Доступність посилання

ТОП новини

США, Франція та Велика Британія пропонують Раді Безпеки ООН розглянути проект резолюції про запровадження санкцій проти Сирії. Росія – проти...


Зиновій Фрис

Заворушення у Бейруті після вбивсва Рафіка Харірі (Лютий 2005р.)
Прага, 26 жовтня 2005 (RFE/RL) - "Росія виступає проти запровадження санкцій щодо Сирії, ми будемо робити все необхідне, щоб не було спроб оголосити цих санкцій", - заявив у середу офіційний представник МЗС Росії Михайло Каминін.

Нагадаємо, що у вівторок увечері до Ради Безпеки ООН надійшов проект американо-французько резолюції (до неї долучилася Велика Британія) про запровадження санкцій проти Сирії у випадку, якщо вона відмовиться взяти активну участь в міжнародному розслідуванні вбивства колишнього прем’єра Лівану Рафіка Харірі.

Згідно з проектом американо-французької резолюції, сирійська влада зобов’язана затримати всіх тих, хто міг бути причетним до вбивства в лютому 2005 року екс-прем’єра Рафіка Харірі, і без будь-яких попередніх умов надати підозрюваних у розпорядження міжнародної слідчої комісії. Проект також пропонує заморозити рахунки всіх фігурантів справи. Крім того, сирійська влада не повинна чинити перепони проведенню допитів будь-якого громадянина країни поза її межами і без участі представників її влади. В проекті також міститься вимога до сирійської влади відмовитися від всіх форм підтримки тероризму. У випадку невиконання якоїсь з умов можуть бути вжиті подальші заходи, включно з економічними санкціями.

Голосування з проекту цієї резолюції має відбутися в понеділок, 31 жовтня, на зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів Ради Безпеки ООН.

Тим часом Президент Сполучених Штатів Америки Джордж Буш, виступаючи у вівторок перед дружинами військовослужбовців своєї країни, звинуватив сирійську владу в нестабільному становищі в Лівані. Сирію та Іран глава Білого дому назвав країнами-пособниками радикального ісламо-фашизму. Цивілізований світ, за словами президента, мусить притягувати такі режими до відповідальності.

Торкаючись безпосередньо СиріЇ, Джордж Буш заявив: "Тепер Організація Об’єднаних Націй повинна діяти. Сирія та її керівники повинні нести відповідальність за підтримку тероризму, в тому числі за будь-яку участь у вбивстві прем’єр-міністра Харірі".

Газета "Вашингтон Пост" вважає заяву президента Буша на адресу Сирії як ніколи жорсткою і пов’язує тон президента з висновками незалежної комісії ООН з розслідування вбивства Харірі в Бейруті 14 лютого. Голова цієї комісії, німецький прокурор Детлів Мехліс, надав Раді Безпеки попередній звіт, в якому висунуті обвинувачення проти керівництва Сирії. Посол Сирії відкинув усі обвинувачення. Детлів Мехліс у своєму виступі на Раді Безпеки заявив, що хоча зробити якісь остаточні висновки ще неможливо, сліди змови ведуть до Дамаска. Мехліс сказав, що має намір провести повторні допити сирійських посадових осіб і закликав уряд Сирії змінити своє ставлення до розслідування. Детлів Мехліс:

"Комісія дотримується думки, що сирійській владі надається нова можливість більшою мірою продемонструвати співпрацю і надати всі свідчення, що мають відношення до замаху. Для цього сирійській владі може знадобитися власне розслідування, яке вони повинні зробити відкритим і прозорим".

Посол США в ООН Джон Болтон попередив Дамаск, що Вашингтон не потерпить подальшої імітації співпраці:

"Ми, зрозуміло, будемо наполягати на сирійській співпраці. Для уряду Сирії настав момент істини. Жодної обструкції, ніяких напівмір, ми хочемо реальної співпраці і ми хочемо її негайно”, - заявив Джон Болтон.

У середу Росія виступила проти санкцій щодо Сирії. Офіційний представник МЗС Росії Михайло Каминін сказав, що Москва робитиме все необхідне, щоб не було спроб оголосити такі санкції. За словами Каминіна, "резолюція Ради Безпеки з розслідування вбивства колишнього прем’єр-міністра Лівану Рафіка Харірі має бути справедливою і підтверджувати об’єктивний характер проведеного розслідування".

На думку спостерігачів, проти санкцій щодо Сирії можуть виступити також Китай та Алжир.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG