівництво стурбоване можливістю повторення українського сценарію у себе. Тому всі зусилля спрямовані на запобігання такого сценарію.

І загострення відносин безумовно стосується України, тому що два дні тому президент Лукашенко на обговоренні якраз зовнішньої політики констатував, що Україна не є на сьогодні дружньою країною, що вона представляє певний інший табір.

Тому навряд чи можна розраховувати, що наші стосунки з Білоруссю в найближчій перспективі будуть дружніми, незалежно від того, що робив би Київ. Проблема у наших стосунках визначається тими обставинами, які призвели до зміни влади в Києві минулого року.

Я не думаю, що у нас дійде до того стану, фактично, розриву дипломатичних стосунків, які є між Польщею та Білоруссю, однак є дуже мало можливостей істотного покращення стосунків на рівні правлячих еліт.

Павло Вольвач

Тут якраз хотілося б довідатися думку представників тих-таки еліт. Зокрема, дипломатичних служб. Втім, діалог вийшов скупим. Чи то з огляду на зайнятість дипломатів, чи то на спеку і вікендівський настрій.

На тому кінці дроту радник-посланник республіки Білорусь в Україні Віктор Гейсик.

Віктор Гейсик (переклад з російської)

Мені дуже складно, білорусько-українські відносини розвиваються абсолютно по іншій складовій, ніж білорусько-польські.

Павло Вольвач

Його польський колега, радник з питань преси та інформації Ярослав Рибак був не набагато балакучішим.

Ярослав Рибак (переклад з російської)

Посланець зараз в Києві. Ми не, так сказати, до добра, щоб давати коментарій на цю ситуацію. Тим більше, що це така дуже делікатна справа. До побачення.

Павло Вольвач

В МЗС України нам повідомили, що всі, хто може щось коментувати, перебувають у відпустках, а відтак порадили всю інформацію брати на “емзеесівському” сайті.

Керівник волинського осередку “Національного альянсу” Андрій Бокоч, котрий теж був серед п’ятьох українців, затриманих у квітні в Білорусі, дипломатичними умовностями не обтяжений. Тож насамкінець його коментар телефоном з Луцька.

Андрій Бокоч

Я думаю, що Київ мав би підтримати поляків, і можливо вносити також після того інциденту, який стався з нами, свої вето на в’їзд товарів чи щось тому подібне для Білорусі.

Павло Вольвач

Підкреслюю, це думка політика Андрія Бокоча, Лаура “Національного альянсу”, але аж ніяк не позиція офіційної української влади.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG