Доступність посилання

ТОП новини

Працевлаштування українських фахівців - мета ново державної програми Чеської Республіки.


Оксана Пеленська

www.imigracecz.org
Державна програма залучення іноземної робочої сили на чеський ринок праці вперше від 1 січня наступного року звернена до громадян України. Досі до неї були залучені громадяни Болгарії, Казахстану, Білорусі, Молдови, Хорватії, однак через високі вимоги до охочих працювати в Чеській Республіці тільки понад 300 іноземців отримали дозвіл на працю. Нова програма зовсім не стосується так званих нелегалів, а саме їх у Чехії найбільше.

Прага, 2 листопада 2005 (RFE/RL) - Чехи не приховують, що за два десятки років на їхньому ринку праці буде відчутний брак робочої сили, за статистикою - до півмільйона людей. Суспільство помітно старіє, тому й була ухвалена державна програма “Активний вибір кваліфікованих робітників з-за кордону”, яка набрала чинності восени 2003 року. Вже в самій назві програми уряд наголосив, що йдеться передусім про кваліфікованих працівників, про зовсім конкретні професії. Говорить речник чеського Міністерства праці й соціальних справ Катержіна Беранкова:

“Склад учасників проекту щодо професій. Найбільше це технічні професії, далі це сфера інформаційних технологій, менеджменту, система охорони здоров’я, управління. Серед професій є також учені, митці й юристи”.

Вибір професій не випадковий, а встановлений на основі точного аналізу ситуації на чеському ринку праці. Уже нині в Чеській Республіці відчутний брак тих фахівців, які знайшли собі роботу з кращою зарплатою на Заході. Не таємниця, наприклад, що чеські лікарі й медсестри працюють у Німеччині й Ірландії, звільнивши таким чином свої робочі місця фахівцям із сусідньої Словаччини, заробітна плата яких удома на третину нижча від чеської.

Крім переліку професій система працевлаштування іноземців, згідно з новою програмою, має в Чехії кілька ступенів. Якщо, скажімо, на місце програміста немає свого, чеського фахівця, тоді перевагу отримує громадянин Європейського Союзу, тому що Чехія – член ЄС. Якщо ж і тут не вдалось знайти фахівця, тільки тоді це місце може отримати громадянин України, але на конкурсній, так званій бальній основі. Говорить Катержіна Беранкова:

“До критеріїв відбору належать, наприклад, досвід роботи в Чеській Республіці, досвід роботи на іншому місці, освіта, вік, попередній досвід життя в Чеській Республіці, знання мови. Враховується також родинний стан”.

Всі згадані критерії відбору оцінюються балами. Прохідними вважаються найменше - 25 балів, а далі - чим більше, тим краще, аж до 60 балів. Відібраний фахівець отримує візу і право працювати і жити в Чехії разом з родиною, а за 2 з половиною роки - право постійного проживання в Чехії. Пільга очевидна. Нині, згідно з чинним законодавством, на постійне проживання потрібно чекати 10 років.

Нова чеська державна програма працевлаштування іноземців не стосується нелегальної робочої сили з України. Поки що, як видно, ні чеська, ні українська сторони, не можуть собі дати ради з розгалуженою системою так званих “клієнтів”, під крилом яких у Чехії, за різними даними, працює нелегально до 150 тисяч українських громадян.
XS
SM
MD
LG