Доступність посилання

ТОП новини

Форум Азійсько-Тихоокеанської Економічної Співпраці, що відкрився 18 листопада в південнокорейському Пусані, це клуб без статуту.


Василь Зілгалов

Прага, 18 листопада 2005 (RadioSvoboda.ua) – Форум Азійсько-Тихоокеанської Економічної Співпраці, що розпочав сьогодні свою роботу на найвищому рівні в другому за величиною південно - корейському місті Пусані, був створений 12 країнам в 1989 році. Сьогодні до АТЕС входить 21 країна, у тому числі й США , Китай , Японія та Росія. Ця організація не має свого статуту, тому рішення форму носять більше консультативний характер і не мають юридичної сили. Цього разу учасники обговорюють, насамперед, проблему пошуку спільної позиції щодо розвитку вільної торгівлі, основні засади якої вироблялися в рамках Всесвітньої Торгової Організації під час зустрічі в Дога/столиці Катару/ на початку осені цього року. Ці консультації є проміжними, перед грудневою конференцією ВТО в Гонконгу.

За участі таких торгових гігантів як США, Японія, Китай плюс Росія форум АТЕС в Пусані можна було б вважати одним із ключових економічних зібрань, якби не “клубний” характер його перебігу, бо ж організація не має свого обов’язкового статуту. Та й суперечності країн, котрі до нього входять, часом занадто великі.

Але все ж експерт з Лондонського дослідницького центру Європейських реформ Аврора Ванлін вважає:

“В розумінні регіональної інтеґрації це не є об’єднання, котре у цьому плані вже якось усталене, але воно значуще, хоча б тому що членами його є такі потужні гравці”. Саме тому чимало експертів вважають, що форму АТЕС в Пусані допоможе у пошуку спільної позиції країн в рамках ВТО, на конференції якої в грудні в Гонконгу йтиметься про розвиток катарських домовленостей ВТО щодо лібералізації світової торгівлі. Якщо ж прогресу тут не буде, то є небезпека невдачі конференції в Гонконгу і серйозного підриву довір’я до процесу глобальної вільної торгівлі і до ВТО, як такої.

Зокрема, аналітик з брюссельського Центру Європейських політичних досліджень Девід Кернаген переконаний, що підрив довір’я до ВТО може мати серйозні наслідки і вважає:

“Занепокоєння і загроза руйнації багатосторонньої співпраці стосуються малих країн, котрі можуть зазнати значних втрат”. У вирішенні проблем світової торгівлі найгостріші питання сільськогосподарських субсидій і тарифів. В Європейському Союзі традиційно здійснюють фінансову підтримку своїх сільських виробників на відміну від експортерів цієї продукції зі США, Австралії, чи Аргентини, або країн що розвиваються, котрі кажуть, що така європейська політика субсидій є згубною для їхніх фермерів на світовому ринку.

В Брюсселі єврокомісар у справах торгівлі Петер Мандельсон цього понеділка заявив, що ЄС не збирається знижувати тарифи більше, як було обіцяно на конференції ВТО в Тога у жовтні цього року. Нагадаю, що тоді ЄС обіцяв скоротити на 70 % субсидії своїм фермерам і на 46- 60 % різні тарифи щодо ввезення сільськогосподарської продукції до ЄС. Зокрема, згаданий уже експерт з Центру Європейських політичних досліджень Девід Кернаген каже, що ці європейські пропозиції щодо скорочення тарифів менші, аніж очікували торгові партнери. Але, додає , що ще два роки тому і ці скорочення не могли бути можливим, зокрема, із-за Франції, котра є противником лібералізації сільськогосподарської торгівлі.

Тому й не дивно, що глава Єврокомісії Хосе Мануль Барроузо закликає торгових партнерів з ВТО перестати повчати Європу і розпочати порівнювати Європейські пропозиції щодо зменшення тарифів з їхніми власними тарифними змінами у інших галузях. Зокрема, згадана вже Аврора Ванлін, експерт з лондонського Центру Європейських реформ, сказала:

“У той час, як ЄС каже що досяг межі у своїх поступках, інші країни такі, як Бразилія, Індія, Китай, котрих ЄС просив знайти компроміс щодо несільськогосподарських галузей, висловлюють до ЄС: “Ми хочемо спершу, щоб ви пішли далі в аграрних справах, аніж ми здійснимо поступки в несільськогосподарських галузях”.

Сполучені Штати навіть здійснюють деякі перестановки на ключових посадах свого Торгового представництва, зокрема, президент США щойно призначив нового керівника американської групи з проблем сільського господарства на переговорах у рамках ВТО. Це ще раз підтверджує думки експертів про те, що сільськогосподарські субсидії, тарифи є одним із головних каменів спотикання і на зустрічі в рамках АТЕС в Пусані, і будуть такими в грудні на конференції ВТО в Гонконгу.
XS
SM
MD
LG