Доступність посилання

ТОП новини

Білоруська демократія на виборах-2006: власні перспективи і вплив українського чинника.


Кирило Булкін

Київ, 4 жовтня 2005 - Білоруська опозиція висунула єдиного кандидата в Президенти – Аляксандра Мілінкевіча. Такими виявилися результати голосування учасників Конґресу демократичних сил Білорусі. А якими виявляться результати президентських перегонів? Чи має опозиційний кандидат шанси на перемогу? І якою буде політика України на білоруському напрямку? Про це у вчорашній “Вечірній Свободі” говорили народний депутат України Михайло Ратушний, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України Олександр Сушко, представник Білоруського Молодого Фронту в Україні Ігор Щекарєвіч та телефоном – аналітик радіо “Свобода” Ян Максим’юк. Про розмову в прямому ефірі розповідає ведучий програми Кирило Булкін.

Кирило Булкін

Часто перешкодою для перемоги демократичних сил є брак єдності. Тож висунення єдиного кандидата само по собі є досягненням білоруської опозиції. Аналітик радіо “Свобода” Ян Максим’юк вважає, що додаткові надії можна пов’язувати з самою фігурою Аляксандра Мілінкевіча.

Ян Максим’юк

Я пригадую кампанію 5 років тому, коли так само вибрали нібито одного кандидата, але вибори були настільки нечесні, що частка політичних партій відмовилися працювати на його виборчій кампанії.

Я думаю, цей вибір, який відбувся в Мінську вчора, він значно щасливіший. Є шанс, що за Мілінкевичем стане вся демократична опозиція Білорусі.

Кирило Булкін

Представник Білоруського Молодого Фронту в Україні Ігор Щекарєвіч знає єдиного кандидата від білоруської опозиції особисто й стверджує.

Ігор Щекарєвіч

це інтелігентна, порядна людина. Коли казати про шанси Мілінкевича стати президентом, то зараз про ці шанси казати рано, тому що, в принципі, в Білорусі зараз про Олександра Мілінкевича народ не знає, все буде залежати від того, як пройде кампанія від дверей до дверей.

Кирило Булкін

Але у тому, що Аляксандра Мілінкевіча знають мало, може бути й позитивний бік для опозиційного кандидата. Говорить Ян Максим’юк.

Ян Максим’юк

За останні 10 років президентства Лукашенка пропаганда відбила у людей охоту голосувати за партію, що якби вибрали когось з політичних лідерів партії, то це було б набагато більш (слово нерозбірливо) об’єднати опозицію і дійти до людей.

Мілінкевич за собою такого багажу не має, а тому що поки що його білоруси не знають, то це не погано, це може йому повернутися і добрим боком.

Кирило Булкін

Що ж до політики України стосовно сусідньої держави, то нещодавно новий секретар РНБО Анатолій Кінах заявив: Україна не допустить міжнародної ізоляції Білорусі. Чи не суперечить це попередньому курсу на підтримку демократичних змін у цій країні? Директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України Олександр Сушко вважає, що підстав для таких припущень немає.

Олександр Сушко

Не слід трактувати так, що Україна схвалює дії режиму Лукашенка. Адже на офіційному рівні Україна приєдналася до всіх заяв Євросоюзу з цього питання.

Кирило Булкін

Цю думку розвиває Народний депутат України Михайло Ратушний.

Михайло Ратушний

Я вважаю, що ця політика дворівнева: з одного боку, братерські міждержавні стосунки, а з другого боку, підтримка демократичних тенденцій Білорусі. Це є мудра і правильна політика з боку України.

Кирило Булкін

Однак і політики, й експерти погоджуються на тому, що приклад України є надзвичайно важливим для потенційних демократичних перетворень у Білорусі. Розвиток українських подій може стати або чинником для натхнення, або дискредитацією самого поняття демократичних змін.
XS
SM
MD
LG