Доступність посилання

ТОП новини
24 Жовтень 2018, Київ 01:39

“Думки про незалежність України”: ГКЧП не могло якимось серйозним чином вплинути на референдум про незалежність України. Станіслав Шушкевич, про українську незалежність, Білорусь та помаранчеву революцію.


Василь Зілгалов

Станіслав Шушкевич
Прага, 17 серпня 2005 – Сьогодні Станіслав Шушкевич один з лідерів білоруської опозиції. Він поділиться думками про незалежність України. Василь Зілгалов запитав пана Шушкевича, чи сталася б незалежність України влітку 1991 року якби не путч, ҐКЧП і події, що за ними відбулися?

- Ви знаєте, я думаю що вона відбулася б обов’язково, тому що вона була обумовлена всією попередньою історією України. Але можливо була б якась затримка лише у рамках фізичного часу а в рамках історичного - це відбулося б тоді ж. Тому що, я багато контактував тоді з впливовими людьми України і з пересічними громадянами і це віталося, це очікувалося. І референдум потім показав і не могло ҐКЧП якимось серйозним чином вплинути на той референдум в Україні. Я впевнений, що відбулася б і в Білорусі відбулася, можливо дещо пізніше.

- Пане Шушкевич, як ви вважаєте окрім Горбачова, виступу Джорджа Буша- старшого в парламенті України були ще якісь противники незалежності України, Білорусі на Заході?

- Я думаю що противники були, але ж ви самі розумієте на такому рівні як Джордж Буш , Горбачов з різних причин. Горбачов був противником тому що бачив себе керівником такого конгломерату, яким був Радянський Союз. А Буш та інші дуже впливові політики на Заході, вони боялися що розпад ядерної держави призведе до ядерної катастрофи і вони про це попереджали. Я не бачу іншої мотивації. Все інше мовилося на користь того щоб відбулася незалежність республік колишнього СРСР і мені здається що західні політики підігравали, симпатизували такому рішенню.

- Пане Шушкевич, сьогодні ми бачимо напруження між Росією і Польщею, намагання Росії вплинути на наступні парламентські вибори в Україні. Як ви вважаєте, чи будуть продовжуватися спроби з боку Росії відновитись щось подібне до СРСР?

- Ви знаєте у мене таке враження, що чим більше я пізнаю Росію, тим більше я переконуюсь, що немає ніяких бажань у російського народу панувати на чиїхось територіях, вони хочуть жити добротно і добре і в дружбі з сусідами, але у російських політиків в загальному кваліфікація до краю одностороння, вона насамперед - «імперщики», а потім вже там -комуністи, ліберали, праві, ліві...Вони бачать взагалі то велич Росії в її розмірах. І на мою думку від цього комплексу «імперськості» їх необхідно довго відучувати, тому що вони як тільки дориваються до думської трибуни чи до масмедій, вони всі говорять про велику Росію але на жаль сьогодні вона може бути лише на «глиняних ногах». Тому що про благополуччя громадян ні Жириновський, ні йому подібні, вони всі подібні до Жириновського, як «імперщики», не дбають.

- Пане Шушкевич, а як ви оцінюєте Помаранчеву революцію в Україні?

- Я дуже високо оцінюю...Я вважаю, що український народ підтвердив головне, що вони мають право залишатися людьми. Це найголовніше. Вони мають право жити в державі, де панує закон і через закон справедливість. І мені здається це відіграло головну роль. І дай Бог щоб у цього великого народу вистачило терпіння пережити труднощі перехідного періоду. Тому що вони неминучі. І сподіваюсь що так і станеться.

- А яким може бути вплив Помаранчевої революції на Білорусь?

- Ви знаєте, наш офіційна влада прямо озвіріла у зв’язку з цим. І вони роблять ставку на силу, на страх. Росія, я б сказав, поглибила своє бажання бути імперією і вона підтримує далеко недемократичні і несправедливі почини нашого правителя. Тому одна надія, щоб цей вплив був більш потужним на народ Білорусі. На жаль ми , народ в Білорусі, дуже мало знаємо про Помаранчеву революції. А тут вона у нас пропагується як ніби - то державний переворот організований Заходом, організований американцями. Дуже важко цьому протистояти, коли опозиція наша не має доступу до масмедій, а незалежних засобів інформації у нас та мало що основна маса людей залишається дезінформованою.

Але я думаю, що правда вона доходить повільно настирливо і вірно.

- Пане Шушкевич, якщо порівнювати з груднем 1991 року з тими настроями, як би сьогодні проголосували в Україні на подібному референдумі?

- Ви знаєте, досить часто буваю у Києві і в інших містах України. Ïзджу в метро, на транспорті. І до мене там таке ставлення! Вони кажуть от... Вони шанують мене за мою причетність до того, що Україна де-юре отримала незалежність. Мені здається , що ці люди вже не можуть жити під впливом, під тиском якоїсь іншої країни. Я переконаний що сьогодні би українці, народ Україні, і росіяни, що тут живуть, у свої більшості проголосували би за незалежність. Я думаю що результат був би подібним на 1991 рік.

- Пане Шушкевич, на вашу думку, якими можуть бути наступні парламентські вибори в Україні?

- Мені дуже важко відповісти на це питання. Я достатньо серйозна людина. Я маю мало даних про те щоб це оцінити. Я сподіваюсь просто що перемогу демократії вони підтвердять.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG