Доступність посилання

ТОП новини

Меморіал героям Крут.


Віктор Міняйло


Крути, 27 жовтня 2005 (RFE/RL) - Біля станції Крути, Чернігівської області, де в січні 1918 року українські січові стрільці, переважно студенти) намагалися зупинити з більшовицьку армією, відбулася презентація проекту Меморіалу “Пам’яті героїв Крут”. У заході взяв участь віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко, народні депутати і журналісти, серед який був і наш колега Віктор Міняйло:

Dulche et decorum est pro patria mortem “Солодко і прекрасно вмерти за батьківщину”, - так сказав президент Української Народної Республіки Михайло Грушевський на Аскольдовій могилі у Києві під час похорону студентів. Про роль битви під Крутами розповідає Доцент кафедри історії та археології України Чернігівського педуніверситету Тамара Демченко:

“Вони зробили велику справу вже тим, що затримали на добу. За цей час у Бресті уклали мир. Справа у тому, що представник Радянської Росії Троїцький заявив, що “З ким ви підписуєте договір? Київ уже в наших руках”. Але коли зателефонували до Києві, то виявилося, що Центральна Рада ще на місці”.

Проект меморіалу передбачає курган з Колоною червоного кольору, як біля Київського університету, де навчалися більшість студентів. Перед курганом розколота мармурова плита накрита бронзовою, простреленою студентською шинеллю. Поруч, озеро, з криги якого взимку студенти вирізатимуть хрест і фарбуватимуть його в червоний колір. А навкруги триста чорних каменів і триста кущів червоної калини. Про ідею проекту меморіалу розповідає його автор Анатолій Гайдамака:

“Тут появилося якось озеро. Але воно не має символіки. Тому я його перетворив у “озеро-хрест”. Ця битва якраз була на Хрещення, в Хрещенські морози. Тому виникла ідея зробити хрест з води. Потім щоб студенти з цього льоду вирубали цей хрест і фарбували у червоний колір. Уявляєте собі, оце біле поле, засипане снігом, і червоний хрест і червона колона, триста калин з цими каменями на кожну душу загиблого”.


Про враження від проекту я запитав народного депутата України Івана Плюща. Він родом з Борзни, що неподалік Крут:

“Ми стоїмо на святому місці. Враження з одного боку надзвичайно приємні, з іншого боку, якась туга по тому, що пройшло стільки років після цієї трагедії і тут не тільки нічого не зроблено, а намагалися всіляко витравити, витерти, викинути усі документи, які пов’язані із цим героїчним місцем. Я не належу до художників, чи коронованих архітекторів, але мені здається, що запропонований проект відкритий для усіх, хто хоче долучитися. Тому мені було приємно почути від віце-прем’єра В’ячеслава Кириленка, що в першій половині наступного року перша черга меморіалу буде збудована.”

Не лише Івану Плющу було приємно послухати віце-прем’єр міністра України з гуманітарних питань В’ячеслава Кириленка. Адже саме він має найти кошти для втілення проекту в життя:

“Гроші позабюджетні. Це буде допомога меценатів, які сприятимуть будівництву цього комплексу. Ми поділимо це на кілька черг. І в першому півріччі наступного року думаю зможемо здати першу частину: курган, колону, і все, що навколо.

Кошторис потребує уточнення, але це не дуже дешево. Разом з тим і не дуже дорого. Основне завдання показати святість цього місця для українців. Тому якісь розкішні елементи тут не зовсім потрібні”.


А ще В’ячеслав Кириленко зазначив, що Меморіал пам’яті Героїв Крут обов’язково входитиме до туристичних маршрутів Чернігівської області.
XS
SM
MD
LG