Доступність посилання

ТОП новини

Зняття поправки Джексона-Веніка нормалізує відносини України та США – Стівен Пайфер.


Сергій Куделя Вашингтон, 21 листопада 2005 (RadioSvoboda.ua) - Сенат США в п''ятницю одноголосно cкасував поправку Джексона-Веніка, яка обмежувала торговельні відносини України зі США. Законопроект розробив сенатор-республіканець Річард Луґар на початку цього року. Окрім визнання прогресу у розширенні релігійних свобод та забезпеченні еміграційних прав, у законі згадується і про те, що Україна дотрималася міжнародних стандартів під час минулорічних президентських виборів. Упродовж року ухвалення закону активно домагалися такі впливові сенатори, як Гіларі Клінтон та Джон МакКейн. Однак, американські законодавці продовжували гальмувати зняття з України поправки Джексона-Веніка. Деякі експерти у Вашингтоні вважали, що цього не вдасться домогтися до кінця цього року. Що ж підштовхнуло американських сенаторів до зняття санкцій щодо України і що Україна від цього отримає?

В останні роки вимогу зняти поправку Джексона-Веніка повторювали немов магічне заклинання на всіх зустрічах української громади із американськими політиками. А ті обіцяли, що поправці залишилося діяти недовго. Однак прокляття над Україною у вигляді імен Джексона та Веніка залишалося, незважаючи на лібералізацію українських еміграційних законів та розширення релігійних свобод, що було умовами зняття поправки. Як відзначають експерти, багато законодавців використовували поправку як важіль впливу на Україну, щоб домагатися від неї нових та нових поступок – чи то у сфері захисту прав інтелектуальної власності, чи то в умовах експорту американської курятини. Говорить один з активних вашингтонських лобістів зняття поправки Джексона-Веніка, колишній посол України у США Стівен Пайфер:

“Поправка Джексона-Веніка не пов’язана із питаннями торгівлі курятиною. Однак, коли виникають проблеми з обмеженням експорту американської курятини в Україну, це не допомагає тим, хто звертається до Конгресу з проханням ухвалити якісь рішення стосовно України”.

На початку жовтня Пайфер та лідери понад 30 громадських і діаспорних організацій утворили широку коаліцію з метою посилити тиск на американських законодавців задля зняття поправки до кінця цього року. Продовжує Стівен Пайфер:

“Коаліція розпочала інформаційну кампанію. Ми надіслали багато листів, особливо сенаторам. А також листи сенатору Луґару з подякою за його дії та заохоченням до просування далі. Ми також зараз працюємо із помічниками конгресменів, щоб підштовхнути до дій Палату Представників. Мої колеги також підтримували контакт з представниками Білого Дому”.

Тепер для остаточного зняття з України цієї поправки закон має підтримати Палата представників США та підписати президент Буш. В інтерв''ю радіо "Свобода" Пайфер обережно оцінив вірогідність цього до кінця поточного року:

“У Конгресі зараз перерва між засіданнями. Вони повертаються до роботи лише на короткий період у грудні. Тому календар може це ускладнити. В ідеальному варіанті члени нашої коаліції хотіли б, щоб Конгрес ухвалив закон вже у грудні. Але якщо цього не станеться, то вже на початку нового року”.

Із остаточним затвердженням цього закону Україна отримає статус постійних нормальних торговельних відносин зі США. Стівен Пайфер так пояснює їхнє значення для України:

“Це надішле позитивний сигнал діловому середовищу, особам, які займаються комерційними стосунками з Україною. По-друге, в Україні існує певне невдоволення, що попри виконання нею вимог для зняття поправки, вона продовжує діяти. Тому її скасування сприятиме американо-українським відносинам і нормалізує їх”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG