Доступність посилання

ТОП новини

У Вашинґтоні Юрій Луценко пропонує Володимирові Щербаню оплатити його авіаквиток до Києва і попереджає про криміналізацію всіх передвиборчих списків.


Сергій Куделя Вашинґтон, 10 лютого 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Особи, підозрювані у скоєнні злочинів, є не лише у списках опозиційних партій та блоків, але й серед кандидатів у депутати від помаранчевого табору. Про це заявив керівник Міністерства внутрішніх справ України Юрій Луценко під час сьогоднішнього виступу у вашинґтонському Фонді Карнеґі. Водночас він відмовився називати конкретні імена, пояснивши, що готовий інформувати про це лише лідерів відповідних політичних сил. На думку міністра, похід криміналітету в представницькі органи всіх рівнів становить головну проблему цьогорічних парламентських виборів.

Під час своїх попередніх візитів до Сполучених Штатів Юрій Луценко ще як опозиціонер переважно розповідав американцям про боротьбу з кримінальною владою в Україні. Тепер уже як чільний представник української влади він звітує в Вашинґтоні про кількість відкритих кримінальних справ щодо колишніх посадовців.

Однак присутні на його виступі у Фонді Карнеґі все ж звертають увагу, що найбільш одіозні представники попередньої влади залишаються на свободі або втекли. Дехто навіть ставить під сумнів здатність нової влади чинити правосуддя на всій території України.

У відповідь Луценко просить не плутати помаранчеву владу з більшовицькою, а його не перетворювати на Фелікса Дзержинського. Він також вказує на бездіяльність української Генпрокуратури впродовж минулого року як на одну з причин незадовільного виконання новою владою своєї передвиборчої обіцянки: “Бандитам – тюрми”.

Ухвалення закону про надання депутатам усіх рівнів імунітету від кримінального переслідування Луценко називає головню помилкою влади минулого року. Саме це, на його думку, спонукало багатьох фігурантів кримінальних справ отримати місце в парламентських списках партій та блоків: “У списку Януковича в Криму є лідер злочинного угруповання, який закидав Крим десятками трупів у середині 90-х років. Я готовий надати таку ж інформацію будь-якому з лідерів політичних сил, але їхнє питання – чи вони зможуть зробити з цього необхідні висновки”.

Інформація, надана Луценком, уже призвела, за його словами, до виключення однієї особи зі списку соцпартії та трьох осіб зі списку блоку “Наша Україна”. Водночас своє перебування у США цього тижня Луценко присвятив інформуванню найвищих американських посадовців про злочини, в яких обвинувачується колишній керівник Сумської області Володимир Щербань. Колишній посадовець перебуває зараз у Флориді, де в місцевому суді розглядатиметься його справа про депортацію з Америки.

Отже, дата повернення Щербаня в Україну, за словами керівника МВС, залежить зараз цілком від американського правосуддя. Хоча міністр уже готовий оплатити Щербаневі авіаквиток до Києва. Водночас, оскільки між США та Україною досі не підписана угода про екстрадицію злочинців, українські правоохоронці можуть уже ніколи не зустріти Володимира Щербаня в київському аеропорту “Бориспіль”.

Тому, як заявив міністр Луценко в інтерв’ю “Радіо Свобода” під час своїх зустрічей із американськими високопосадовцями, зокрема з заступником Держсекретаря США Полою Добрянськи, він намагався дійти згоди щодо підписання такої угоди: “Ми говорили з пані Добрянськи, яка підтримала цю ініціативу, говорили в Сенаті, Конґресі, обговорювали це питання в ФБР, Раді Національної Безпеки, Міністерстві Національної Безпеки. У нас було дуже широке коло консультацій. Усі сходяться до того, що необхідно створити робочу групу, яка б оживила цей процес підписання. Є два запитання від американської сторони – щодо неможливості згідно з українською Конституцією видачі наших громадян до США, а також щодо рівня наших прав та свобод”.

За словами Юрія Луценка, у Державному департаменті США відзначають поліпшення у сфері дотримання прав людини в Україні. Тому на шляху до укладення договору про екстрадицію буде менше перешкод, хоча голова МВС не прогнозує його підписання найближчим часом.

А завершив Юрій Луценко свій виступ у Центрі Карнеґі, на думку учасників зустрічі, вже швидше не як керівник міністерства, а як політик. Відповідаючи на занепокоєння багатьох присутніх, він наголосив, що і після березневих виборів “помаранчева коаліція” сформує новий уряд. А Партії регіонів Луценко пророкує лише місце в опозиції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG