Доступність посилання

ТОП новини

Чому саме Йорданія зазнала удару терористів цього разу? Та яка реакція самих йорданців на ці криваві події?


Петро Кагуй

Прага, 11 листопада 2005 (RadioSvoboda.org) - У Йорданії сьогодні пройшли жалобні церемонії в пам’ять за загиблими в результаті терактів у столиці Аммані. В результаті вибухів у трьох престижних готелях, загинуло 57 осіб і понад 100 отримали поранення. Відповідальність за теракти взяло на себе угруповання Абу Мусаба аз-Закурі, котре тісно пов’язане із терористичною мережею “Аль-Каїдою”, і яке вважають її іракським відділенням.

Керівник цього угруповання Абу Мусаб аль-Заркаві – уродженець Йорданії. У 1990-их роках він відбув 7-річне ув''язнення за звинуваченням у спробі скинення монархії. А невдовзі після того, як аль-Заркаві звільнили, його звинуватили у змові з метою підірвати готель Радіссон напередодні 2000 Нового Року. Йдеться саме про один із тих трьох готелів, котрі зазнали нападу цього разу. Після тодішньої невдалої спроби організувати теракт, аль-Заркаві утік із Йорданії. А вже на початку 2004 року йорданський суд заочно засудив його до кари смерті за його причетність до убивства в жовтні 2002 року американського дипломата Лоренса Фолі.

В заяві, котра з’явилася в Інтернеті на одному з ісламістських сайтів, угруповання аль-Заркаві взяло на себе відповідальність за вибухи у трьох готелях Аммана.

Чому об’єктом нападу стала цього разу саме Йорданії? Це країна, котра вже тривалий час є одним із містків між Західним і Арабським світами. Оглядачі звертають увагу на те, що, перебуваючи у сусідстві з палестинським Західним Берегом Йордану, Ізраїлем, Єгиптом, Саудівською Аравією, Сирією та Іраком, влада Йорданії намагається утримувати певну рівновагу у відносинах і зі Західним світом, і зі своїми найближчими сусідами. Йорданія разом із Єгиптом, наразі – єдині арабські країни, котрі підписали мирний договір з Ізраїлем.

Йорданія є близьким союзником Сполучених Штатів, а також і вже нинішнього “пост-саддамівського” Іраку. А під час війни в Іраку, Йорданія фактично підтримала Сполучені Штати та їхніх союзників, надавши їм допомогу, принаймні, у використанні своєї території. Водночас Йорданія надала на своїй території і притулок двом донькам Саддама Хусейна та їхнім родинам.

У нинішніх терористичних актах, що їх скоїли смертники у трьох столичних готелях, постраждали насамперед громадяни Йорданії. Серед 57-ми загиблих, за даними інформаційних агентств, 12 іноземців. Загинули троє громадян Іраку і ще п’ять поранені. Убиті і три представники палестинської влади. Серед постраждалих також громадяни: Німеччини, Сполучених Штатів, Швейцарії, Саудівської Аравії, Китаю та Індонезії.

Король Йорданії Абдалла Другий заявив, що терористам не вдасться залякати ні владу, ні народ. Він також закликав громадян своє країни бути пильними та сприяти силам безпеки у боротьбі з тероризмом. “Ми запевняємо усіх і кожного – ми шукатимемо злочинців і тих, хто стоїть за ними. Ми знайдемо їх, де б вони не переховувалися. І вони постануть перед судом”, - пообіцяв король Йорданії Абдалла Другий.

А на заклик громадських організації, у низці міст Йорданії пройшли маніфестації із засудженням дій терористів. Ці теракти різко засудив також генеральний секретар ООН Кофі Аннан, який сьогодні прибув до столиці Йорданії.

Тим часом йорданські спецслужби провели арешти осіб, яких підозрюють у причетності до організації терактів 9 листопада.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG