Доступність посилання

ТОП новини
10 Грудень 2018, Київ 22:35

Ексклюзивне інтерв’ю лідера партії “Яблуко” Григорія Явлінського українській службі радіо “Свобода”.


Василь Зілгалов

Григорій Явлінський
Прага, 27 вересня 2005 - Приводом для інтерв’ю послужило те, що СПС і “Яблуко” домовилися йти на виборах до Московської міської Думи 4 грудня цього року одним блоком. Тому йдеться про перспективи демократичних партій Росії на наступних виборах в Росії.

Василь Зілгалов: Пане Явлінський, чи погоджуєтеся Ви з тим, що після нещодавніх подій в Україні помаранчева революція Росії вже більше не загрожує?

Григорій Явлінський: Росії сьогодні не загрожує помаранчева революція з інших причин із-за її внутрішніх причин. А події, якщо їх серйозно оцінювати, в Києві не викликають якогось особливого песимізму. Це складний політичний процес , котрий рухається шляхом розвитку і ускладнення політичної конструкції в Україні, від примітивної конструкції до більш складної. Якщо вести мову про відставку уряду, то на мій погляд, це прояв можливостей, з’ява серйозної опозиції в Україні.

Василь Зілгалов: Так що, на Вашу думку, Ющенко правильно діє в Україні?

Григорій Явлінський: Я не збираюсь давати оцінки Президенту України. Я оцінюю процес в цілому. Те ,що я спостерігаю, які настрої в Україні і те, що відбувається на політичній сцені України, з моєї точки зору в довготривалій перспективі стає корисним для України. І дійсно вибудовує поступово, все більше й більше стійку державність в Україні, а це дуже важливо. На сьогодні це інколи видається, як такий бурхливий політичний процес , може й хаос в певній мірі...Але насправді це зовсім інша ситуація, вона має в собі основи позитивного розвитку, і особливо мене радує становище українських засобів масової інформації на сьогодні, вони значно вільніші, аніж російські, і вони стають все більше політично кваліфікованими, професійними. А це запорука того, що в Україні поступово все ставатиме більш продуктивним.

Василь Зілгалов: Пане Явлінський я все таки хочу повернутися до Москви , до виборів у Московську Думу. Як Ви вважаєте це об’єднання правих, демократичних сил, СПС і “Яблука”, воно буде й на парламентських виборах в Росії?

Григорій Явлінський: Тут ще рано загадувати. Мова йде покищо про вибори до Московської міської Думи. Що стосується розвитку цього процесу, все буде залежати від того, наскільки він буде успішним.

Василь Зілгалов: А як на виборах у Чечні в листопаді? Там демократичні сили виступлять спільно?

Григорій Явлінський: В Чечні - ні. Там існує партія “Яблуко”, вона виступає самостійно. Тому що, як відомо, у нас були різні точки зору. “Яблуко” категорично виступало проти війни у Чечні. Не знаю, як вибори у Чечні будуть подібними на щось змістовне і справжнє.

Василь Зілгалов: Пане Явлінський, а якщо цей союз буде успішним на виборах у Москві в грудні, то це означає, продовження співпраці і на виборах у 2007 році?

Григорій Явлінський: Це не виключено, це буде просто залежати від того, яку позицію ми будемо висловлювати з приводу війни у Чечні, щодо нинішньої влади, щодо президента, про те, що ні при яких умовах неможливий третій термін, що ми не згодні з авторитарною системою, що ми з нею повинні боротися, що не можна допускати операцію “Спадкоємець” - з усіма тими, хто розуміє, що кримінальна приватизація в середині 90-х має бути виправлена, що засоби масової інформації мають бути вільними. Усі, хто стоїть на такій точці зору, можуть бути нашими союзниками, в тому числі і в 2007 році.

Василь Зілгалов: Пане Явлінський, Ви сказали, що невдячна справа робити прогнози, але, наскільки я зрозумів, Ви зробили прогноз на вибори до Думи у Москві, що демократи, опозиція, можуть набрати набагато більше аніж 10 % голосів?

Григорій Явлінський: Ви знаєте , я не берусь робити й такого прогнозу. Справа у тому, що адміністративний контроль за виборами і можливі фальсифікації на виборах у Московську Думу буде дуже значним і тому робити прогноз, який буде відсоток, навряд чи варто. Варто сьогодні інше сказати, що у них необхідно брати участь. А якою буде фальсифікація, яким буде адміністративний ресурс, щоб змінити результати цих виборів, це питання залишається відкритим.

Василь Зілгалов: Пане Явлінський, Ви сказали, що авторитарний режим у Росії склався. Але дехто каже, що його остаточному формуванню заважають вибори, що наближаються, - і парламентські, і президентські?

Григорій Явлінський: Ні, вибори не заважають тоталітарним режимам. Вибори в авторитарних режимах служать авторитарним режимам. Тому що авторитарний режим влаштований таким чином, що коли він проводить вибори, то всі, хто бажає отримати добрий результат на них, стають клієнтами цього авторитарного режиму. Вони змушені ходити, просити результати, домовлятися. А це якраз те, чого авторитарний режим бажає.

Василь Зілгалов: Пане Явлінський, я ще одне хотів Вас запитати: чи цей режим російський намагатиметься кардинально вплинути на майбутні парламентські вибори в Україні?

Григорій Явлінський: Так, я думаю, що Росія буде докладати всіх зусиль, щоб вплинути на вибори в Україні. Але сподіваюсь, що політичне суспільство в Україні складається зріле і воно буде розвиватися за власними законами.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG