Доступність посилання

ТОП новини

Майбутнє НТКУ та перспективи створення суспільного телебачення за нового керівництва.


Кирило Булкін Гості: Андрій Шевченко - віце-президент НТКУ; Валерій Іванов - президент Академії української преси.Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ, 28 жовтня 2005 року.

Кирило Булкін

Ви слухаєте “Вечірню Свободу”, у студії ведучий Кирило Булкін, вітаю вас.

Сьогодні ми говоритимемо про майбутнє НТКУ та перспективи створення суспільного телебачення за нового керівництва.

Гостями студії є віце-президент НТКУ Андрій Шевченко та президент Академії української преси Валерій Іванов.

Наш телефон 490-29-05, чекаємо на ваші дзвінки, шановні слухачі, після 20.30 год.

Отже, національна телекомпанія України нарешті отримала нового президента. Ним став колишній керівник телеканалу “Тоніс” Віталій Докаленко. Коментарі фахівців суперечливі, адже сам пан Докаленко не є такою широко відомою постаттю.

Він запевняє, що продовжить курс на створення суспільного телебачення, розпочатий попередньою командою, але відомо, що раніше він був противником самої цієї ідеї.

Тож які справжні наміри нового керівництва? Яке майбутнє очікує НТКУ? Якими за нового керівництва будуть перспективи створення суспільного телебачення? Ці та інші питання ми спробуємо обговорити сьогодні з нашими гостями.

А на початку запитання, так би мовити, для розминки, для визначення загальних позицій учасників програми – що буде з процесом творення суспільного телебачення внаслідок призначення пана Докаленка – він пришвидшиться? Триватиме так, як досі? Чи загальмується? Оберіть, будь ласка, один варіант відповіді й максимально коротко сформулюйте своє пояснення – одним-двома реченнями, деталізуватимемо аргументацію далі в програмі.

Андрій Шевченко

Суспільне мовлення точно буде, точно на базі державного телебачення. Можливо не так швидко, як хотілося декому з нас, але, за моїми прогнозами, це станеться наступного року, вірогідно після парламентських виборів. Я хочу бути частиною цього процесу.

Кирило Булкін

І це не залежатиме від того, що призначили саме цього керівника?..

Андрій Шевченко

Мені здається, вчорашня позиція і Олега Рибачука при представленні, і позиція Віталія Докаленка, і озвучена або почута мною позиція Президента показує, що напрямок руху є.

Валерій Іванов

На мою думку, на жаль, це тільки напрямок руху, а конкретних дій щодо дійсно переводу державного телебачення на суспільні рейки немає.

Те, що президентом НТКУ стала людина, яка не висувала якоїсь своєї концепції суспільного мовлення, те, що це сталося саме зараз, свідчить про те, що Президент і його оточення, мабуть, вирішили йти на вибори саме з державним телебаченням. І після виборів я не розумію, чому саме вони вирішать відмовитися від цього зручного інструменту політичного впливу.

Тільки громадський тиск може призвести до того, що вони отямляться і все ж таки суспільне телебачення в Україні буде мати місце. Я підкреслюю, суспільне, а не квазісуспільне.

Кирило Булкін

Власне, тема телебачення і вибори – це те, що лежить буквально на поверхні і відразу спадає на думку, коли говоримо про будь-які зміни, заміни, перестановки чи кадрові зрушення. І обов’язково сьогодні вона буде однією з чільних у нашій розмові.

Нагадаю, що ми говоримо передусім не про персоналії, а про тенденції: що буде з державним телебаченням, з українським телебаченням узагалі.

Андрій Шевченко

Кириле, я дуже вдячний за цей акцент, тому що насправді просто, мені здається, вчорашній і сьогоднішній день показав, що дуже важливо відділити мух від котлет.

Треба говорити про підходи, про принципи. Я можу сказати, наприклад, що вважаю Віталія Докаленка своїм другом, людиною, яку я знаю з хорошого боку. Тому дискусії про те, що призначення цього президента, цього керівника компанії означає крах суспільного мовлення або його розвиток, мені здається, воно трохи поверхове.

Кирило Булкін

Можливо, але, так чи інакше, все одно люди говорять різне. Ми спробуємо сьогодні трохи глибше копнути. Для заправки я пропоную дискусійний матеріал саме на цю тему, як поштовх для роздумів для подальшої бесіди. Слово моєму колезі Сергієві Грабовському.

Сергій Грабовський

Чи не цілий рік ще з часу Майдану українська політична культурницька та наукова еліта намагається вирішити сакраментальне питання: а що ж робити з українським національним телебаченням?

Варіантів вирішення цього питання вистачає. А відповідь на нього мабуть полягає у констатації того, що питання поставлене не вірно. Адже хіба є зазначений предмет розграю та рейваху українським, та ще й національним, та ще й телебаченням?

Хіба наявне там щось по суті українське? Не за кров’ю, звісно, а за духом? Крім, хіба що, безсмертної малоросійської шароварщини, хай навіть у вигляді палких депутатських промов. Хіба можна вловити на телебаченні під такою гордою назвою щось від будь-яких, не має значення, чиїх саме, національних прагнень?

Не забуваймо, що нація – це спільнота вільних людей. Хіба, зрештою, йдеться про справжнє телебачення, а не про його імітацію, рухомий муляж, чи, як полюбляють казати сучасні французькі філософи, симулякр телевізійного мистецтва. Іншими словами, українськими національними тут виглядають лише кошти платників податків.

Це як на споживача, обтяженого бодай елементарними знаннями з національної історії та культури. Адже складається враження, що ця історія, в якій було чимало не тільки трагічного, а й грандіозного, такого, що змінювало лице світової цивілізації та культури в її класичних та сучасних формах, існують окремо, а державне телебачення в Україні - окремо.

Інша країна давно вже зробила б карколомні серіали навколо долей Марка Безручка, Степана Тимошенка, Костянтина Калініна чи Олександра Соколянського.

А у сучасній Україні прізвище Калінін, боюся, навіть в інтелігенції асоціюється з всесоюзним старостою часів сталінського режиму. А Тимошенко – це ще радянський маршал чи пасіонарна опозиційна лідерка.

Ні, звичайно, існують у природі часом не погані науково-популярні фільми про того чи іншого персонажа української історії, і ці фільми навіть часом показують.

У той час, як, практично, на усіх приватних телеканалах йдуть російські телесеріали, у кожному з яких не нав’язливо чи просто в лоба проводяться певні політико-ідеологічні настанови. В результаті чого масовий глядач досі живе і, схоже, ще довго житиме в середині російсько-совєцької історії та культури з відповідними наслідками.

Іншими словами, проблема не в тому, хто персонально очолюватиме Перший канал, і буде цей канал суто державним чи суспільним. Проблема в тому, що українське телебачення і приватне, і державне, має стати українським не тільки за назвою. Його місія полягає не лише в інформуванні чи розважанні населення, а передусім у націоформуванні.

Бо ж коли цей процес не довести до належного результату, навіщо взагалі було заводитися?

Кирило Булкін

Як бачите, Сергій Грабовський порушує засадні теми, пов’язані з функцією телебачення як такого. Тож слово вам, шановні гості: для чого справді потрібне, на вашу думку, чи то державне, чи то громадське телебачення в Україні? Яким має бути його чільне завдання?

Андрій Шевченко

Ми з Валерієм Феліксовичем мали приємність працювати в робочій групі, яка готувала матеріал для Секретаріату Президента і для Президента України з приводу суспільного мовлення. Ми зійшлися на формулі, яка, як мені здається, дуже чітко пояснює, про що йдеться.

Суспільне телебачення – це телебачення, яке належить суспільству. Це не може бути російський варіант, як ОРТ, наприклад, коли це бізнес.

Друге, це телебачення, яке фінансується суспільством, утримується суспільством. Або через абонентську плату, або через ті чи інші форми бюджетних програм.

Третє - це телебачення, яке контролюється суспільством через Наглядову раду, через формування програмної політики, незалежної від влади редакційної політики. Ось така формула.

В українському варіанті, я б сказав, йдеться про набагато простіші речі. Чи українська влада готова на те, щоб на зміну пропагандистській машині прийшов канал, який служив би інтересам суспільства, на якому би право голосу мали всі люди: і ті, хто програють вибори, і ті, хто їх виграють.

Мені здається, що зараз влада до цього готова. Питання, на скільки вона швидко зможе цю готовність втілити в реальність.

Кирило Булкін

Пане Іванов, якщо суспільство не знає саме, напевно, в чому його інтереси, може так от вислухати референдумом чи якось думку людей – це не буде найадекватнішим вирішенням питання суспільного телебачення?

Валерій Іванов

Звичайно, тут референдум не підійде, бо населення ще не знає, що таке суспільне телебачення і для чого воно потрібно. Воно тільки чує поки що розмови про суспільне телебачення.

Відверто кажучи, я не поділяю оптимізм Андрія щодо готовності вже влади до впровадження суспільного телебачення, бо суспільне державне мовлення – це дійсно зручний інструмент. Сьогодні урядовець високий сказав, сьогодні ж воно в ефірі. При чому з найліпшими, найкращими коментарями.

В суспільному мовленні точно такого не буде. Так навіщо владі випускати з рук цей потужний важіль? Це можна тільки примусити будь-яку владу, в тому числі і нашу владу.

Кирило Булкін

Яким чином це можна примусити?

Андрій Шевченко

Я думаю, що це треба відпускати. Бо якщо вона не відпустить, то заберуть. А заберуть може й з пальцями.

Валерій Іванов

Може бути, заберуть дійсно.

Кирило Булкін

Власне, це те ж саме, пане Валерію, що Ви казали: треба примусити. Андрій каже - заберуть. Яким чином це може статися?

Валерій Іванов

Тиск. Справа в тому, що на нинішню владу можна тиснути, на щастя, поки що. Я не знаю, що буде через рік, чи можна буде тоді тиснути, а поки що можна. І цей тиск громадськості і української, і зарубіжної - це поки на українську владу впливає.

А щодо суспільного телебачення і його завдань, то я бачу у нас надто політизоване взагалі телебачення. Час такий ми пережили, час революції, тому телебачення і взагалі медіа заполітизовані.

А взагалі, українське суспільство складається з багатьох прошарків. Для комерційних каналів багато які з цих прошарків не мають значення, бо вони платонеспроможні або слабоплатоспроможні.

Але це теж український соціум. І цей український соціум теж має право на представлення в мас-медіа, на те, щоб його інформаційні потреби задовольняли. Наприклад, українська інтелігенція.

Кирило Булкін

Власне, на Заході взагалі суспільне мовлення взагалі: чи то телебачення, чи то радіо, якраз часто орієнтоване на ту некомерційну частину населення.

Валерій Іванов

Абсолютно. Вони мають менші рейтинги можливо, але вони охоплюють всі верстви населення. Наприклад, у нас українська інтелігенція неплатоспроможна, але теж хоче дивитися...

Андрій Шевченко

Є різна інтелігенція...

Валерій Іванов

Ну, значить не українська.

Андрій Шевченко

Я буду сперечатися з професором Івановим, я просто вірю лише в суспільне телебачення, яке є супер-популярне, супер-рейтингове. Я думаю, що ми дуже багато про теоретичні схеми.

А давайте запитаємо глядача, чи він готовий, наприклад, це аргумент який ми обговорювали з новим керівником НТКУ Віталієм Докаленком, чи готовий український платник податків зараз платити абонентську плату за нинішні першоканальні новини? Я розумію, що може серед нас є певні ентузіасти, які могли б це зробити, але їх не багато.

Я думаю, що шлях дуже простий. Ми півроку тому, і я визнаю, що це наша помилка, ми не змогли донести це країні, донести владі, донести глядачу справжню цінність цього. Тому треба почати це зараз, показати, що ми можемо створити такий продукт, який не дадуть комерційні канали, кращий, сильніший.

Я знаю, що саме цей канал має робити такі речі, як трансляція аукціону по “Криворіжсталі” або трансляцію Дня незалежності. Добре, що, наприклад, комерційні канали цього разу, умовно, от “5 канал” робив трансляцію “Криворіжсталі” разом з нами, брав нашу картинку, показував це.

Але наступного тижня чи наступного конкурсу вони, можливо, не захочуть цього робити. Те ж саме стосується інших великих речей. Отже, мені здається, вихід дуже простий: створити таку модель, яка буде подобатися кожному українцеві, яку я вважатиму за честь і приємність долучитися до фінансування.

Друге, нам треба пояснити, що зараз утримують державне телебачення, в бюджет на наступний рік закладено 130 мільйонів гривень.

Кирило Булкін

Андрію, а от те, що казав Сергій Грабовський, про творчу функцію телебачення. Чи готове суспільство платити за висвітлення якихось проблем, скажімо, національних меншин, про якісь історичні, культуротворчі програми?

Андрій Шевченко

Я думаю, що тут дуже точно і тонко сказав Грабовський, що це не повинно стати симулякром. Тому що ми можемо просто спрофанувати цю ідею насправді в таких обговореннях. Ми маємо говорити про абсолютно практичні конкретні речі, які будуть приносити людям радість, задоволення і віддачу.

Кирило Булкін

А користь?

Андрій Шевченко

І користь теж.

Валерій Іванов

Реаліті-шоу приносять задоволення певній групі населення, але ж...

Андрій Шевченко

Звичайно, потрібен освітній продукт, сильний, класний. Потрібні культурологічні програми. Але це не самоціль.

Не самоціль дотримання квоти культурологічних програм тільки тому, щоб вони були. Ні, це повинен продукт, на який буде попит.

Кирило Булкін

Повертаючись до призначення нового президента НТКУ, не акцентуючи на персоналіях, я хотів би розрізнити два аспекти: перший – сам факт (його короткі оцінки вже пролунали), а другий – процес, тобто, як це було зроблено.

Саме про цей другий аспект – моє наступне запитання. Будь ласка, панове, ваші оцінки швидкості ухвалення цього рішення, прозорості, відповідності закону та інших дотичних нюансів.

Валерій Іванов

Я, відверто кажучи, вважаю, що це був далеко не кращий варіант обговорення і прийняття рішення. По-перше, була задекларована публічність прийняття рішення, цієї публічності не сталося.

Була задекларована роль робочої групи в Секретаріаті Президента, робоча група свою роль не зіграла.

Було задекларовано, що Президент швидко прийме рішення на основі цих концепцій суспільного мовлення. Цього не сталося. Просто швидко прийме рішення, і того не сталося.

І знову-таки, не відомо, що було закладено Президентом. Чому він призначив саме Докаленка? Тобто які були умови призначення? Чому обрана саме ця кандидатура, які дійсно буде наповнення першої кнопки?

Це дуже важливо перед виборами. Це взагалі просто дуже важливо. А хто це знає, крім Президента і пана Докаленка? Ніхто. І ми можемо говорити про те, що ми рухаємося в бік громадянського суспільства? Та ніколи. Як були авторитарними, так і залишаємося.

Кирило Булкін

Власне, те, що Ви кажете, такі речі, які відразу впадають в очі кожному, хто на цю проблему погляне. Тому я хочу в Андрія Шевченка запитати про той певний оптимізм, що все ж таки нинішня влада має таку тенденція до створення в державі суспільного телебачення.

Може щось таке Ви знаєте, чого ми не знаємо, що ті речі, які на поверхні, про які каже пан Іванов, насправді можна на них оптимістичніше поглянути.

Адже очевидна логічна думка, що гальмується створення суспільного мовлення, воно не так швидко, як обіцяють нам, твориться, і це дуже схоже на те, що пов’язане з виборами. Може це не так. Якщо це помилкова думка, я буду дуже радий. Що Ви можете сказати з цього приводу такого, що не є на поверхні?

Андрій Шевченко

Я думаю, що останній рік життя, особливо останні півроку, вони показали, що в країні швидко відбуваються ті речі, за які беруть на себе відповідальність конкретні люди. Те ж саме стосується суспільного мовлення.

Я думаю, що цей процес не станеться до тих пір, поки не буде згуртована команда, яка пропише шлях, пройде тим шляхом і створить його. Це саме те, чим збираюсь зайнятися я. Справді вірю, що ми зможемо зібрати гуртом тих людей, які зараз працюють в третьому секторі, я працюють на інших каналах, які можуть допомогти і практичними порадами, і експертними, і теоретичними знаннями. Звести їх до купи.

Той час, який у нас є, ми розуміємо, що до виборів говорити про суспільне мовлення не доводиться, присвятити тому, щоб згуртувати цих людей, прописати маршрут, прописати схеми, “дорожні карти” – слово, яке любить Президент України, і після виборів швидко це зробити.

Кирило Булкін

Це майбутній час, а чому до сих пір це не сталося?

Андрій Шевченко

Це не майбутній час, це сьогодення, тому що певні кроки вже зроблені. Вони, на жаль, були дуже рваними, дуже несистемними. Тим не менше, в експертному середовищі зараз є присутня велика кількість очікувань щодо цього питання. Інша справа, що це треба буде конвертувати.

Валерій Іванов

Відверто кажучи, мені здається, що оце помилка третього сектору. Якщо б в перші 2 місяці після приходу нової влади, після помаранчевої революції був би потужний тиск з метою створити суспільне мовлення, то я певен, що таке мовлення у нас було.

Але третій сектор упустив свій час, таким чином дав владі оговтатися, таким чином зміцнити. А коли влада міцніє, то для суспільства це, на мій погляд, взагалі гірше.

Андрій Шевченко

Я ще скажу про логіку призначення Президента, як людина, яка була в цьому процесі. Ми знаємо, що рішення було дуже затягнутим, втрати дуже великі за цей час. Це втрати в команді, тому що певна частина людей пішла з каналу, ще велика частина точно піде, тому що з того часу вона перестала вірити.

Кирило Булкін

І Ви в цій частині, як я розумію?

Андрій Шевченко

Ми говоримо про різних людей.

Друге. У нас зараз під великим ризиком виборчий сезон. Зараз потрібно буде зробити подих на зусилля, щоб запустити якісні публіцистичні виборчі проекти, які цьому каналу потрібні, як повітря, тому що хто, як не цей канал, повинен робити сильні виборчі проекти.

Третє. Це олімпіада, яка буде в лютому місяці, по яких зараз системних домовленостей немає. У нас вперше за багато років є ризик, що Перший канал не зможе показати олімпіаду в повноцінному вигляді.

Все це можна робити. Тому ми зараз допоможемо Віталію стартувати. Але час втрачений. Це точно можна було займатися ці два місяці, поки ми 2 місяці бралися за цей процес.

При всьому цьому я знаю, що Віктор Ющенко, коли він пропонував цей тріумвірат: Докаленко, Шевченко, Павлюк, коли він потрапив дуже багато годин на розмови, переговори, домовленості, то він був точно щирий у бажанні знайти таку ідеальну конструкцію, він був щирий у бажанні об’єднати всіх людей, які йому довіряють під одним дахом, щоб вони разом працювали.

Інше діло, наскільки це може спрацювати в нинішній НТКУ.

Кирило Булкін

Ще одне запитання про кадрові і персональні речі, про втрати і відставки. Пане Шевченко, Ви пояснили своє рішення подати у відставку тим, що хочете надати можливість пану Докаленку сформувати власну команду, запевнили, що він є Вашим другом і що Ви готові підставити йому плече у справі створення суспільного телебачення. Він, у свою чергу, сказав, що вважає: ви маєте залишитися віце-президентом. Чи означає це, що ви можете все ж-таки залишитися і далі працювати? Про Павлюка він так само сказав.

Андрій Шевченко

Кирило, рішення є. Це не кокетство. Відставка відбулася, рішення тверде і остаточне. Я можу спробувати частину аргументації сказати. Я вірю, що це час, який вимагає персональної відповідальності. Я не вірю в тріумвірати, в пари, в спайки, зв’язки, пакети.

Кожна людина, яка бралася за вирішення кризових завдань, то вона знає, що в таких ситуаціях або ти береш на себе всю відповідальність, всі шишки або медалі. Ти підставляєш свій лоб, своє чоло під гулю. Або краще не братися.

Кирило Булкін

Я не кажу про тріумвірати. Я кажу, що пан Докаленко сказав, що він буде президентом, але хай Шевченко залишається віце-президентом. Це уже у кожного своя частина відповідальності.

Андрій Шевченко

Ті завдання, які стоять зараз перед компанією, ми щойно їх перерахували. Це виборчі проекти, це запуск “Євроньюз”, це олімпіада. Це проекти, які не можна реалізувати з іншого місця, крім позиції президента НТКУ.

Тому я думаю, що це речі, які мають стати проектами особисто керівника НТКУ. В чому я зможу допомогти, то доможу Віталію.

Ми 2 дні потратили на те, щоб забезпечити цей плавний перехід. Я вчора привів Віталія в колектив новин. Це команда, яку ми згуртували, яка за останні місяці зробила величезний стрибок над головою і показала суперрезультат в ефірі.

Ми познайомили Віталія з колективом. Люди поставили всі питання, які хотіли. Я їм сказав дуже просту річ: “Друзі, всі, хто бачить майбутнє на цьому каналі, працюйте. Це Віталій, це друг. Ми допоможемо. Глядач не повинен бачити чорних дірок в ефірі”.

Валерій Іванов

Я вважаю, що тут дійсно прийшла нова команда топ-менеджменту. Рішення Андрія було повністю правильне. Ця команда має показати себе. Я бачу тільки один великий мінус, тому що той процес реформування НТКУ, процес конче необхідний, він перерваний. Це дуже і дуже погано. Ті старі кадри, які звикли працювати по-старому, то вони зараз на коні. Це погано.

Кирило Булкін

А зараз запропоную традиційну рубрика прямого ефіру “Вечірньої Свободи” – озвучений Інтернет-форум. Гадаю, що цього разу вона буде не зайвим нагадуванням як керівництву НТКУ, так і керівництву держави, про те, що до подій на УТ-1 прикута дуже щільна увага громадськості. У нашому випадку цю громадськість презентують дописувачі “Вільного форуму” сайту “Майдан”, озвучені моїми колегами.

Дописувач форуму

Керівник "Тоніс" очолив УТ-1. Посада перед виборами ключова. Тому цікаво, що хто знає про цю людину. До речі, поганий знак: Шевченко подав у відставку.

Дописувач форуму

Ну, не знаю. Тоніс – один з кращих інформаційних каналів, мені там новини подобаються. Я вважаю, що по неангажованості вони другі після НТН. Але, на мою думку, Шевченко чи Ткаченко були б краще.

Дописувач форуму

Погано!!! Перше моє враження від пресухи: президент НТКУ послідовно говорить російською мовою! А потім прочитав його висловлювання:

”Кому выгодно, чтобы у нового Президента исчезло средство донесения своей политики до граждан?”

”Категорически не приемлю историю с созданием общественного телевидения”

Дописувач форуму

Ну, у нього свої погляди на це…

Дописувач форуму

Справді погано. Вслід за Шевченком з каналу йдуть журналісти. Причому не колишня агітаційна машина, а справді об’єктивні журналісти. Так звана профспілка кучмовських журналістів виглядала щасливою. Мабуть, в обмін на те, що позбулися Шевченка, погодилися працювати на вибори.

Ющенко знову зробив черговий вибір. Адже Шевченком і навіть Ткаченком сильно не покомандуєш. А тут прийшов унтер-офіцер L

Дописувач форуму

Погано тільки одне: створення громадського телебачення відкладається. Але ця людина керувала Тонісом, а новини на цьому каналі мені подобаються. Думаю, він здатний підняти рейтинг УТ-1. Тільки от заради чого буде використаний той рейтинг?

Дописувач форуму

Вибір Юща - ще один ляпас всім нам: це або лінивець, або тупарик, або патріот іншої держави. Інакше як можна не володіти українською? Для керівника Української (!!!) національної (!!!!) телерадіокомпанії??? І як можна такого призначати на таку посаду? При Кучмі такого не було! І навіть при Совєтах такого не було!!!

Дописувач форуму

А чий він кум?

Кирило Булкін

У нас є слухач. Будь ласка, Ви в ефірі.

Слухач

Добрий вечір! Це Олександр, місто Знамянка, Кіровоградська область.

Перш ніж задати питання всім учасникам сьогоднішньої дискусії, то я хотів би сказати буквально пару слів. На мою думку, в Україні потрібно ввести на громадському телебаченні таку передачу релігійну Василя Зілгалова. Чи планується створити таку передачу, яка була б не заангажована і не виступала у апорти противником або прихильником тієї чи іншої релігійної організації? Це б сприяло, на мою думку, консолідації українського суспільства.

Дякую.

Кирило Булкін

Воно стосується суспільного телебачення, якого поки що нема.

Валерій Іванов

Показує потреби. Знову-таки представники різних конфесій повинні мати якусь трибуну. Ті, хто дотримуються цих конфесій, якщо вони мають вагому частку представлення у суспільстві мають бачити представлення своєї точки зору.

Кирило Булкін

Знову ж таки це не комерційний проект.

Валерій Іванов

Якому комерційному каналу це потрібно?!

Андрій Шевченко

На момент нашого приходу на НТКУ було кілька комерційних програм зроблених дуже просто: одна програма для Московського патріархату, одна програма для Київського патріархату. Очевидно, що ущемний порочний принцип, тому в наших планах в вересні місяці був у планах запуск нової релігійної програми, яка би зверталася до вірян різних конфесій.

Ми цього не встигли запустити через відставку Тараса Стецьківа. Про плани Віталія Докаленка поки що не може сказати. Це точно вписується в місію суспільного телебачення. Абсолютно був правий Валерій Феліксович.

Кирило Булкін

У нас є ще один дзвінок.

Слухач

Добрий вечір!

Думка моя на рахунок НТКУ і громадського, що воно повинно бути виключно українським як радіо “Свобода”. Якщо хтось на російській мові хоче, то будь ласка, перекладача. Це буде правильно. Як Ваше ставлення до цього?

Кирило Булкін

Дякую, я хочу сказати, що якраз Андрій Шевченко запровадив переклад тих синхронів, які російською мовою звучали на українську. Чи збережеться це тепер за нового керівництва?

Андрій Шевченко

Це збережеться. Вчора було запитання про це до Віталія Докаленка. Він сказав, що збережеться. Він сказав, що для нього це підказка, що потрібно працювати.

Ми не запровадили переклад російськомовних коментарів, ми просто виконали норму закону, яка каже, що новини мають вестися державною мовою. Через кілька років всі українські канали будуть працювати в цьому полі і через кілька років будуть згадувати цей наш перший крок, як початок.

Кирило Булкін

У зв’язку з цим повернемося до форуму Інтернет-сайту “Майдан”. Як ви чули, там є досить різкі відгуки саме щодо російської мови пана Докаленка. В принципі, якщо говорити про якісь меседжі, то я не думаю, що президент це мав на увазі, але це теж могло сприйнятися як меседж суспільству, що не є головним людина, яка очолює державну телекомпанію, говорить російською мовою.

Чи Ви звернули на це увагу? Чи Ви так гостро ставитесь до того, як дописувачі “Майдану” чи не так гостро, пане Іванов?

Валерій Іванов

Відверто кажучи, на мій погляд, тут важливіше інше, з чим прийшов пан Докаленко, тобто які його задуми, що він буде робити з першою кнопкою. Оце важливо. Тобто я не думаю, що це принципово, якою мовою розмовляти і не вірю, що він не може розмовляти українською. Мабуть, він був в якомусь емоційному стані чи щось, що він висловлювався російською.

Кирило Булкін

Може це і погано, що не принципово?

Валерій Іванов

Відверто кажучи, Перший канал – це виключно український канал. Я не вірю, що будь-який президент новий НТКУ буде робити з нього російськомовний чи англомовний чи змішаний канал. Змістове наповнення, форми контролю, то це багато питань, яким воно буде.

Кирило Булкін

Тоді моє запитання наступне більше про зміст, а не про форму. Воно стосується іншого аспекту, про яке писали відвідувачі Інтернет-форуму, а саме послідовності чи непослідовності нового президента НТКУ у питання саме суспільного телебачення.

Ми знаємо, що він заявив тепер, що цю лінію продовжуватиме, що будуватиме суспільне телебачення, чи просто змінив свою думку порівняно з початком року, коли він говорив те, що цитували, заперечував саму необхідність створення суспільного телебачення? Чи щось інше, пане Шевченко?

Андрій Шевченко

Я можу сказати, що відповідь з перших вуст була дуже проста. Я кажу про вуста Президента Віктора Ющенка. Суспільне мовлення має бути на базі державного телебачення. Це запитання, яке я поставив під час останньої нашої розмови, яка була в середу, тривала дуже довго, близько 2 годин. Президент сказав, що єдине, що він чекає від тих людей, які будуть це робити конкретного рішення.

Цим не хоче займатися він особисто, цим не повинен займатися Секретаріат. Це повинні бути люди, які візьмуть ініціативу, обґрунтують, скажуть в чому потрібна підтримка держави, на який час, і зроблять.

Сьогоднішній сигнал цей підтвердив Олег Рибачук, який за цих 2 місяці, що він працює, зробив колосальний внесок у зміну контексту навколо НТКУ. Пригадаймо, 2 місяці назад ніхто не говорив про публічне обговорення кандидатів на посаду президента НТКУ. Ще не було зрозуміло, чи буде суспільне мовлення, на якій базі і т.д.

Кирило Булкін

Публічного так і не сталося?

Андрій Шевченко

Було заявлено добрий намір. Можливо, він нам здається, не був доведений до кінця. Я по-людськи можу бути незадоволений тим, що не були враховані результати цього конкурсу. Тим не менше, контекст навколо компанії точно інший.

Так от сьогодні Олег Рибачук досить чітко сказав, що перед Віталієм Докаленком стоїть завдання створення суспільного мовлення. Більше того, Олег Рибачук підкреслив, що буде робоча група, в яку будуть залучені експерти, такі як Валерій Іванов, Наталя Лігачова, назвав моє ім’я.

Я вважаю цю пропозицію дуже хорошою, дуже своєчасною. Я з задоволенням на неї відгукнуся. Сигнал є, напрямок є. Дії? Я думаю, що вони зараз в руках тих, хто хоче за це взятися.

Валерій Іванов

Якщо говорити про високопосадовців, то тільки М.Томенко і О.Рибачук послідовно завжди говорили і виступали за суспільне мовлення. Всі інші змінювали свою точку зору. Я не знаю з яких саме причин.

От Зінченко допоки був держсекретарем, то він був проти суспільного мовлення. Я, відверто кажучи, підскочив, коли під час цієї славетної прес-конференції, відповідаючи на питання журналіста, він сказав, що він за суспільне мовлення. Тобто, людина, поміняла свою точку зору, мабуть, за одну ніч.

Андрій Шевченко

Може не за одну ніч.

Валерій Іванов

Може за пару ночей. Але в принципі це дуже погано, коли високопосадовці посилають суспільству і журналістському соціуму в тому числі такі різні сигнали.

Тому немає чому і дивуватися, що голова НТКУ спочатку дав один сигнал, а потім інший. Може завтра буде ще інший. То таке вже.

Кирило Булкін

Тоді, очевидно, Президент якимись іншими міркуваннями керувався, ніж вивчення того, що ця людина щодо суспільного мовлення могла говорити...

Валерій Іванов

Це є і загадка, чим в даному випадку керувався Президент України? Соціуму це так і невідомо. Це симулякра обговорення суспільства насправді.

Кирило Булкін

Пане Іванов, чи можете Ви детальніше про ту групу, про яку щойно згадав А.Шевченко, розповісти? Як Ви бачите свою участь в її роботі? Які її функції?

Валерій Іванов

Було представлено кілька цікавих концепцій суспільного мовлення. Можна виділити тут дві концепції: А.Шевченка та О.Ткаченка. Це принципові підходи. Там була побудована система мовлення. Все інше було слабше. Робоча група над цими концепціями працювала і виробила конкретні пропозиції Президенту. Зараз вже не треба нічого вигадувати, тут треба тільки виконувати.

Поки що бракує тільки одного – політичної волі. Всі ми сподіваємося, що волі вистачить, але тепер вже тільки після парламентських виборів. Шкода що так.

Кирило Булкін

У нас є слухач.

Добрий вечір!

Слухач

Добрий вечір!

Ірина. Київ.

Андрію, скажіть, будь ласка, Ви в політику підете?

Андрій Шевченко

Ні. Зараз такий етап в країни, що Андрії Шевченки мають займатися двома речами: футболом і телебаченням.

Кирило Булкін

О. Рибачук заявив про можливе створення чи відновлення Ради інформаційної політики. Що таке Рада інформаційної політики? Чи не буде вона щось дублювати? Чи треба її зараз відновлювати?

Валерій Іванов

Таке утворення було при Кучмі. У цьому я не бачу нічого поганого. Це група експертна, яка має радити Президенту виробляти якісь конкретні пропозиції. Адже не може Президент бути фахівцем абсолютно у всіх областях. Головне, щоб там були широко представлені третій сектор і експертне середовище. При чому різноманітне. Таким чином можна буде формувати різні підходи і давати їх. Тоді керівництво держави буде обирати той підхід, який воно вважатиме стратегічним і правильним.

Кирило Булкін

Пане Шевченко, чи поділяєте Ви ці побоювання пана Іванова з приводу суспільного мовлення, чи не буде жодних маніпуляцій, жодних спроб керувати державним телебаченням як інструментом у виборчій кампанії? Взагалі, якою Ви бачите роль телебачення, УТ-1 у цій виборчій кампанії?

Андрій Шевченко

Я не боюся того, що Перший національний канал стане пропагандистом. Це неможливо, бо дуже сильно змінився канал. Справа не лише в тому, що ми вперше в історії підписали угоду про взаєморозуміння із засновником телекомпанії, тобто Кабміном, і з менеджментом компанії, між творчим менеджментом та адміністративним. Ця угода до цього часу виконується.

Справа в іншому. Змінилася психологія. Зараз ті люди ніколи не дозволять себе перетворити знову на пропагандистів, я так думаю. Там багато людей, які зібралися, - це люди особливої закваски. Ті люди пройшли “Громадське радіо”, “5-ий канал”, плюс ті люди, які зробили величезну трансформацію, працюючи на Першому національному.

Кирило Булкін

Водночас це дуже неоднорідна маса людей. І той виступ профспілки проти Вас...

Валерій Іванов

Я вважаю, що принципово профспілки зайняли неправильну позицію. Там кілька медіа-профспілок, в тому числі і незалежна. Профспілка в цьому монстрі має боротися за те, щоб людям дали гарантії при виході. Може це буде більше – гарантії при скороченні, ніж гарантії, встановлені законом. Вона має використовувати цей політичний момент, який є. Неможливо, щоби стільки людей працювало на цьому каналі. Це божевілля. Це не телевізійний канал, це державне утворення якесь іншого плану.

На жаль, медіа-профспілка піддалася на популістські настрої і стала боротися, щоби зберегти всіх людей.

Кирило Булкін

Андрію, чи Ви з такими ж труднощами зіштовхнулися?

Андрій Шевченко

Напевне, нашою помилкою було починати розмову з необхідності скорочення. Мабуть, ми мали говорити про інше, про легалізацію зарплати, про підвищення заплати, премій, кваліфікації. Тільки розпочато вирішення цих питань. Я знаю, що коли є якась кризова ситуація, почни з себе, подивися, що ти міг би зробити сильніше, і зроби це. Нам треба було починати розмову із цього, тоді ми могли б вийти на інший діалог із профспілками, можливо.

З іншого боку, для мене, на жаль, ця історія дискредитувала саме слово “профспілка”. Мені це боляче говорити як першому голові Київської незалежної медіа-профспілки. Для Першого національного профспілки, на жаль, стали символом регресу, символом ступору, саботажу. Мені це дуже боляче, тому що я знаю, що профспілки можуть бути дуже прогресивними.

На жаль, зараз новий керівник каналу починає працювати у такому контексті, коли “по умолчанію” профспілки сприймаються як сила, яка має заважати саботувати. Це несправедливо.

Кирило Булкін

У нас є слухач.

Добрий вечір!

Слухач

Добрий вечір!

Чи можна у вас з юридичною групою зв’язатися відносно вирішення питання по погашенню заборгованої зарплати?

Андрій Шевченко

Я порадив би, аби Ви звернулися до суспільного мовлення, воно має такі речі знати.

Кирило Булкін

А поки його немає.

Валерій Іванов

Прикро, що у нас виникають такі проблеми. Для людей воно найболючіше і найближче.

Кирило Булкін

Давайте повернемося до теми виборів і ролі телебачення на цих виборах.

Валерій Іванов

Я менший оптиміст, ніж Андрій. Я думаю, що все можливо. Вибори, судячи по тому, як вони починаються, будуть дуже брудними, з використанням чорних брудних технологій. Я не бачу ніяких застережень щодо того, щоб подібні технології не використовувалися на першій кнопці.

Якщо хтось не захоче їх використовувати, все рівно знайдуться ті, яких зможуть зламати, особливо молодь, бо вона тільки завойовує місце під сонцем.

Я ще викладаю в Інституті журналістики і мені дуже боляче... Вчора я розмовляв із студентами про звіт по практиці, і мені газетярі казали, як їм редактори перше завдання давали – писати заказуху. Вибачте, журналіст з цього починає свій творчий шлях в Україні. Про що ми говоримо. Ми кажемо, що от старі кучмівські журналісти, а що, молодь краща, якщо прийшла якась дівчинка і, пишучи свій перший матеріал, вона облизувала директора якоїсь фабрики.

Кирило Булкін

Ми зайшли зараз у сферу, де речі тримаються на особистостях і на особистісному виборі, тому що ми знаємо, що жодні угоди (це факт), засада редакційної політики не є гарантією. Тут точно сфера, де все тримається на конкретних людях. Ми кажемо, що у нас найкраща професія на Землі – це журналістика і кожен день – це твій особистий вибір.

Кирило Булкін

А як працюватиме і коли норма закону про можливість тимчасового припинення діяльності ЗМІ за порушення під час виборчої кампанії?

Валерій Іванов

Нещодавно був семінар із німецькими журналістами. Головний редактор “Дзеркала тижня” В.Мостовий дуже влучно сказав, що якщо би ми працювали за законом, ми вже давно не працювали б.

У нас Цивільний кодекс містить стільки багато суперечливих положень, що журналістам просто неможливо працювати. У нас багато законів недосконалих, але багато і гарних. Я думаю, що цей закон як і багато інших просто не буде виконуватися.

Андрій Шевченко

Я з подібної зустрічі у В.Литвина виніс дуже просте враження, що цей закон буквально ніхто впроваджувати не буде.

Кирило Булкін

То навіщо він потрібний? Може, все-таки не треба, щоб були закони, які ніхто не збирається впроваджувати?

Андрій Шевченко

Хороша новина, що працювати спокійно можна буде. Погана новина, що ми повторимо практику, що закони пишуться для того, щоб писатися, а не для того, щоб допомагати жити.

Валерій Іванов

Вони віртуальні у своїй плоскості: окремо закони, окремо прості люди. Тобто, закони – це лише симулякр дійсності.

Андрій Шевченко

Якщо ми вже говоримо про симулякри – це прямий наслідок того симулякра, яким було телебачення до виборів, тому що це аргумент, який використовувався у дискусії, коли Ключковський, автор закону, дуже просто казав чи В.Ряшину чи О.Богуцькому: “Друзі, давайте загадаємо, що витворяли ваші канали у минулій виборчій кампанії”.

Це аргумент нижче пояса, це удар нижче пояса. Є минуле, але давайте при цьому всьому говорити про закони про майбутні речі. Отаке. Але ми всі все розуміємо.

Кирило Булкін

Пан Ключковський юрист, то насамперед він мав би суто з юридичної...

Валерій Іванов

Політики і медіа – це ж опоненти, це ж природні опоненти. Цілком зрозуміло, що політики хочуть і пробують якось заважати працювати журналістам. А журналісти в міру своїх сил і здібностей заважають працювати політикам, робити те, що вони хочуть робити.

Андрій Шевченко

Це якийсь симулякр співпраці.

Кирило Булкін

Яке ваше бачення перспектив суспільного телебачення на НТКУ? Чи ця команда, яка зараз буде керувати НТКУ, швидко його зробить, чи будуть ще якісь зміни? Коли все ж таки буде суспільне телебачення?

Валерій Іванов

Суспільне телебачення буде і тільки на УТ-1. Тільки я не думаю, що це буде швидко. Суспільне телебачення треба буде втискати в Перший національний канал по краплях.

Кирило Булкін

Рік? Два?

Валерій Іванов

Все залежить від суспільства, тобто наскільки воно буде тиснути на владу. Я сподіваюся, що цей процес буде швидше і займатиме роки два-три.

Андрій Шевченко

В повноцінному вигляді воно почне працювати десь у 2007-му році з нового фінансового року. Перші формальні кроки будуть наступного року після парламентських виборів. Ну а перші кроки підготовчі ми почнемо робити вже наступного тижня.

Кирило Булкін

Мені лишається тільки нагадати, що сьогоднішню тему “Вечірньої Свободи” обговорювали ведучий К.Булкін та гості програми: В.Іванов, президент Академії української преси, та А.Шевченко, віце-президент НТКУ.

Дякую усім за участь в розмові!

До нових зустрічей!

Говорить радіо “Свобода”!

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG