Доступність посилання

ТОП новини

Американський експерт прогнозує поновлення газового конфлікту.


Сергій Куделя Вашинґтон, 4 січня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Домовленість між компаніями “Ґазпром” та “Нафтогаз України” щодо постачання в Україну газу є лише тимчасовим розв’язанням конфлікту навколо енергоносіїв. У цьому переконаний старший аналітик американської енергетичної компанії “PFC Energy” Майкл Лелівельд. В інтерв’ю “Радіо Свобода” він відзначив, що обидві сторони опинилися під значним тиском із боку європейських держав, занепокоєних власною енергетичною безпекою. Це, на його думку, і змусило росіян та українців швидше домовитися. Водночас американський аналітик очікує ще багато взаємних нарікань та претензій з боку обох сторін та спроби переглянути умови контракту.

Хоча Росія та Україна і дійшли згоди щодо умов постачання газу, за словами американського експерта Майкла Лелівельда, ще зарано говорити, хто виграв чи програв від підписаної угоди. Адже, на його думку, її умови будуть змінюватися і залишатимуться непрозорими для громадськості. Продовжує Майкл Лелівельд:

“Угода розрахована на п’ять років. Я буду дуже здивований, якщо вона триватиме п’ять років. Україна та Росія укладали багато угод у минулому – щодо повернення боргів чи торгівлі газом. Жодна з цих угод довго не тривала, оскільки завжди існувала напруженість між Росією та Україною у питанні взаємозалежності і наскільки вона відповідає їхнім інтересам”.

Лелівельд також відзначає, що продаж Росією газу Україні за участю посередника викликає сумніви щодо чистоти фінансових операцій:

“Механізм встановлення ціни на газ не є дуже прозорим. І до того ж вони працюватимуть через посередника – спільне підприємство. І така практика вже зазнавала критики. Адже “Ґазпром” завжди хотів діяти через таких приватних посередників, а не здійснювати прямі продажі. І коли скаржаться про відсутність прозорості, завжди виникають підозри в корупції”.

Серед таких посередників Майкл Лелівельд згадав українську компанію “Ітера”, яку у середині 1990-х продавала разом із “Ґазпромом” в Україну туркменський газ. Він зазначив, що звинувачення в корупції проти газових компаній ніколи не були доведені, але підозри залишаються.

Американський експерт також не впевнений, чи можна вважати встановлену ціну в 95 доларів прийнятною для української економіки:

“Навіть за ціною газу в 95 доларів Україні треба здійснити багато змін. Якщо не підвищити суттєво ціни для споживачів, то їх треба й надалі субсидувати. А ціну для промисловості треба встановити тоді більше, ніж 95 доларів, щоб можна було допомагати споживачам. Однак, якщо ціна сягне 100 доларів, то багато підприємств можуть виявитися нерентабельними. Отже, 95 доларів може бути найкращою ціною, яку могла отримати Україна. Але поки що невідомо, як це відіб’ється на її економіці. І невідомо, чи буде уряд мати політичну волю, щоб відповідно підвищити ціни і на внутрішньому ринку”.

На думку Майкла Лелівельда, українсько-російський газовий конфлікт остаточно не вичерпано, і він може поновитися вже з завершенням зими.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG