Доступність посилання

ТОП новини

Самміт “Україна – Євросоюз” у Києві.


Богдана Костюк, Тетяна Ярмощук Київ, 1 грудня 2005 (RadioSvoboda.Ua) - Сьогодні українська столиця зустрічала творців сучасної історії Європи”. Ані червоні гвоздики на Хрещатику від прогресивних соціалістів, які вочевидь мали примусити капіталістів тремтіти, ані риторика євроскептиків не змогли зрештою притлумити значення події. Київ уперше приймав саміт “Україна – Європейський Союз”, а імена прем’єр-міністра Великобританії й нинішнього голови Ради Євросоюзу Тоні Блера, голови Європейської комісії Жозе Мануеля Баррозу та Генерального секретаря Ради міністрів ЄС Гав’єра Солани виявилися гучнішими за антинатовські вигуки.

Президент України Віктор Ющенко був надзвичайно щедрим у своїй оцінці результатів зустрічі з керівниками Євросоюзу:

“Це найбільш успішний саміт з усіх дев’яти самітів між Україною та ЄС. Успішність його у тому, що він має конкретні результати. Він закінчився підписанням відповідних угод і знакових політичних рішень – знакових для наших двосторонніх відносин. Стратегічна мета української держави – це інтеграція до Європейського Союзу. Ми будемо робити все можливе для того, щоб у рамках цієї стратегічної політики, цієї стратегічної цілі європейська спільнота – передусім громадяни ЄС – вбачали в українському членстві не додаткові проблеми, а нові переваги”.

Тепер щодо конкретних результатів, якими пишається український Президент. Це перш за все ухвалене Єврокомісією рішення про надання з наступного року Україні статусу “держави з ринковою економікою”. Про це повідомив особисто голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу. Щоправда, особливої урочистості в його голосі присутні не почули. Можливо тому, що процес оформлення необхідної документації, яка б дозволила Україні скористатися плодами цього статусу, триватиме кілька місяців.


Але Віктор Ющенко не вбачає в цьому ніяких проблем:

“Зміна статусу тягне за собою цілий логічний ланцюжок змін основ наших стосунків, у тому числі – у політиці антидемпінгових розслідувань, митних тарифів і таке інше. Ми говоримо про те, що сьогодні ми переключили наші стосунки на якісно інший режим”.

Який зиск отримує Україна від нового статусу? Відповідає на запитання кореспондента радіо “Свобода” прем’єр-міністр України Юрій Єхануров:

“Наші товари тепер значно легше пересікатимуть кордони в напрямку ЄС. Буде зрозуміла ситуація з антидемпінговими розслідуваннями. Їх буде значно менше, і процедури будуть значно простішими для наших виробників”.

Якісно іншому режимові стосунків сприятимуть і щойно підписані в Києві документи: Меморандум про співробітництво в енергетичній галузі та дві угоди щодо співпраці в авіаційній, навігаційній і космічній галузях. До енергетичної проблематики Євросоюз є особливо чутливим і пан Баррозу впевнений у серйозності намірів України співпрацювати з ЄС заради ядерної та екологічної безпеки, а також для того, щоб позбавитися однобічної залежності у джерелах енергопостачання.

Борис Тарасюк, Віктор Ющенко, Олег Рибачук
У перспективі – угода про спрощення візового режиму, яка однак навпрост пов’язана із договором стосовно зупинення нелегальної міграції до держав європейської спільноти через Україну.

Для прем’єр-міністра Великобританії Тоні Блера майбутнє України є очевидним, хоча воно і не буде в трояндових пелюстках. Тоні Блер далі:

“Перспектива України надзвичайно ясна, якщо взяти до уваги два елементи. Перший – це продовження прогресивного політичного процесу, розпочатого рік тому, такого, що ґрунтується на демократії та силі закону. Другий елемент – це процес реформ в економіці, які дозволять її зробити прозорою, ринковою”.

Британський прем’єр упевнений, що реформи в Україні закінчаться успішно і країна доведе свою демократичність та конкурентоспроможність. Тоні Блер і Віктор Ющенко повідомили про інвестування британською компанією ста мільйонів доларів США у газовидобувну галузь України.

Отже, співпраця між Україною та Євросоюзом набирає конкретних обрисів і ті, хто без упину повторює, що в Європі нас не чекають, схоже, помиляються. Навпаки, за результатами дослідження незалежної міжнародної мережі “Ялтинська Європейська стратегія”, 51% європейців виступають за приєднання України до ЄС і сприймають її як кандидата номер один на вступ до Європейського Союзу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG