Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 19:19

Першого серпня у Севастополі відзначався День Військово-Морських Сил України.


Сергій Грабовський


Київ, 6 серпня 2005 - Вперше на цьому святкуванні в ролі президента і верховного головнокомандувача участь брав Віктор Ющенко. Й одразу ошелешив військовиків запитанням: а, власне, чому перше серпня? На честь якої вікопомної історичної дати? З’ясувалося, що ніхто з адміралів та міністрів не може дати своєму верховному головнокомандувачу чітку й однозначну відповідь, як то мусили б робити військовики. А відтак, на думку ряду аналітиків, висвітлилися проблеми, значно вагоміші, аніж “прив’язка” одного зі свят до конкретних реалій.

Що стосується Дня Військово-Морських Сил України, то тут наче все буде залагоджено: президент Ющенко дав вказівку історикам знайти більш реальну, а не фантомну дату для відзначення свята українських моряків. Утім, капітан першого рангу Євген Лупаков, депутат Верховної Ради України другого скликання, вважає, що довго шукати не треба, а на додачу нічого фантомного у чинній даті, коли відзначається свято флоту, немає.

Євген Лупаков

5 квітня цього року виповнилося 513 років з дня історично відомої першої перемоги українських козаків на Чорному морі. Чому 5 квітня не може бути днем ВМС України? У нас є історична дата підняття українських прапорів на Чорному морі в 1917 році. Чому це не може бути днем ВМС України? Бажання не було.

1 серпня – це, на мою думку, з п’яних очей Кучма вийшов на кораблі і так це йому сподобалося, що він сказав, що це буде свято. Оцю п’янку ми святкуємо. Це ганьба.

Сергій Грабовський

Проблема, власне, ще й у тому, що День Військово-Морських Сил України відзначається одразу ж після Дня російського флоту, який у Севастополі, де стоять кораблі обох держав, відзначається особливо пишно. При цьому українські моряки, котрі беруть участь у святі росіян, виявляються у ролі таких собі “молодших партнерів”. Так вважає чимало офіцерів-українців.

Натомість російський флот фактично ігнорує скромне за масштабами українське свято, і у зовнішнього спостерігача створюється враження, що Севастополь – це питомо російське місто, де українці є не господарями, а гостями. Так вважає науковий редактор журналу “Морська держава” Ігор Лосєв. Він інакше пояснює походження дати “перше серпня” і вважає, що не варто занурюватися в історію, щоб встановити новий День українського флоту. Ігор Лосєв, телефоном із Севастополя.

Ігор Лосєв

Колишній президент України Леонід Кучма об’єднав два свята ВМФ Росії і ВМС України з метою ще раз продемонструвати свою лояльність Кремлю. В колах українських старшин цей примусовий комплекс сіамських близнюків багатьох дратує, тим більше, що ставлення ЧФ до України аж ніяк не можна назвати зразково шанобливим.

Коли відбувають паради, то численні проросійські організації, близькі до ЧФ часто-густо під час таких парадів дозволяють собі образливі вигуки на адресу українських моряків. Україна на цьому не зміцнює, а втрачає свій авторитет і вплив у місті.

Якщо йдеться про те, коли саме зробити свято ВМС України, то це, на мій погляд, не варто обов’язково поєднувати з якоюсь датою. Справді був кінець квітня 1918 року, коли на щоглах кораблів ЧФ було піднято синьо-жовті прапори. Але море у квітні холодне, і проводити якісь свята на воді дуже важко.

Можна не прив’язуватися до дати. Це може бути один із днів серпня, скажімо, за 2 тижні до Дня незалежності, чи, скажімо, друга неділя серпня.

Сергій Грабовський

На загал, у проблемах навколо Дня Військово-Морських Сил, як у краплині води, відбилися проблеми, пов’язані із ледь чи не всіма українськими секулярними святами. Частина із них має радянське походження; частина встановлена без вмотивованої прив’язки до реалій історії; календарна прив’язка ж ще однієї частини свят узята, зі стелі, у зв’язку з чим виникають анекдотичні ситуації. Так, свято Збройних Сил України випало на день захоплення Києва ханом Батиєм. Говорить київський публіцист Микола Рябчук.

Микола Рябчук

Дуже добре, що це питання на чотирнадцятому році нашої незалежності, нарешті, виникло. Тобто добре, що знайшовся президент, який цим поцікавився. Але я би глянув на цю проблему ширше. Ми досі не відповіли на засадниче питання: яку Україну ми будуємо?

Чи ми будуємо Українську совєцьку соціалістичну республіку, тому і далі святкуємо різного роду совєцькі чи псевдосовєцькі свята, чи ми кардинально переглядаємо весь цей іконостас, весь цей канон і починаємо творити цілком нові коди символічні, цілком нові свята, нові традиції?

Це принципове питання. Поки ми на нього не дамо чіткої відповіді, то я думаю, що всі інші будуть висіти у повітрі, зокрема, і це про день ВМФ.

Сергій Грабовський

Іншими словами, схоже, новій владі ще належить розібратися, які ж із чинних свят є справді українськими святами, і коли їх відзначати.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG