Доступність посилання

ТОП новини

Бунти в киргизьких в’язницях.


Василь Зілгалов


Бунти в киргизьких в’язницях, що мали місце цього вівторка, пов’язують з попереднім бунтом у в’язниці №31 в селі Молдовановка поблизу Бішкека, коли 20 жовтня там загинув голова парламентського комітету з оборони, безпеки, правопорядку та інформаційної політики Тиничбек Акматбаєв. Однією з провідних версій щодо причин бунтів є та, що і загибель Акматбаєва і незгоди у керівництві злочинного світу Киргизстану пов’язані між собою.

Прага, 1 листопада 2005 (RFE/RL) - Повідомляється, що внаслідок заворушень у киргизьких в’язницях, зокрема і в Молдовановці, і в Джелалабаді, загинули понад 20 осіб.

У інформаціях з Киргизстану ці бунти пов’язують із намаганням влади розслідувати вбивство депутата парламенту Тиничбека Акматбаєва. Зокрема, у вівторок заворушення у в’язницях країни розпочалися організовано, після того, як влада намагалася перевести з 31-ої в’язниці в Молдовановці в іншу в’язницю одного із кримінальних авторитетів Киргизстану Азіза Батукаєва, який ніби-то пов’язаний із убивством Акматбаєва.

Зокрема, міністр юстиції країни Марат Каюпов пояснює це так:

“Ситуація в колоніях в Джелалабаді, в Оші, і у в’язницях номер16, 3 і 27 втихомирилися. Причиною стало те, що Батукаєв віддав наказ про бунти по телефону. Тепер ми намагаємося нормалізувати ситуацію”. Хоча за іншими версіями, бунти у в’язницях були пов’язані із протестами проти відставки прем’єра Киргизстану Фелікса Кулова, котрого влада обвинувачувала у організації вбивства депутата Акматбаєва. Вбивство останнього було вже третім серед організаторів киргизької “революції тюльпанів” з березня цього року.

Чимало експертів вважають, що заворушення у вівторок виявили незгоди серед кримінальних авторитетів Киргизстану.

Більшість експертів погоджуються з тим, що однією з причин масового невдоволення в’язнів у Киргизстані стали умови їх утримання. Зокрема, начальник Джелалабадської колонії Мелікозу Маматалієв так пояснює заворушення:

“Ми маємо 28 хворих на туберкульоз, але ситуація поволі покращується. Ми також маємо чотирьох ВІЛ-інфікованих. Головною проблемою є відсутність роботи. Ми намагаємося створити робочі місця, розпочати виробництво продукції. Це потребує допомоги. Це може бути вирішене лише при участі керівництва. Уряд має звернути на це увагу. Вони мають допомогти відкрити нові цехи. Ми нещодавно розпочали виготовляти фурнітуру. Але нам не вистачає коштів”. Нагадаємо, що президент країни Курманбек Бакієв намагався досягти угоди з в’язнями і повернув до прем’єрства Фелікса Кулова. Але виглядає так, що конфлікт цим не вичерпався.

Представник Генеральної прокуратури Киргизстану повідомив пізніше у вівторок, що відомого кримінального авторитета Батукаєва вдалося перевести до спец ув’язнення у віданні Служби національної безпеки , а його прибічників - до в’язниці номер 34.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG