Доступність посилання

ТОП новини

Парламентська комісія з Беслану оприлюднила підсумки своєї роботи.


Богдана Костюк Київ, 28 грудня 2005 (RadioSvoboda.Ua) - Сьогодні (28 грудня) Комісія державної думи Росії з розслідування трагедії у Беслані оприлюднила підсумки своєї роботи. Відповідну доповідь представив членам Ради Федерацій її віце-спікер, голова комісії Олександр Торшин. За словами сенатора, комісія виявила низку прорахунків і недоліків з боку російської влади під час проведення анти-терористичної операції у Беслані.

Унаслідок захоплення терористичним угрупованням 1 вересня 2004-го року бесланської школи, за офіційними даними загинули понад 330 осіб, з них 186 дітей. Кількість заручників перевищила тисячу осіб. Навівши ці цифри, Олександр Торшин повідомив. що напередодні теракту – наприкінці серпня минулого року – спецслужби Північної Осетії отримали від керівництва міністерства внутрішніх справ Росії вказівки посилити охорону освітніх закладів Республіки у День знань. НА думку голови комісії, виконання цієї вказівки могло би попередити теракт. Про слабку координацію між правоохоронцями свідчать і суперечливі данні стосовно кількості заручників та загиблих у Беслані, що оприлюднювали державні інституції та російські й закордонні ЗМІ. Олександр Торшин далі:

“Приблизна кількість заручників стала відомою вже у другій половині дня 1 вересня. Між тим, уповноважені особи ще упродовж доби продовжували називати пресі кількість - триста п’ятдесят чотири заручники. Координація між правоохоронними органами була слабкою. Оточуючий загін не зміг стримати мешканців Беслану, коли вони прорвалися до школи рятувати дітей і одночасно відкрили вогонь по школі”.

Згідно з результатами обробки матеріалів, члени комісії по Беслану дійшли висновку, що підготовкою теракту керували Шаміль Басаєв та Аслан Масхадов; активну участь у захопленні бесланської школи брали іноземці, серед яких – арабський терорист Абу-Дзейт. Комісія підтвердила версію Генеральної прокуратури Росії про те, що більшість учасників захоплення школи були наркоманами, більшість – раніше засудженим. Так, за даними комісії, з двадцяти трьох нападників судимість мали тринадцяти осіб, усі учасники захоплення вживали наркотики.

Кладовище жертв Беслану
Чіткість у діях групи із захоплення школи і при утриманні заручників вказує на відпрацьований сценарій, - стверджують члени парламентської комісії. Віце-спікер Ради Федерації Олександр Торшина підтвердив наявність у комісії інформації про те, що російські військовики здійснювали танковий обстріл школи. Але, каже він, лише тоді, коли заручників усередині вже не було. Свою нинішню доповідь пан Торшин не вважає остаточною: комісія продовжуватиме розслідування, вивчатиме архіви Масхадова та Абу-Дзейта і чекатиме на низку важливих експертиз.

Фахівець з питань тероризму, один із засновників Спілки українських офіцерів, полковник Микола Селюк вказує на такі прорахунки при здійсненні антитерористичної операції:

“Перше: неадекватна оцінка загрози і застосування військової сили з усією потугою – танків, гармат, протитанкових гранатометів та іншої зброї, яка не викликалась необхідністю. І наявне перевищення загроз, яке спонукало до застосування зброї, що призвела до тяжких наслідків, до трагедії взагалі”.

Анетта Гадієва, яка втратила під час бесланської трагедії доньку, коментує звіт парламентської комісії так:

“Те, що Торшин оцінює діяльність штабу і взагалі – діяльність усіх, хто мав звільняти заручників і каже, що їхня робота була погано скоординована, - це робить йому честь. Звичайно, нам буде цікаво почути у майбутньому всю доповідь, тоді ми зможемо дати конкретну оцінку. Те, що ми почули, нас поки що не розчарувало”.

Тим часом, як повідомляли інформаційні агенції BBC і REUTERS, звинувачений в організації захоплення бесланської школи Аслан Масхадов, який загинув у березні цього року, засуджував захоплення заручників і через мас медіа пропонував свою допомогу у перемовинах із групою Шаміля Басаєва, що захопила школу.
XS
SM
MD
LG