Доступність посилання

ТОП новини
21 Січень 2019, Київ 20:33

Політичні розклади після гучних відставок: хто з ким, хто проти кого?


Кирило Булкін Гості: Віктор Терен – народний депутат України (БЮТ); Олександр Задорожній - народний депутат України (“Єдина Україна”); Микола Жулинський – телефоном народний депутат України (“Народний Союз Наша Україна”).Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ, 14 вересня 2005 року.

Кирило Булкін

Ви слухаєте “Вечірню Свободу”, у студії ведучий Кирило Булкін, вітаю вас.

Наша сьогоднішня тема звучить так: Політичні розклади після гучних відставок: хто з ким, хто проти кого?

Гостями студії є народні депутати України Віктор Терен (БЮТ), Олександр Задорожній (“Єдина Україна”) та на телефонному зв’язку – Микола Жулинський (“Народний Союз “Наша Україна”).

Наш телефон 490-29-05. Чекаємо на ваші дзвінки, шановні слухачі, після 20.30 год.

А для початку до вашої уваги матеріал Сергія Грабовського, який пропонує своє бачення нинішніх політичних розкладів. Сергій Грабовський

Хоча до парламентських виборів в Україні залишилося ще півроку, політологічна братія щосили заповзялася малювати конфігурацію потенційних політичних блоків. Практичні політики часом допомагають їм у цьому, а часом сплутують усі карти. Адже Україна, як відомо, це держава, де може статися що завгодно і з ким завгодно.

Як от з учора ще найкращим в історії, а сьогодні відставним і вщент корумпованим керівництвом уряду. Отож, робити довготермінові прогнози у теперішній ситуації – справа складна і невдячна. Але, попри те, певні обриси майбутня виборча кампанія вже набула.

Юлія Тимошенко за ті кілька днів, що вона перебуває у фактичній опозиції до Президента, встигла оголосити війну всьому політикуму країни і, відповідно, зробити свій блок об’єктом атак усіх учасників виборчої кампанії.

Цього результату Юлія Володимирівна досягла за допомогою, по-перше, заяви, що БЮТ піде на вибори самостійно: “Ми підемо самостійно. І в нас, звичайно ж, не буде ніяких блоків ні з Януковичем, ні із СДПУ(О), ні з іншими політичними силами”.

По-друге, внаслідок задекларованого наміру одержати 51% місць у наступній Верховній Раді. Іншими словами, Юлія Тимошенко має намір стати монопольним господарем-розпорядником наступної Верховної Ради, і, відповідно, сформувати новий уряд.

А це означає, що проти Тимошенко воюватимуть усі: одні як проти конкурента, інші – як проти уособлення майбутньої влади, треті – для того, щоб, як то кажуть, “відірватися по повній програмі”.

Одночасно, за добрим українським звичаєм, точитиметься війна всіх проти всіх, особливо у випадках, коли електоральні поля партій та блоків частково перетинатимуться.

Іншими словами, “Народний союз “Наша Україна” вестиме дуель із Соцпартією за електорат центральної України, а з Партією Регіонів – за східняків і південців. Соціалісти битимуться з комуністами за Донбас, а комуністи – з прогресивними соціалістами та регіоналами за російськомовне населення. Народна партія Володимира Литвина намагатиметься потроху повідкусювати в усіх, а от Українська народна партія Юрія Костенка, за підкресленої лояльності до Президента, атакуватиме як потенційний електорат його партії, так і прихильників Тимошенко.

І, нарешті, на цих парламентських виборах на хвилі набридлих усім людям гучних розбірок між олігархами має всі шанси увірватися в парламент Консервативна партія Георгія Щокіна, яка веде боротьбу із так званою “всесвітньою єврейською загрозою”.

Проте, як би не чубилися між собою основні політичні сили, наразі вони діляться на два табори: тих, хто демонструє позірну лояльність до Президента і готовність до єдності в ім’я майбутнього, і тих, хто веде боротьбу на смерть без фігових листків. Що й казати, картина, яка навряд чи тішить око учасникам Помаранчевої революції... Чи не так?

Кирило Булкін

От з такого матеріалу ми почали нашу програму. Він немов би спеціально призначений для того, щоб щось заперечити, з чимось не погодитися, а можливо з чимось погодитися. Отже, я запрошую наших гостей до дискусії. Пане Терен, з чим Ви згодні, з чим не згодні?Віктор Терен

Передусім було сказано, що Юлія Володимирівна оголосила війну. Вона ніякої війни Президенту не оголошувала, категорично! Вона ніколи не припиняла війни з тими несунами, які оточили, скажімо, Ющенка, які хочуть все й відразу.

Юлія Володимирівна написала десятки заяв, в яких вона стверджувала, що ми будемо йти разом, і програма її уряду, і те, що вона робила, вона ні на крок не відступила від 10 кроків програми Президента.

І більше того, провина мабуть знайдеться, бо сам Ющенко журналістам говорив здивовано, що, друзі мої, про що ми говоримо, яка може бути війна між ним і Тимошенко?

Але дуже прикро, що сьогодні, скажімо, Віктор Андрійович не веде себе далеко не толерантно, повторюючи ті нісенітниці, які йому набиває оточення, те ж саме оточення, яке 24 години на добу казало Віктору Андрійовичу, що от у нього рейтинг малий, а у Юлії Володимирівни високий, що от вона не піде з Вами на вибори і врешті решт вони домоглися свого.

Кирило Булкін

Пане Задорожній, фракція, яку Ви представляєте, “Єдина Україна”, не була представлена в матеріалі Сергія Грабовського. Тим цікавіше буде почути Вашу думку, а також Ваше бачення майбутнього, наприклад, своєї фракції на парламентських виборах?

Олександр Задорожній

Фракція “Єдина Україна” і її керівник Богдан Володимирович Губський не брав участі у підписанні вчорашньої декларації. І хоча не дивлячись на перерву в сесійних засіданнях, сформулювати точку зору фракцій, як це водиться, тобто через збори фракції, було досить важко, але в телефонних розмовах керівник фракції нашої прийшов до висновку, що небажано брати участі, так більшість членів фракції висловилася в цьому, Не бажано брати участі в підписанні цієї декларації.

Швидше за все фракція буде визначитися і в підтримці нового уряду, якщо не будуть усунені деякі, скажімо так, на наш погляд, стратегічні і тактичні недоліки в політичній поведінці.

Тому на сьогодні фракція висловлювалася з цього приводу, і керівник фракції Богдан Володимирович, ми підтримуємо Юлію Володимирівну, і в даному випадку в цьому ефірі виступаємо не як опоненти, а швидше як союзники.

Кирило Булкін

Тобто Ви теж не згодні з тим, що Сергій Грабовський вбачає у висловлюванні про 51% війни “проти всіх”?

Олександр Задорожній

Ви знаєте, в сучасному українському політикумі воювати “проти всіх”, по-перше, це не вигідно. А я думаю, що розумний, за останній рік ми це бачили, розумний політик Юлія Володимирівна воювати “проти всіх” не буде.

Кирило Булкін

Ви згадали так звану декларацію єднання та співпраці заради майбутнього, підписаного Президентом, голови ВР, виконуючим обов’язки прем’єр-міністра і керівниками політичних фракцій. Отже, Ваша фракція не брала участі, як кілька інших у цьому підписанні.

А тепер я звертаюся до представника, власне, президентської фракції, пана Миколи Жулинського. По-перше, з чим Ви згодні, а з чим не згодні х тим, що сказав Сергій Грабовський.

По-друге, Ваше передбачення майбутніх розкладів, пане Миколо?

Микола Жулинський

Я вважаю, що Сергій Грабовський дещо згущує фарби. Оскільки я переконаний, як і Віктор Терен, що Юлія Тимошенко не буде воювати проти Віктора Ющенка і проти його політичної сили, оскільки вона є дуже досвідченим і надзвичайно раціонально мислячим політиком.

Вона розуміє, що високий рейтинг Віктора Ющенка серед нашого населення не дозволяє їй будувати свою виборчу боротьбу чи програму на протистоянні з Віктором Ющенком.

Друге, треба сказати, що Юлія Тимошенко, на мою думку, є дуже щирим союзником Віктора Ющенка. Вона була в уряді Віктора Андрійовича, я був тоді в цьому уряді, я пам’ятаю її діяльність, вона завжди була надзвичайно конструктивна.

Я думаю, навіть те, що Віктор Ющенко її призначив прем’єр-міністром, не зважаючи на всі ці домагання його оточення зайняти цю посаду, це є дуже серйозний сигнал, що він її високо цінує і розуміє її роль. Але в тих обставинах, які склалися, він змушений був піти на певні жертви.

Я думаю, що головною жертвою для нього була не Петро Порошенко, не Третьяков і інші, а передусім Юлія Тимошенко. Тому що треба сказати, що як би ми не оцінювати діяльність Юлії Тимошенко, ми повинні сказати, що вона зробила неймовірні зусилля для того, щоб реалізувати ті соціальні програми, які ставив перед нею Президент Віктор Ющенко.

Кирило Булкін

Дякую, пане Жулинський. Тобто Ви вважаєте, що це була жертва з боку Віктора Ющенка, саму жертва, за шаховою термінологією висловитися, ферзя?

Микола Жулинський

Так. Я хочу сказати, що ми, по-перше, не знаємо, який буде рух вперед, які будуть розклади. Але я можу узагальнити: Юлія Тимошенко буде йти паралельним курсом, але цей курс не буде пересікати курсу Віктора Ющенка і не буде працювати на те, щоб компрометувати чи якоюсь мірою, так сказати, нейтралізувати діяльність Віктора Ющенка та його політичної сили.

Кирило Булкін

На початку нашої розмови ми більше зафіксували те становище, яке є зараз, поділилися баченнями. А тепер я хотів би перейти до прогнозів, хто з ким, хто проти кого виступатиме з ході подальшого визначення політичних розкладів напередодні парламентських виборів. Для початку – прогноз відомого політолога Володимира Полохала. Ось, що він каже.

Володимир Полохало

Після відставки уряду Тимошенко і, по суті, переходу її в опозицію, яка була вільна, то сьогодні можна говорити про такі контури.

Перше, безперечно, партія влади, яка має формуватися на базі “Нашої України”, Народної партії Литвина, яка має перспективу отримати на парламентських виборах перше або друге місце.

Це опозиція на чолі з Юлею Тимошенко, яка теж має перспективи набрати або більшість, або зайняти друге місце.

І це всі інші, які можуть зайняти від 3 до 4 % голосів. Я маю на увазі КПУ, СПУ, а також інші партії-аутсайдери.

Кирило Булкін

Нехай слова Володимира Полохала стануть поштовхом, щоб ми обговорили можливі політичні розклади, знову ж таки, погоджуючись чи не погоджуючись з паном Володимиром.

Пане Терен, Ви заперечно похитуєте пальцем, очевидно, теж не згодні?

Віктор Терен

Ні, Ви знаєте, якраз навпаки. Я хотів би сказати, що у мене зараз дуже зручний привід. Дуже добре, що пан Микола Жулинський мене зараз слухає.

Коли він працював в уряді, коли Тимошенко, власне, садили в тюрму, то Микола Жулинський мав мужність сказати, що Юлія Володимирівна Тимошенко – це велика українська патріотка.

Це він сказав у найсумніші і найстрашніші для неї часи, тому я глибоко його шаную як людину об’єктивну, не лише як академіка, як вченого і письменника.

Але ж я хотів би сказати трохи інше. Ви говорите про те, зараз я трохи Миколі дорогому заперечу, він говорить, що Президент змушений був зробити так, як він зробив.

Мені здається, цей вчинок Президента є нелогічним. Чому? Тому що конфлікт, власне, був між патронатною службою Президента. Тобто голова адміністрації Зінченко, РНБО - Порошенко, Третьяков, тобто люди Президента, яких він привів. Між ними конфлікт.

Зінченко казав, що Порошенко задіяних у тих чи інших справах, але в результаті йде у відставку уряд. Логіки абсолютно ніякої немає, і ставити на одну грань Порошенка і Юлію Володимирівну Тимошенко в тому, скільки вона зробила для України, скільки могла б зробити, мені здається, це абсолютно не адекватні речі, знаєте.

І щоб довго не говорити, я просто хочу сказати одне, коли Юлії Володимирівні закидають про те, що, мовляв, її звільнили за те, бо була погана команда, я хочу сказати, що цю команду привів сам Президент, і там не було жодного міністра - члена БЮТ, члена її блоку.

Я хочу сказати, що Президент зробив 54 кадрових призначення в обхід Конституції, не порадившись з прем’єр-міністром. Я хочу сказати, що це, на превеликий жаль, практика продовжується і сьогодні. Бо призначення Єханурова є не конституційним, бо Єхануров в.о. прем’єр-міністра не може бути, тому що він не є членом цього уряду і так далі. Тобто закон виходить як дишло.

Я потім скажу, з ким ми будемо і з ким ми не будемо. Але ці коментарі я дозволив собі зробити.

Кирило Булкін

Ми, власне, про те, хто з ким буде і не буде, говоримо. Але, оскільки Ви це сказали, то я пану Жулинському на коротку контр-репліку надаю можливість відповісти.

Микола Жулинський

Я мушу признати, що Віктор Терен – мій добрий друг, чудовий поет і письменник, має рацію. Я може не точено поставив акцент, я можу вам сказати відверто, я вважаю, що звільнення з посади прем’єр-міністра Юлії Тимошенко - не виправданий крок. Я не поділяю цієї позиції. Я переконаний в тому, що вона постраждала тільки тому, щоб якийсь начебто зберегти баланс, який намагався президент України подати.

На мою думку, я переконаний, що вона була досить ефективним прем’єр-міністром. Я з нею працював, про Юлію Тимшенко маю якнайкращі враження. Тому я тут згодний з Віктором Тереном.

Я хочу сказати, що я переконаний, що Юлія Тимошенко надзвичайно мудрий політик. Вона не буде йти проти президента Ющенка і його команди. Вона буде намагатися все зробити для того, щоб у майбутній ВР була потужна сила політична, яка об’єднає всі політичні сили, яку представляє Юлія Тимошенко, яку представляє Віктор Ющенко з тим, щоб створити парламентську більшість, нарешті, сформувати ту парламентську більшість, яка необхідна Україні.

Кирило Булкін

Пане Задорожний, поки обмінювалися репліками представники “НУ” і БЮТ. Ви отримали можливість вперше в нашому ефірі сказати про своє бачення політичних розкладів чи, можливо, політичного прогнозу на майбутніх парламентських виборах. Багато говориться про те, хто в опозиції буде, хто буде в провладних фракціях, але все-таки ясності так і не має. Ваша думка.

Олександр Задорожній

Знаєте, Кирило, я, послухавши своїх товаришів, з якими співпрацюю не одне скликання в парламенті, і з Миколою Григоровичем і з паном Віктором, не дивлячись, що ми належали і належимо до різних політичних сил, ми так чи інакше, нас єднає одне – турбота про Україну і про нашу державу.

Мені було приємно, в тому числі по цілій низці місцевих проблем, співпрацювати за паном Тереном. Не дарма наші точки зору зараз співпадають.

Давайте відверто. Урядова криза, як би ми її не називали, - це погано чи добре? Відповідь проста: погано. Ми в цьому об’єднані. Тому тут треба дуже уважно поставитись до ситуації, може, трошки з іншої позиції. Але я хотів би не заперечувати, а підтвердити моїх товаришів. Є сили, які зацікавлені в тому, щоб роздмухати цей конфлікт.

Ті, хто зараз тут в ефірі: я і пан Віктор, і Микола Григорович в цьому не зацікавлені, ми вважаємо це просто нон-сенс. Я думаю, що якраз зацікавлені ті, хто хотіли би використати потужний потяг або Юлії, або НСНУ для того, щоб до нього приєднатися.

Бажання такі є. Всі розуміють, якщо пані Юлія буде іти з блоком НСНУ, то знайти там місце буде важче. А ось простим таким пасажирам, які хочуть приєднатися до цього блоку, найпростіше, коли пані Юлія буде іти одна, буде складатись враження, що їй потрібно буде шукати союзників і таким чином використати цю ситуацію.

Кирило Булкін

Пане Олександре, це причини, а наслідки які будуть?

Олександр Задорожній

Я абсолютно погоджуюсь, що на сьогоднішній день складається дуже емоційна ситуація. Я не хотів би, просто аналізуючи те, що сказано. Сказано багато прикрого, сказано такі образливі речі. Треба зупинитися, подумати. Все ж таки, думаю, що перше, як чоловік далекий від того, щоб радити президенту, у нього є багато радників, але можна було б зупинитися і не робити подальших кроків по загостренню цього конфлікту, бо навіть інтерв’ю “Ассошіейтед Прес” нагадує часи дуже старі.

Кирило Булкін

Я зауважу, що поки що мені не вдалося витягнути поки що з наших гостей прогноз якийсь політичний, бо більше йшлося про оцінки, можливо про якісь навіть поради. Все-таки у нас звучать голоси і політологів. Тому без прогнозів ми не залишимось. Можливо, все-таки гості своє бачення саме майбутнього вискажуть.

Але зараз наразі одне з того, про що говорив у своєму матеріалі Сергій Грабовський про те, що якраз за півроку до виборів за сили заповзялася політологічна братія малювати конфігурацію потенційних політичних блоків. Це, звісно, звучало трохи іронічно в його сюжеті, але це така робота цієї політологічної братії.

Я хочу навести зараз один з прикладів цієї роботи. Сьогодні відбулася прес-конференція Аґенції моделювання ситуацій, учасники якої ствердили, що в найближчі півроку в українському політикумі буятимуть апокаліптичні пристрасті, але вони мало впливатимуть на пересічних виборців, які в більшості вже перестали реагувати на технологічні та інформаційні подразники, що так чи інакше стосуються політики. Зараз до вашої уваги слова заступника директора Аґенції моделювання ситуацій Олексій Голобуцький.

Олексій Голобуцький

Якщо подивитися дослідження, то у нас наводиться НСНУ як партія, яка має найбільше шансів на перемогу. Проте нинішня динаміка розвитку політичної ситуації наштовхує вже сьогодні нас на думку, що якщо НСНУ піде окремо з тим списком, який сьогодні викристалізовується, навколо Юлії Володимирівни об’єднається низка політичних партій і облич символів Майдану, тоді можемо говорити про те, що фактичним переможцем може виходити якраз саме не НСНУ, а БЮТ.

Ми намагалися продемонструвати яким чином відбувається відтік електорату від партії оточення Ющенка до партії колишнього кандидата в президенти Януковича. Ми прийшли до таких висновків, що провладні партії в оточенні Ющенка втрачають значно менше голосів на сьогоднішньому етапі, незважаючи на сьогоднішні проблеми, які виникають зараз в економіці.

Приходимо до висновку, умовно кажучи, що вільний електорат у Ющенка 9%, тоді як вільний електорат у Януковича – це той електорат, який сьогодні може відійти від партій, які, скажімо, підтримає Янукович на виборах 2004 року складає 18%. Тобто цей електорат Януковича є перспективним для роботи з ним різних політичних проектів. Тобто аналізуємо “Трудову Україну”, СДПУ(О), які будуть саме в цьому електораті працювати.

Натомість електорат Ющенка, який відійшов від нього є менш перспективним для роботи різних політичних проектів, насамперед через те, що цей електорат менш підйомний, його важко буде привести на виборчу дільницю після тих проблем, які вони відчули після недовіри до владної команди.

Перехід Юлії Володимирівни до опозиційної ніші насправді є досить серйозним кроком, тобто ми можемо говорити мало того, що Тимошенко відбере серйозний електорат у Ющенка, то вона ще буде досить серйозно “пастися” на електоральному полі Януковича Партії регіонів, комуністів, тощо.

Кирило Булкін

Шановні гості, я розумію, що ви весь час говорите протягом нашого ефіру, що погано сваритися, добре бути разом. Але ситуація така, яка вона є. Як бачимо, політологи і прогнозисти розглядають як доконаний факт, що Юлія Тимошенко, вона про це сказала, іде зі своєю політичною силою окремо на вибори і займає фактично опозиційну нішу стосовно Віктора Ющенка і його політичної сили.

У своїй статті в газеті “Moscow Times” експерт з українських питань центра Карнегі у Вашингтоні Андерс Ослунд прогнозує, що навколо Ющенка може бути утворена політична партія "в американському дусі, яка нагадує Республіканську партію США, а навколо Тимошенко - трохи популістська партія в дусі Демократичної партії США". Соціалісти та комуністи, за його прогнозом, залишаться самостійними, утім, нечисленними політичними силами. Чи вважаєте ви реальною таку далекотермінову перспективу чи все буде складніше?

Віктор Терен

Бачите, щоб робити прогнози треба трошки оглянутися назад і погодитсия з тією думкою, яка тут звучала, що комусь було вигідно, щоб Тимошенко прибрали. Згадайте, коли її призначали, то в Росії був шок, коли її призначив Ющенко. Почитайте, які прекрасні радощі висловлює Жириновський, Чорномирдін, Лукашенко і подібні до них, що Тимошенко зняли.

Отже, ці проросійські відверті сили, я не говорю про великий російський народ, я говорю про імперські сили Жириновського, Чорномирдіна, Лукашенка, комуністичні сили, які ніколи не будуть з Юлією Тимошенко. Вона ніколи не буде з комуністами, з СДПУ(О), з олігархічними партіями, з Вітренко, Корчинським, тощо.

Я скажу високі слова. Це справді так. Вона буде з високим народом. Вона буде з тими людьми, які будуть символом Майдану. Вони її підтримають. Сьогодні надзвичайно високий рівень підтримки в Києві, звідки почалася помаранчева революція і сколихнула Україну.

Прогноз дуже чіткий. Я абсолютно переконаний, що вона візьме переконливу перемогу на наступних парламентських виборах, що вона прийде в парламент, сформує більшість, а тоді згідно змін до Конституції парламент обирає прем’єра. Вона прийде в уряд, але трохи на інших правах.

Вона не буде конкурентом Ющенку, навпаки. Я хочу сказати, що коли вона вийде в парламенті, десь він відчує цю реальну підтримку, позбавившись від цього оточення, у неї буде сила, то Україна від цього тільки здобуде.

Кирило Булкін

Вони не встигнуть за цей час наговорити стільки, як це вже почалося, що неможливо буде об’єднуватися?

Віктор Терен

Поки що я не знаю жодного вислову не толерантного Юлії Володимирівні стосовно Ющенка жодного.

Олександр Задорожній

Ви знаєте, я слухаючи наших політологів, при всій повазі до них, я думаю, що це гаряча пора для них. Не вірю жодному слову. Ніколи не належав до тих, хто любить Ющенка чи Тимошенко. Але говорити про те, що Ющенко і Тимошенко хочуть зруйнувати Україну – це говорити неправду.

Кирило Булкін

Хіба там прозвучали саме такі слова?

Олександр Задорожній

Я не про політологів, а я про тих, хто хоче зробити так, щоб у двобої ці дві особи зруйнували державу. Того не буде. Тому при всіх застереженнях я шаную Віктора Андрійовича за те, що він порядна людина, він не порушував, ми про це неодноразово говорили, свої обіцянки і йшов на жертви. Я думаю, що Віктор Андрійович знайде і в собі сили зупинитися від слів. Юлія дійсно, зараз пан Терен казав, проаналізувавши в ретроспективі з 8 вересня, жодного слова поганого не сказала. Це буде єдина сила.

А ось яким чином буде розклад на парламентських виборах ми зрозуміємо, коли ось ця в меншій мірі політична, а в більшій урядова криза буде розв’язана в той чи інший спосіб.

Ми зрозуміємо тоді, коли подання президента і ВР буде проголосовано у ВР в той чи інший спосіб. Тоді тактична ситуація і бажання нагріти руки на цій ситуації буде розв’язане. Я думаю, що так чи інакше на сьогоднішні дні грається тактична ситуація, емоції переважили.

Так вже сталося, що економічна ситуація в меншій мірі впливає на електоральні вподобання наших громадян, ніж емоції. Ми віримо своїм емоціям. Тому і перебільшувати і загострювати конфлікт просто не треба.

Микола Жулинський

Я тут згодний з моїм другом Олександром Задорожним, що політологи зараз розкошують. Мені б не дуже хотілося, щоб це розгорялося, оскільки це все дає поживу для різного роду гіпотез і т.д.

Я переконаний, що Юлія Тимошенко буде дуже активною політичною силою, яка здобуде дуже серйозну переконливу перемогу у парламенті.

Але також я переконаний, що НСНУ буде такою ж силою політичною, яка врівноважить і створить разом і з БЮТ ту конструктивну парламентську більшість, яка буде працювати в ім’я України і дасть можливість працювати в режимі дуже серйозного і спокійного ділового урядування.

Тому я думаю, і не сумніваюся в тому, що ті сили, які хочуть протиставити Юлію Тимошенко Ющенкові, і Ющенка настроїти проти Тимошенко в кінцевому рахунку програють, тому що це два лідери. Віктор Ющенко – це могутній потужний лідер. Тому вони будуть працювати разом. Я вірю в те, що ми будемо мати чудовий парламент.

Слухач

Добрий вечір!

Останні кроки Віктора Андрійовича Ющенка призвели до повернення кучмізму в Україну. Чи є в оточенні Ющенка сили, які можуть йому пояснити: коли тебе хвалять твої вороги, шукай свою помилку. Вся Росія шовіністична зараз танцює від радості: “Вітаємо Віктора Андрійовича з поцілунками Жириновського”.

Микола Жулинський

Я тривогу цю розумію, тому що, безперечно, є певні кола політичні в Росії, які дуже шаленіють від радості, що Юлія Тимошенко відсторонена від прем’єрства. Я особисто теж вважаю, що це не зовсім продуманий крок Президента. Я думаю, що треба було залишити Юлію Тимошенко, дати їй можливість сформувати свою команду, і вона могла це все зробити, і хай би вона попрацювала б до виборів, і було б видно її результати.

Але факт є факт. Президент так вчинив, я не збираюся ревізувати його вчинки, але я можу сказати, що не треба так судити, що цей повзучий кучмізм заполонив, наприклад, середовище Віктора Андрійовича як Президента України. Я вірю, і я не сумніваюся в тому, що Віктор Ющенко як Президент України здійснив дуже серйозний крок – це крок, який робить йому честь: він сміливо розрізав той нарив, який почав набухати, який наповнитися гноєм і міг би заповнити багато державних структур. Це його крок рішучий і, можливо, в такому кавалерійському наскокові він дещо і перебрав міру (я маю на увазі відставку Юлії Тимошенко), але його дії виправдані. Я їх особисто схвалюю.

Віктор Терен

Тут стояло питання дуже чітке: “Чи є в оточенні Президента люди, які можуть йому пояснити?” Я б на це відповів дуже коротко: я не знаю, чи є такі люди, чи нема. Але я б сказав, що найкраще Ющенку пояснить сам шановний слухач, це найкраще пояснять люди, по великому рахунку, пояснить весь український народ, що негоже прем’єру Ющенка Єханурову цілуватися з Кучмою, пояснить, що негоже так діяти, коли сьогодні практично в усі шпарини влади проникли колишні кучмісти, це є правда. Люди йому просто пояснять, і він це як розумна людина побачить, що з Майданом треба бути завжди, бо Майдан обрав не одного Ющенка, Майдан обрав і Юлію Тимошенко, і не одну Юлію Тимошенко, Майдан обрав просто українську свободу і нашу незалежну державу.

Кирило Булкін

Чи є у людей механізми, щоб це пояснити Президенту?

Віктор Терен

Так є. І цей механізм називається Майдан.

Олександр Задорожній

Я думаю, що з технічної точки зору і преш за все з точки зору керівництва держави, відставка уряду за менше, ніж місяць до початку опалювального сезону, тоді коли невирішені проблеми з газопостачанням, в тому числі з нафтою, з цінами на бензин є дуже небезпечним.

Я глибоко переконаний, що це штучна ситуація, оскільки резонів ми так і не почули. Це є небезпечно. Указом зиму не відміниш. Указом можна послати уряд у відставку. А тепер неясно, хто буде вирішувати, у якій спосіб усі ті проблеми, які у нас є, і про які говорила прем’єр-міністр, і говорили віце-прем’єр-міністри, і ми про них чули з уст самого Президента. Тому така штучна політична криза дуже небезпечна.

Ще раз підкреслюю, я ніколи не належав до прихильників Ющенка і ніколи не належав до прихильників Тимошенко. Але в тій ситуації, яка склалася, вони повинні подумати про інтереси держави, народу, і вони вміють це робити: зупинитися і подбати про те, щоб... Скільки там, 5 мільярдів кубів газу нам не достатньо? За якою ціною він буде куплятися? Хто це буде вирішувати? Тільки воля такої особи, як Тимошенко, здатна це питання вирішити. Ми знаємо, що Юлія Володимирівна має напрацювання в цьому плані. Тобто, це ж не жарт.

Ці питання необхідно треба вирішувати, а штучно створена урядова криза до цього не додасть.

Кирило Булкін

Я хотів би згадати про ще одну річ, про яку Ви, пане Задорожній, на початку нашої розмови згадували, а саме, про Декларацію єднання та співпраці заради майбутнього України, підписану Президентом, головою Верховної Ради, виконуючим обв’язки прем’єр-міністра, керівниками політичних фракцій.

Склалося так, що якраз Ваша фракція не підписала, і фракція, до якої належить пан Терен, теж не підписала цю декларацію. Разом з вами опинилися такі сили, як СДПУ(О), комуністи. З іншого боку, серед тих, хто підписав, - це партія “Регіони України”. Тож навряд чи можна говорити про це, як про якусь більшість чи опозицію.

На Вашу думку, яке буде майбутнє у цієї декларації, чи вона якимось чином сприятиме створенню більшості? Тоді ті, хто не підписав, чи зможуть вони створити якусь єдину опозицію, чи це просто про ситуативну якусь більшість йдеться для затвердження кандидатури Юрія Єханурова на пост прем’єр-міністра?

Віктор Терен

Ця декларація, скажімо так, це був просто засіб зібрати нарешті до купи керівників фракцій, зібрати їх за один стіл.

Подивіться, будь ласка, коли приймали дуже важливі закони, коли приймали житлову програму, на превеликий жаль, Віктор Андрійович не знайшов час і не знайшов можливості зустрітися із керівниками фракцій. І тому були урядові ініціативи, за які в парламенті голосували по 20-30 чоловік. Вони просто не проходили. Робота з фракціями не велася. Це вперше, власне, повелася робота з фракціями, аби підтримати кандидатуру Єханурова.

Я б дуже хотів, щоб ця робота чи на рівні декларації чи на якомусь іншому рівні, щоб Президент завжди брав участь реально у зустрічах з керівниками фракцій, цікавився реально роботою парламенту, допомагав у прийнятті тих чи інших законів, але не тоді, коли гарячий півень клюне, коли треба Єханурова будь-що затвердити, тоді він збирає фракції.

Тому мені здається, що це треба робити не тоді, коли приймати декларації, а кожен день у повсякденній роботі.

Олександр Задорожній

Я вже висловлювався критично щодо цього документу. Наша фракція порадилася і прийняла рішення, що неконституційний документ, мабуть, не варто підписувати, оскільки Конституцією повноваження Президента визначені чітко.

В декларації не зафіксовано намірів Президента відмовитися від конституційних повноважень, обіцянок участі у вирішенні нагальних проблем так і немає. Тобто, цей документ, вибачте, є просто декларацією. В тій ситуації, яка складається, небезпечно гратися. Небезпечно.

Тому заради відповідальності і заради чіткого розуміння того, хто що робить, і хто за що відповідає, було прийняте рішення, щоб не брати участь у підготовці цього документу і в його підписанні. Наміри добрі.

Я нагадаю, що за часів президентства Кучми таких документів всього було підписано вісім. До чого вони призвели? Всім відомо.

Тому така ситуація штучно створюється. Якщо мова йде про коаліційний уряд, то давайте створювати коаліційний уряд на підставах, передбачених новою Конституцією, тобто тією, яка повинна ввійти в дію з першого січня. Якщо мова про це не йде, то давайте про це не говорити.

Дуже важливим буде, якими будуть дії. Поки що дій ми не бачили. Декларування. І що? Усі розбіглися по своїх хатинках?

Кирило Булкін

Тоді немає підстав говорити про єдність серед тих, хто не підписав декларацію, оскільки це дуже різні політичні сили?

Олександр Задорожній

Ні. Це різні політичні сили, я думаю, з різних причин не підписали. Я далекий від того, щоб аналізувати причини, чому не підписала Комуністична партія України - у них свої причини, так само СДПУ(О) і так далі.

Питання в іншому. Я хочу сказати, що так само 7-го грудня 2004-го року підписувався документ, була тотальна більшість, яка розвалилася через 10 днів. Це вже пройдений етап. Треба діяти згідно Конституції. Ми хотіли б жити в правовій державі.

Кирило Булкін

Пане Жулинський, може Ви щось оптимістичніше скажете про значення цієї декларації, про те, чому вона сприятиме?

Микола Жулинський

Я б на цю декларацію дивився значно позитивніше, ніж мої колеги.

Я дивуюся, чому “Єдина Україна” її не підписала, тому що я знаю настрої багатьох представників цієї фракції, вони в принципі схиляються до такої єдності. Це загалом конструктивна фракція, яка хоче добра Україні і хоче конструктивно працювати.

БЮТ не підписала тому, що тут все ж таки спрацьовує момент певної образи. Але я думаю, що Ющенко вчинив правильно. Він починає шукати порозуміння, він побачив, що ситуація стала критичною, вона загрожує єдності, і він хотів найти порозуміння для подальших дій, зробив конструктивний хід, і він хотів, щоб його підтримали провідні фракції в нашій Верховній Раді.

Те, що там немає комуністів чи СДПУ(О), то вони там і не повинні бути. Це не їх місце і не їх гра.

Кирило Булкін

А те що там є партія “Регіони України”?

Микола Жулинський

Партія “Регіони України” – це досить неоднозначне середовище. Я біля них сиджу у Верховній Раді. Я скажу, що там є дуже розумні, настроєні на конструктивну працю люди – це керівники великих підприємств.

Я, наприклад, вважаю, що це цілком нормально. Ми не повинні однозначно ставитися до партії “Регіони України”, бо ця партія – це не Янукович, багато серед них є людей, які хочуть щось робити конструктивно, вони реально оцінюють сьогоднішню ситуацію і думають про майбутнє України.

Тому я переконаний, що серед “Регіонів України” є дуже багато спільників, які розуміють, що наш шлях – це зміцнення нашої державності, праця. Тому я дивлюся на цю декларацію... Можливо вона і насправді не відіграє такої визначальної ролі, але це досить таки добрий і відкритий жест Президента України на зустріч співпраці з ВР.

Кирило Булкін

Сьогодні якраз була оприлюднена заява лідера партії “Регіони України” В.Януковича з приводу підписання парламентською фракцією “Регіони України” Декларації єднання та співпраці заради майбутнього.

В.Янукович пише: “Лише щире стремління змінити ситуацію на краще змусило нас брати участь в розробці декларації”. Пан Янукович згадує про такі вимоги, як політична амністія, припинення політичних репресій, узаконення статусу опозиції, впровадження в життя політичної реформи, а також інші. І вважає, що саме участь партії “Регіони України” допомогла тому, що ці вимоги були враховані в підсумковому варіанті документу.

А взагалі партія “Регіони України”, як випливає з цієї заяви, хоче бути причетною до всіх рішень, які впливають на життя народу України, разом з тим не дозволить перекинути на свою партію відповідальність за злочинні дії або злочинну бездіяльність влади.

На жаль, наша передача вже добігає кінця. Сьогодні ми говорили про те, які політичні розклади після гучних відставок очікують Україну, хто буде з ким, хто проти кого.

Гості сьогоднішньої програми загалом оптимістично дивляться на майбутнє, незважаючи на те, що політичні шляхи Ю.Тимошенко і В.Ющенка на цей час розійшлися.

Нашими гостями були: народні депутати України: В.Терен (БЮТ), О.Задорожній (“Єдина Україна”), М. Жулинський (“НСНУ”).

Дякую вам, панове, за участь у програмі!

Дякую вам, шановні радіослухачі!

До нових зустрічей!

Говорить радіо “Свобода”!

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG