Доступність посилання

ТОП новини

ЄС створює табір для біженців у Танзанії. І в Україні?


Сергій Драчук

Прага, 13 жовтня 2005 – Європейський Союз серйозно занепокоєний, що до нього намагаються дістатися десятки й десятки тисяч потенційних біженців. Нещодавно ця проблема ще загострилася, коли утікачі з країн Африки намагалися штурмом узяти прикордонні загорожі іспанських анклавів у Марокко Сеути й Мелільї, що призвело до жертв. Відтак ЄС пропонує широку стратегію боротьби з навалою: від боротьби з нуждою й збільшення допомоги найбіднішим країнам, у першу чергу з Північної Африки, до допомоги державам із-поза меж ЄС прийняти в себе втікачів, які інакше рушили б до Євросоюзу. Серед цих останніх знову згадують і Україну.

Іще вищі паркани і ще колючіший дріт не втримають напливу нужденних африканців, які намагаються дістатися в Європу, а тому потрібна широкосяжна програма розвитку, допомоги й списання боргів, щоб зупинити спроби брати штурмом заможні країни. Такого висновку дійшли представники керівництва Євросоюзу і країн – його членів. “Які б високі не були загорожі, за нинішніх обставин вони не зупинять відчайдушних людей”, – заявив комісар ЄС із питань юстиції і внутрішніх справ Франко Фраттіні. За його словами, вже найближчими днями й тижнями треба інтенсифікувати залучення Європи до проблем Африки.

Як сказав Фраттіні, 95 % міґрантів, які намагаються прорватися в ЄС, походять із нужденного реґіону в Африці відразу на південь від Сахари. Він навів і дані з розвідницьких джерел: близько 20 тисяч потенційних шукачів притулку вичікують на території Алжиру, щоб рушити через Марокко до іспанських анклавів Сеути й Мелільї, а ще близько 10 тисяч уже перебувають у Марокко. Якщо ж із цих анклавів вони переберуться до власне Іспанії, то ніщо вже не зупинить їх на шляху до інших європейських країн.

Присутній на вчорашньому засіданні Верховний комісар ООН у справах біженців Антоніу Ґутерріш підтримав плани ЄС допомогти бідним африканським країнам і таким чином зменшити кількість людей, що прагнуть утекти від своєї нужди до Європи. Але водночас він попередив, що Європа не має зрікатися своєї ролі як “континенту притулку”, і цієї ролі не замінить надання допомоги в інших частинах світу.

Домовилися ж учасники зустрічі на тому, що необхідно збільшувати допомогу африканським країнам чи списувати їм борги, щоб подолати сам корінь проблеми – бідність. А серед конкретних заходів вирішено негайно надати швидку багатомільйонну допомогу Марокко, щоб ця держава краще берегла свого кордона з іншими африканськими країнами й не впускала тих, хто потім запрагне полізти на загорожу біля Сеути чи Мелільї або податися до континентальної Європи човном.

А ще 50 мільйонів євро має піти на так звану “Реґіональну програму захисту”. Першою пробою її має стати Танзанія, де вже зараз перебуває багато втікачів із інших африканських країн. Їй дадуть частину тих коштів на поліпшення умов для цих біженців, щоб вони знову ж таки не захотіли до Європи. На черзі до створення таборів для шукачів притулку на європейські гроші – й деякі інші країни Африки.

А ще в контексті цієї програми нині знову згадують і європейські держави з-поза меж ЄС – Білорусь, Молдову і Україну. Такі плани лунали вже й раніше, і Україна щоразу заперечувала, що вона могла б стати чимось на кшталт європейського відстійника для біженців. Але оглядачі припускають, що така пропозиція може виринути ще раз – наприклад, під час переговорів із Європейським Союзом, що мають початися ще до саміту Україна – ЄС 1 грудня, про полегшення візового режиму до Євросоюзу для громадян України, як можлива поступка в обмін на це полегшення.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG