Доступність посилання

ТОП новини

Найближчі перспективи України не викликають оптимізму у Вашингтоні.


Сергій Куделя

Вашингтон, 29 вересня 2005 - Взаємні обвинувачення лідерів Помаранчевої революції призводять до дискредитації політичного керівництва України у світі та деморалізують українську громадськість. Про це завявив колишній радник з питань національної безпеки США Збігнєв Бжезинський під час виступу на конференції у Вашингтоні під назвою “Україна на шляху до зрілої національної державності”. Він назвав протистояння між таборами Віктора Ющенка та Юлії Тимошенко самогубчим та закликав їх об’єднатися заради майбутнього держави. На конференції також обговорювали економічне становище України та перспективи її членства в ЄС та НАТО.

Майже чотирикратне скорочення темпів економічного зростання в Україні цього року дослідник Фонду Карнегі Андерс Oслунд назвав безпрецедентним. Головною його причиною він називає політику тотальної реприватизації, запроваджену попереднім урядом під керівництвом Юлії Тимошенко. Ослунд також відзначив, що зменшення світових цін на метал та збільшення вартості енергоносіїв призведе до значного скорочення прибутків від експорту металургійної галузі України.

Про підвищення ціни на російські енергоносії згадав і сенатор Річард Лугар. Він висловив занепокоєння, що це може викликати серйозну економічну кризу в Україні вже на початку наступного року. На думку американського сенатора, проблему енергетичної залежності України необхідно вирішувати вже зараз, а не чекати початку кризи. Сенатор Лугар також відзначив відсутність прогресу з низки пріоритетних питань українсько-американських відносин. А про членство України у НАТО та ЄС, за словами Лугара, говорять зараз у Вашингтоні хіба що в академічних колах.

Однак подальша дискусія про перспективи євро-атлантичної інтеграції України засвідчила, що навіть серед американських дослідників переважають сьогодні песимістичні оцінки українських перспектив. Як відзначила екперт Центру міжнародних та стратегічних досліджень Селест Волендер, в Євросоюзі зараз відсутня політична підтримка ідеї членства України в ЄС. А без такої підтримки, каже Волендер, Євросоюз не допомагатиме Україні просуватися на шляху інтеграції.

Один із провідних західних експертів з питань відносин України та НАТО Джеймс Шерр наголосив на необхіодності комплексних реформ всередині державної влади України. Він також відзначив, що діяльність Петра Порошенка на чолі Ради національної безпеки та оборони майже паралізувала роботу органів державної влади. Джеймс Шерр також розкритикував українське керівництво за небажання проводити активну просвітницьку кампанію у суспільстві щодо переваг для України від членства в НАТО. На його думку, Президент України помиляється, якщо вважає, що альянс сам буде займатися власною популяризацією серед українців.

Помаранчеву революцію американські учасники згадували вже частіше як символ, який повинен нагадати українській владі про її минулорічні зобов’язання. Колишній радник з питань національної безпеки США Збігнєв Бжезинський закликав українське керівництво не піддаватися надмірному прагматизму у своїй політиці і врівноважувати його із ідеалізмом революційних часів. Він висловив занепокоєння, що меморандум, підписаний Віктором Ющенком та Віктором Януковичем може містити у собі гарантії амністії порушникам виборчого закону. Адже це, на думку Бжезинського, буде зрадою тих, хто захищав свій голос на Майдані.

У заключному виступі конференції колишній конгресмен Боб Шейфер нагадав українцям про урок американської історії. Він розповів, як під час громадянської війни у США нерішучість одного з генералів, який не захотів наздогнати та розбити відступаючого противника, продовжила війну ще на два роки. На думку Боба Шейфера, сьогодні перед українським керівництвом стоїть схожий вибір – продовжувати традиції старої влади чи остаточно порвати з минулим.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG