Доступність посилання

ТОП новини
20 Квітень 2019, Київ 22:12

“5 хвилин з Віталієм Пономарьовим”: Юрій Немирич.


Віталій Пономарьов


Київ, 19 серпня 2005 року.

У середині серпня виповнилося 346 років від загибелі козацького полковника Юрія Немирича. Цей найосвіченіший з українських аристократів польський магнат і шведський генерал у віці сорока п’яти років перейшов на бік Богдана Хмельницького.

Чи знають сьогодні громадяни України про Юрія Немирича?

Респондент 1

Не знаємо.

Респондент 2

Не знаю.

Віталій Пономарьов

Уродженець Черняхова на Житомирщині, Юрій Немирич навчався в академії у Ракові в Польщі, в університетах Лейдена та Амстердама, в Оксфорді, Кембріджі, Сорбонні.

У Парижі він видав свої твори: “Розвідка про Московитську війну” та “Опис і виклад духовного арсеналу християн”. Немирич був охрещений у протестанську віру, складав молитви та гімни і став співзасновником протестантської академії у Киселині на Волині.

Він був одним з найзаможніших магнатів Речі Посполитої і володів землею у пониззях Ворскли, Ореля, Псла та на Київському Поліссі. Шляхта Київщини обрала Немирича послом до сейму.

На другий рік Хмельниччини Немирич керував ополченням шляхти Волині та Київщини. Але після кількох поразок польського війська він став шукати компромісів з козаками. Деякий час Немирич служив у шведській кінноті. А за 2 місяця до смерті Богдана Хмельницького він несподівано перейшов на бік гетьмана, повернувся до православної віри своїх предків і був призначений полковником. Говорить історик Віктор Горобець.

Віктор Горобець

Це така біла ворона, який був завжди чужий серед своїх і свій серед чужих. Годі глянути на його сповнену величезними пригодами авантюрами біографію, щоб однозначно сказати, що це людина, яка випадала з кола тих ідей, які панували у суспільстві в середині 17 ст.

Безумовно, якби шлях навернення його до козацького оточення відбувся дещо раніше, я переконаний, що хід історії України був би абсолютно іншим. Ми можемо говорити про Немирича як такого аристократа-бунтівника, який своїми вчинками змушує нас говорити, що в історії все можливе.

Віталій Пономарьов

Немирич розробив концепцію договору, невдовзі укладеного у Гадячі на Полтавщині гетьманом Іваном Виговським з представниками польського уряду. Гадяцький трактат передбачав вихід Козацької держави з-під протекції московського царя і створення федерації Польщі, Литви та України.

Немирич також заклав до цієї угоди ґарантії розвитку освіти та свободи слова: “Академію Київську дозволяє його королівська милість установити, вона такими прерогативами та вольностями має задовольнятися, як і академія Краківська. Гімназії, колеґії, школи і друкарні, скільки їх буде потрібно, буде вільно відкривати без утруднень і вільні науки відправляти, і книги друкувати усякі”.

Цар розцінив Гадяцьку угоду як зраду, і незабаром стотисячна московська армія вирушила на Лівобережжя. Виговський звернувся до європейських країн із написаним Немиричем маніфестом, в якому пояснювалися причини війни: “Ми, ціле Військо Запорозьке, заявляємо і свідчимо перед Богом і цілим світом, що не мали ніякої іншої мети, як тільки оборону святої Східної Церкви і прадідівської свободи. Свої приватні справи відсунули ми далеко перед славою Божою і справами громадськими, щоб, за Божою поміччю, нашу свободу, кров’ю здобуту і освячену, могли заховати і по смерті передати нащадкам нашим”.

Проти прозахідної політики Виговського та Немирича виступили переяславський полковник Тимофій Цюцюра та ніжинський полковник Василь Золотаренко. Очолювані ними загони ударили по нечисленному війську під командуванням Немирича, і в одному з тих боїв він загинув. Говорить історик Ігор Гирич.

Ігор Гирич

Цікаво, що всю Хмельниччину він був не на стороні Хмельницького. Він воював за шведів, за поляків. І, власне, по Хмельницькому він став на український бік. Це був інтелектуал тогочасний.

З його смертю пов’язують взагалі невдачу Виговського. Теж така смерть досить була символічна. Він загинув від рук українців. Голота його зарізала.

Можна сказати, що з кінцем Немирича почалося закінчення низки тих аристократів, які пішли на бік Хмельницького і підтримали повстання, в надії створити нову ситуацію без орієнтації на Росію. Власне, ця людину орієнтувалася на Європу.

Віталій Пономарьов

За 4 місяці до своєї загибелі Юрій Немирич, представляючи Гадяцький договір на ратифікацію сейму у Варшаві, сказав: “Ми народжені у свободі, виховані у свободі, і як вільні люди нині повертаємося до неї. І готові умирати за неї разом з усією нашою Вітчизною. Свобода була нашою спонукою, цей ґрунт, який не розірвали ні відмінність у мовах, ні навіть релігія”.
XS
SM
MD
LG