Доступність посилання

ТОП новини

Американський політолог вірить у незворотність демократичних змін в Україні, але порівнює Ющенка з Брежнєвим.


Сергій Куделя

Вашингтон, 17 листопада 2005 (RadioSvoboda.org) - Україна збереже демократичні здобутки останнього року, хто б не переміг на парламентських виборах у березні. У цьому переконаний професор політології Канзаського університету Пол Даніері, який обговорював українську політику цього тижня в Інституті Кеннана у Вашингтоні. Головним серед цих здобутків він назвав свободу слова, встановлення якої Даніері називає важливим кроком до зміцнення ліберальної демократії в Україні. На його думку, президенту Ющенку досі не вдалося побороти корупцію і забезпечити верховенство права в Україні. За словами американського політолога, закони й надалі застосовуються вибірково, а принципи покровительства досі не змінилися.

Що спільного між українським Президентом Віктором Ющенком та радянським Генсеком Леонідом Брежнєвим? На думку професора політології Канзаського університету Пола Даніері, їх об”єднує рівень політичної культури. За його словами, і перший, і другий люблять отримувати нагороди. Тільки Ющенко збирає їх по світу, а Брежнєв здебільшого отримував їх у Кремлі. Окрім того, на думку Даніері, для обох політичних лідерів важлива стабільність кадрів. Брежнєв забезпечив Хрущова почесною пенсією і не переслідував його ставлеників. Ющенко ж, за висновком американського політолога, не наважується остаточно розірвати з Кучмою та його оточенням. Український президент також не має повного розуміння поняття демократії, і тому іноді робить кроки всупереч демократичним принципам. Серед таких дій Даніері називає перш за все покровительство деяким політикам з близького оточення президента, що нагадує політику попередника Ющенка – Леоніда Кучми.

Американський професор політології схвально оцінює майбутні конституційні зміни, які нададуть більше повноважень парламенту. Він також відзначає позитивний ефект і від зміни виборчого законодавства. Продовжує Пол Даніері:

“Введення пропорційної системи виборів є важливим позитивним кроком. У парламенті не буде незалежних чи позафракційних депутатів. Саме вони були однією з найбільших проблем парламентів попередніх скликань, оскільки вони переходять від однієї сили до іншої, залежно від того, хто дасть більше грошей. Тому було дуже важко створити стабільну коаліцію, яка б ефективно управляла державою”.

Іншою проблемою українського парламенту було, за словами Даніері, право депутатів голосувати всупереч позиції їхньої фракції. Це ускладнювало досягнення угод між лідерами фракцій, а тому перешкоджало законотворчому процесу. Зі введенням норми імперативного мандату, на думку Даніері, депутати не зможуть порушувати домовленості фракційних лідерів, оскільки тоді позбудуться свого парламентського місця. Даніері відзначає і можливі загрози від введення цієї норми.

“Погано те, що партійні лідери стануть надто сильними. Якщо вони можуть диктувати членам партії, як треба голосувати, ті втратять контроль над законодавчим процесом. В інших країнах члени партій контролюють лідерів, тому управління партій відбувається демократично. В Україні еліти домінують над партійним складом і забезпечують їхнє фінансування”.

Отже, ключовим завданням найближчих років в Україні Даніері називає демократизацію партій та надання їхнім рядовим членам більших важелів впливу. Американський політолог також очікує посилення ролі Росії в українській політиці у найближчі місяці, особливо враховуючи можливе підвищення цін на російські енергоносії. Щодо ролі Сполучених Штатів, то американський професор відзначив, що зміцнення демократії в Україні не обов”язково зблизить її у відносинах зі США. “Нам треба це прийняти і жити з цим”, – зазначив Пол Даніері.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG