Доступність посилання

ТОП новини

Демократи обвинувачують Президента Буша у незаконних діях.


Сергій Куделя Вашингтон, 19 січня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Лідери демократичної партії США обвинуватили цього тижня Адміністрацію Буша у порушенні законів держави, а низка правозахисних організацій звернулася до суду із позовами проти американського президента. Першим про антизаконну діяльність Джорджа Буша заявив його колишній суперник на виборах, екс-віце-президент США Ел Ґор. Його підтримав і інший колишній претендент на посаду президента, сенатор Джон Керрі. Вони вважають, що віддаючи накази прослуховувати приватні телефонні розмови, Буш порушує конституційні свободи американських громадян. Водночас, Білий Дім називає своїх критиків “лицемірами”, які переходять межі дозволеного.

Національне свято – день Мартіна Лютера Кінга – виявилося не дуже святковим для Білого Дому. Саме цей день провідні демократи обрали для того, щоб виступити із нищівною критикою республіканської Адміністрації. Першим у центрі уваги з”явився колишній віце-президент Ел Ґор. У виступі перед афро-американською громадою Вашингтона, Ґор порівняв прослуховування телефонних розмов за вказівками Буша із підслуховуванням у 60-х роках Мартіна Лютера Кінга. Дії чинного президента США Ґор назвав “послідовним та наполегливим” порушенням закону. “Якщо президент має право підслуховувати американців без судового дозволу, ув”язнювати громадян одним своїм наказом, викрадати їх та піддавати тортурам, що він тоді не може робити?” - риторично запитав Ґор в аудиторії. Для того, щоб відновити контроль над Білим Домом, колишній віце-президент запропонував призначити спеціального незалежного прокурора, який би надав свої висновки про законність програми стеження за підозрюваними у тероризмі. Він також закликав Конгрес США діяти як “незалежна гілка влада, рівна із виконавчою у своїх повноваженнях”.

Про слабкість американського Конгресу згадала у своєму виступі на день Мартіна Лютера Кінга і сенатор-демократ Гілларі Клінтон. Вона заявила, що республіканці управляють Палатою Представників як “плантацією”, не дозволяючи своїм політичним опонентами висловлювати протилежні думки. “У нас процвітає культура корупції, в нас існує кумівство, і в нас поширена некомпетентність”, – заявила сенатор Клінтон. Вона також спрогнозувала, що Адміністрація Буша увійде в історію США як одна з найгірших, що колись управляли державою.

Реакція Білого Дому на виступи провідних демократів була не менш різкою. Прес-секретар Скот МакКлеллан заявив, що “лицемірство Ела Ґора не знає меж”. Адже, за його словами, під час перебування Ґора у Білому Домі Адміністрація Клінтона влаштовувала обшуки підозрюваних у шпигунстві без усіляких судових дозволів. Він зауважив, що Ґор просто не розуміє існуючі загрози Америці з боку терористів і лише намагається нагадати про себе напередодні нової президентської кампанії. Політичними мотивами речник Білого Дому пояснив і слова Гілларі Клінтон, відзначивши, що “передвиборчий сезон розпочався досить рано цього року”. Водночас, МакКлеллан також зауважив, що у своєму виступі Гілларі Клінтон “вийшла за межі” прийнятного.

Однак навіть провідні республіканці у Сенаті США почали серйозніше ставитися до обвинувачень у перевищенні президентом США своїх повноважень. Глава судового комітету Сенату республіканець Алан Спектер заявив в інтерв”ю телекомпанії ABC, що законодавці проведуть власне розслідування законності дій Буша. І якщо виявиться, що Буш таки порушив американське законодавство, то його, на думку сенатора Спектера, може чекати імпічмент. Водночас, низка правозахисних організацій та декілька науковців уже звернулися із судовим позовом проти президента США. Вони вважають, що через свою активну громадську роботу на захист прав іракців могли стати об”єктами стеження, а, отже, і жертвами незаконних дій президента Буша.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG