Доступність посилання

ТОП новини

Новий американський фільм про Україну зображає боротьбу за національну ідентичність та крах революційних ідеалів.


Сергій Куделя Вашингтон, 23 січня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - У Вашингтоні відбулася прем’єра нового фільму про Україну до і після Помаранчевої революції. Фільм був зроблений групою американських документалістів, а серед присутніх на його першій публічній демонстрації переважали представники української громади у США. За словами авторів фільму, вони хотіли зрозуміти причини Помаранчевої революції та її значення для навколишнього світу. В результаті, нова документальна стрічка охоплює майже столітній часовий проміжок, а його головними героями обрані здебільшого пересічні українці різних поколінь.

“Цей фільм розповідає про українців, про їхнє минуле, про їхню Помаранчеву революцію у 2004 році, та про їхню подальшу боротьбу за те, щоб відбутися як народ та відродити свою душу, свій голос, свою ідентичність і на основі цього побудувати нову націю”.

Вступні слова нового фільму про сучасну Україну супроводжуються чорно-білими кадрами довженківських фільмів. Повнолиці жінки радісно збрирають пшеницю на безкрайніх українських полях. Вони ще не знають, що попереду на них чекають голодомор, репресії, війна та винищення українського національного коріння. Один з героїв фільму говорить, що радянська система вбила усіх найздібніших, найкращих представників української нації. Кадри сьогоднішньої України нібито підтверджують його слова – сірі політики зі злодійкуватими очима, знедолені люди із порожнечою на обличчях. Вони отримали незалежність, але залишилися у полоніх вчорашніх міфів та звичок. Як і раніше, верхи крадуть, а низи жебракують:

“Приховуючись за маскою піонерів нової демократії, купка осіб стала надзвичайно багатою і дуже впливовою в Україні у перші роки після розпаду Радянського Союзу. Упродовж наступного десятиліття вони побудували монополію, яка була не менш абсолютною чи придушливою, ніж комуністичний режим раніше”, – говорить голос за кадром.

Президентська кампанія 2004 року, за версією документалістів, стала боротьбою між зневірою минулого та надією майбутнього. Корупція та насилля проти справделивості та свободи. Помаранчева революція зображається у фільмі як момент нового націотворення, містерія відродження національного духу та відчуття єдності перед загрозою остаточного зникнення. Шестеро українців, які розповідають про свої відчуття під час тих революційних подій, усі називають їх карколомними для себе та держави. Однак, уже за декілька хвилин ейфорічні кадри танцюючої на Майдані молоді змінюються на екрані обличчями немічних бабусь із простягнутою рукою поблизу того ж Майдану.

“Через декілька місяців після революції життя в Україні виглядає на поверхні таким самим”, – відзначає голос за кадром. І глядач дізнається про хаотичність та непослідовність уже нової влади, про конфлікти та протистояння між колишніми революіційними соратниками, про й надалі існуючу корупцію і безвідповідальність чиновників.

Віктора Ющенка порівнюють із Михайлом Горбачовим, який подорожує світом, не займаючись державними справами. Про Юлію Тимошенко говорять, що вона розлякала своїми діями всіх інвесторів та зупинила розвиток бізнесу в Україні. На їхньому фоні у кадрі виринає новітній опозиціонер Віктор Янукович, який обвинувачує своїх наступників при владі у розвалі економіки держави.

“Ми перевірили його слова – він говорить правду”, – з сумом констатує автор стрічки.

Історія у фільмі робить чергове коло – герої перетворюються на антигероїв, колишні рятівники нації стають її зрадниками, а глядач залишається розгубленим та збентеженим. “Земля на межі” – така назва документальної стрічки одночасно стає вироком самій державі. Україна нібито приречена залишатися на межі між Сходом і Заходом, свободою та рабством, правдою і брехнею.

Наприкінці фільму ми бачимо очі маленької дівчинки у національному строї, сповнені безмежного романтизму та віри у добро. Вони з надією дивляться у майбутнє України і не помічають ще несправедливості та лицемірства навколо. Саме цей ідеалістичний погляд говорить глядачам, що українці колись все ж зроблять свій цивілізаційний вибір.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG