Доступність посилання

ТОП новини

Гроші із СЄ на транскордонну співпрацю в містах українсько-польського пограниччя.


Єва Поштар Варшава, 20 січня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Органи місцевого самоврядування та пожежники районного містечка Томашів Люблинський, що розташоване при польсько - українському кордоні, отримають від Європейського Союзу 380 тисяч євро. За ці гроші буде створена спільна система екологічного моніторингу польських прикордонних місцевостей в околицях Томашева Люблінського у Польщі та Жовкви і Сокаля в Україні. Іншими словами, буде створена транскордонна система реагування на екологічні катастрофи разом з повністю оснащеним Центром кризового управління та радіозв’язку. Створення такої системи тим більш потрібне, що на цій території розташований пункт кордонного переходу Рава Руська-Гребенне.

Східні регіони Польщі, в тому числі і околиці Томашева Люблинського - це найбільш економічно відстала територія країни. І не лише за оцінкою самої Польщі, але також і Європейського Союзу. А політика ЄС спрямована на те, щоб вирівнювати різниці у розвитку окремих територій не тільки самого Євросоюзу, але також сусідніх регіонів. І так протягом наступних шести років Польща має одержати від ЄС біля 800 млн. євро на подолання побутової відсталості своїх найбідніших північних та східних регіонів. З цих фондів скористаються як польський Томашів, так і українські Жовква і Сокаль. Польська преса повідомляє, що польський прем"єр навіть створив міжвідомчу комісію для розподілу фондів ЄС. У Томашеві заявляють, що перед тим як спільно виконувати масштабні проекти, треба починати українсько- польську співпрацю зі стандартизації технічного обладнання партнерів. Бо як розказав радіо “Свобода” командир пожежного депо в Томашеві Люблинському молодший бригадир Станіслав Келех, що такі нібито дрібні відмінності можуть зірвати рятівну акцію. У даному випадку йдеться про те, що польські та українські пожежні шланги відповідають одне одному. Говорить Станіслав Келех:

“В рамках цього ґранту зробимо врешті так, щоб наше пожежне обладнання було ідентичним із українським, так щоб у випадку пожежі чи інших загроз ми могли собі взаємно допомагати технікою, перекачувати воду пожежними шлангами, навіть не перетинаючи державного кордону.

Але існують інші, набагато складніші бюрократичні перешкоди у прикордонній співпраці із партнерами у Жовкві та Сокалі. Про них розповів розповів радіо “Свобода” голова районної (повітової) адміністрації в Томашеві Люблінському Едвард Жук.

“У рамках співпраці наші пожежники вирішили передати своїм колегам у Жовкві спеціалізовану автомашину. Вона стоїть у нас уже рік, і ми не можемо її передати в Україну. Виникли проблеми із її переданням. Це юридично - бюрократичні перепони, яких ми зовсім не розуміємо, бо я виходжу із міркування: як хтось комусь щось дає, тоді, за приказкою, від прибутку не болить голова, треба брати дарунок, оскільки це машина готова до дії”.

Голова адміністрації в Томашеві Едвард Жук звертався до українського консульства в Люблині і просив допомогти подолати бюрократичний Гордієвий вузол, але нічого з цього не вийшло.

Радіо “Свобода” також звернулося до українського консула Івана Грицака. Ми попросили його пояснити, чому вже довше ніж рік пожежники з Жовкви не можуть отримати спеціалізовану машину, яку їм подарували колеги-поляки. Ось як це пояснив пан Грицак:

“Ця гуманітарна допомога повинна передаватися через оформлення документів жовківською райдержадміністрацією - зверненням до Комісії з розподілу гуманітарної допомоги при Кабінеті міністрів”.

Видається, що ця ситуація свідчить про те, що в Україні слід провести адміністративну реформу за європейськими стандартами. Більші повноваження для місцевих органів влади полегшать життя жителів регіонів, і такі питання як передання пожежної машини буде вирішувати місцева влада, а не Кабінет міністрів України. Адже з Києва не завжди добре видно проблеми українсько-польського пограниччя.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG