Доступність посилання

ТОП новини

“Звуки життя: дійова особа”: Інтерв’ю із засновником служби безпеки України Євгеном Марчуком. Чому він вирішив повернутись до великої політики після тривалого перебування у тіні? У чому не погоджується з новою владою?


Київ, 11 лютого 2006 року.

Сергій Рахманін

Доброго всім вечора!

З вами, як завжди по суботах, я, Сергій Рахманін, і програма “Звуки життя: дійова особа”, спільний проект радіо “Свобода” і “Нашого радіо”.

Як завжди, по суботах ми зустрічаємося з вами, обираємо цікавого гостя і намагаємося дізнатися про ще щось, що невідомо широкому загалу.

Отже, маю честь представити нашого сьогоднішнього гостя. Це людина відома, це людина, яка зробила блискучу, як вважає дехто, політичну кар’єру, людина, яка була свого часу керівником СБУ, була прем’єр-міністром, міністром оборони, секретарем РНБО, а зараз робить новий крок у політичній кар’єрі, вона є керівником політичної сили, що має намір потрапити до українського парламенту і набрати певну кількість голосів у Київській міській раді. Отже, йдеться про Євгена Марчука.

Доброго вечора!

Євген Марчук

Доброго вечора!

Сергій Рахманін

Я думаю, що було б цікаво почути, що думають про Євгена Марчука, політика відомого, політика знаного, наші слухачі.

Респондент

Я зараз ним не цікавлюся.

Респондент

Дуже багато було пов’язано з ним скандалів, він якимсь чином зміг з них виплутатися. Насамперед це “туринський процес”.

Респондент

Колишній міністр... Ось я вже забула... О, міністр оборони. Таким я його пам’ятаю.

Респондент

Людина, яка лобіює свій бізнес. Як і всі там.

Респондент

Довіра до нього є у багатьох людей.

Респондент

Представник колишньої влади. А зараз також хоче прорватися до влади.

Респондент

Досвід великий, здоров’я немає, дуже розумна людина і освічена людина. Треба підтримка йому. Треба, щоб команда була сильна.

Сергій Рахманін

Я думаю, що можна зробити такий певний висновок, що все-таки Євгена Марчука трошки підзабули, тому що останнім часом Ви знаходилися поза активною політикою.

Крім того, відзначають, що це людина досвідчена, розумна, людина, яка вміє виплутатися зі скандалів.

І ще одна характерна риса – це те, що все-таки Євгена Марчука пов’язують із певною кількістю скандалів.

Євгене Кириловичу, як Ви думаєте, Вам така репутація завадить чи зарадить потрапити до парламенту і Київської міської ради?

Євген Марчук

Перш за все я хочу відповісти на одну із реплік, яка прозвучала від радіослухача. Святий Бог вберіг мене від бізнесу. Я ніколи бізнесом не займався і ніколи ніякого бізнесу не лобіював. Може це і погано, виходячи із нинішніх обставин життя.

Щодо того, що називається “скандалами”, то це, як правило, пов’язано з тими чи іншими моїми рішеннями, які мені довелося приймати, працюючи на різних посадах.

Те, що було сконструйовано, аби мене у якийсь спосіб заблокувати, воно так само розпадалося, як тільки закінчувалася та чи інша політична кампанія.

Як тільки я брав участь у президентських виборах чи зараз в парламентських, то зараз вживлюються різні версії, які були сконструйовані давно, і вони вже давно померли. Але політична боротьба якраз і створює умови для того, щоб різні такі небилиці з’являлися.

Як відомо, вони не тільки відносно мене під час політичної боротьби з’являються. Такі реалії життя.

Але головне, що це все міфи, в якісь мірі дурниці, які саме життя похоронило.

Сергій Рахманін

До міфів ми повернемося ще.

Ви сказали про те, що Бог Вас боронив від бізнесу. Таке питання, яке зацікавило багатьох наших слухачів, які ставили питання у телефонному режимі. Отже, якщо Євген Марчук не займається бізнесом, то за рахунок чого останні роки мешкає Євген Марчук?

Євген Марчук

В мене була досить солідна зарплата: і як міністра оборони, і як секретаря РНБО. Навіть виходячи з того, що це вже й не такі великі зарплати, як у ВСУ, як в ГПУ, але цього цілком достатньо.

Сергій Рахманін

І ще один із наших слухачів згадав про відомий “туринський процес”. Як відомо, у 2002 році колишнього громадянина України Стрешинського було засуджено за незаконну торгівлю зброєю.

Тоді у висновках суду згадувалося Ваше прізвище. Більше того, там стверджувалося, що Ви нібито були засновником, організатором злочинного угрупування, яке провело вісім оборуток по продажу зброї.

Ви, пізніше, коментуючи це, заявили, що це наклеп, і все це “проіски” Ваших ворогів, зокрема Леоніда і Андрія Деркачів. Невже вони такі впливові особи, якщо змогли вплинути на рішення незалежного Туринського суду?

Євген Марчук

Вся проблема в тому, що міф, який був відносно цього запущений, ніхто з тих, хто брався за аналіз, не спромігся подивитися в першоджерело чи якось доступитися до нього.

А суть заключається у простому. Те, що потім передрукувала газета “Тєлєграф” А.Деркача, - це було те, що пов’язано із незнанням українцями італійського правосуддя. Те, що говорилося, то це повторювалися слова самого Стрешинського, тобто Стрешинський так говорив, і це цитувалося в документах суду.

Але потім, десь в межах 6-7 місяців, той же Туринський суд, тобто туринське правосуддя перевірило по всій Європі прізвище “Марчук Євген Кирилович” і все інше, що наплів там Стрешинський. Ця перевірка (потім я все це взнав) була перекинута і на Канаду, і на США. Це була закрита судова перевірка всього того, що наговорив Стрешинський.

З усього того нічого не підтвердилося. І суд прийняв рішення, яке стосувалося Стрешинського, і суд прийняв рішення і дав письмову відповідь, що вся та дурня, яку наговорив Стрешинський, судовим розслідуванням не підтвердилася, і що ця справа закрита.

Справи відносно мене суд не заводив. Не було підстав для заведення, тому що перевірка тих брехливих різних видумок Стрешинського закінчилася нічим.

Ніхто не міг вплинути на Туринський суд. Це майже неможливо. Саме тому його рішення, яке потім поступило по дипломатичних каналах в Україну і в нашу ГПУ, поставило крапку на всій цій афері.

Щодо того, хто і як використав Стрешинського, то це інша справа. Це комбінація, яка була проведена з залученням, на жаль, колишніх працівників СБУ. А причина була досить проста. Коли я був призначений секретарем РНБО, я ініціював проведення трьох засідань РНБО. Колишній Президент України Л.Кучма підтримав це. В результаті цих глибоких вивчень питань, які пов’язані з так званими спільними підприємствами, з іноземними інвестиціями, а друга тема – це енергетика була, ще була “Укрзалізниця”, в обговоренні цих питань довелося брати участь усім членам РНБО, там було виявлено втрати державного бюджету у вигляді ненадходження до бюджету в одному випадку 1,8 мільярда гривень, а в другому випадку 2,4 мільярда гривень. Це якраз те, що розкрадали...

Сергій Рахманін

Ви вважаєте, що це була помста за розслідування?

Євген Марчук

Так. Це дуже легко доводиться.

Сергій Рахманін

Але воно не було доведено до кінця, наскільки я розумію?

Євген Марчук

Ні, воно доведено до кінця. Я можу зараз досить детально проінформувати, наприклад, які втрати були по “Укрзалізниці”...

Сергій Рахманін

Ні, я маю на увазі, чи хтось був засуджений за злочини? Вони були доведені до суду?

Євген Марчук

Матеріали були передані до органів прокуратури, в тому числі займався і ВСУ деякими питання.

Чим вони завершилися остаточно, найголовніше, я знаю точно, що ці втрати, які були поставлені на стаціонарну основу, так сказати, були заблоковані.

А притягнути до відповідальності... Не можу сказати результати, тому що, як правило, у таких випадках діють підставні фірми, за якими стоять відомі політики, які мають усі механізми впливу.

Сергій Рахманін

Тоді ще до одного міфу.

Наскільки я пам’ятаю, не дуже давно один із народних депутатів звинуватив тоді ще міністра оборони Є.Марчука у тому, що він, перебуваючи на посаді керівника військового відомства, відвідав Ірак у відрядженні і отримав статус учасника бойових дій. Це так чи ні?

Євген Марчук

Дурниця на паличці, як кажуть, тому що, як у тому анекдоті, якраз все навпаки.

Будучи міністром оборони, коли наша бригада пішла в Ірак, то я дійсно двічі був в Іраку і не на 10 хвилин, як говорив цей народний депутат, а це були тривалі мої відвідання і не просто так, а для вирішення конкретних питань, в тому числі і з тодішнім прем’єр-міністром Іраку, і зустріч з президентом Іраку, і зустріч і вирішення питань нашої бригади із нашими партнерами, з керівництвом дивізії.

Щодо статусу, то не тільки статусу не було, я заборонив взагалі політичний туризм. Можливо пам’ятаєте, мене штурмували деякі народні депутати, що я не давав дозволу, що вони туди поїхали в бригаду. Я заборонив не тільки політичний туризм, а взагалі зараховувати будь-яке перебування в Іраку невійськових командирів, невійськових професійних як учасників бойових дій.

Тобто, це дурниця провокаційного характеру. Ніякого статусу учасника бойових дій не тільки я не отримав, тому що я це заборонив, а й інші, навіть деякі представники Військової прокуратури.

Якщо він не входить у склад списку військового з’єднання, в даному випадку бригади, то він не може отримувати ні в якому разі ніякого статусу учасника бойових дій.

Сергій Рахманін

Зараз трошки поговоримо про Ваші політичні перспективи. Звичайно, що згадаємо про Ваше політичне минуле. І цьому нам зарадять Ваші колеги політики, яких опитував наш кореспондент.

Олександр Стоян

Мабуть, він колись був непоганий політик. Колись.

Дай Бог йому мати хороші шанси.

Я не хочу складати прогнози, тому що я цю людину давно знаю, співпрацював з ним. Є певний час, коли людина у зеніті слави, і є певний час, коли, як кажуть, забули про неї.

Борис Беспалий

Обдарована людина, різнопланова, але політик у відставці.

Більшу частину свого життя він сповідував ті напрямки, які мені дуже не подобалися: КДБ, потім СДПУ(О). Але особисто він, звичайно, людина потужна.

Нестор Шуфрич

Цікава особистість, професіонал. Мабуть, йому все-таки не варто було відступати від тих принципів, яких він притримувався останніми роками.

Олег Тягнибок

Зараз в мене дуже неприємні спогади при згадці прізвища Марчука.

Фактично, я вважаю, що він нахабним чином сотворив “гебістський” клон, створивши партію під назвою “Свобода”. Відповідно ВО “Свобода”, політична партія, яку я очолюю вже два роки, на певний період часу отримала певні проблеми.

Навіть зараз, коли ми ведемо виборчу кампанію, мене запитують, чи часом не Марчук є в нашій організації.

Я не думаю, що такий досвідчений політик, як пан Марчук, міг випадково помилитися у виборі назви політичної сили.

Шанси їхнього проходження в парламент є незначні.

Сергій Рахманін

Пане Марчук, тут Шуфрич, до речі, згадав, що, з його точки, все-таки шкода, що Ви відступили від тих принципів, які поділяли. Наскільки я розумію, йдеться про СДПУ(О), до якої Ви мали певне відношення.

Більше того, Ви неодноразово наголошували протягом великої кількості років, що Ви поділяли, поділяєте і будете поділяти саме соціал-демократичні принципи. Ви залишаєтеся на цих позиціях, чи Ваш світогляд трохи змінився?

Євген Марчук

Ні, не змінився. Справа в тому, що соціал-демократичні принципи не є універсальними. Навіть в Європі соціал-демократія різна. В неї були різні етапи, підйоми і спади. Але це не означає, що СДПУ(О) є ідеальним втіленням соціал-демократичних принципів і ідеалів. Тому це трошки різні речі: принципи і партія.

Тобто, соціал-демократія у тому розумінні, в якому я її бачу, - це не зовсім те, що сьогодні сповідує СДПУ(О). Наприклад, у питанні другої державної мови і деякі інші питання, то я з цим не погоджуюся. Це не зв’язано з соціал-демократією. Принципи соціал-демократії трошки інші.

Моє бачення української версії соціал-демократії відрізняється від того, що сповідує СДПУ(О). До речі, я ніколи не був членом цієї партії.

Сергій Рахманін

Але очолювали фракцію.

Євген Марчук

Фракцію у парламенті очолював і досить довго, відносно довго співпрацював, а потім ми розійшлися, коли СДПУ(О) стала на пряму підтримку під час виборів Президента України. У 1999 році вона відкрито зайняла пропрезидентську позицію. Тобто, десь за місяць до цього партія прийняла рішення щодо своєї опозиційної платформи, а десь через місяць, я думаю, під жорстким впливом і того ж Л.Кучми і його прихильників партія прийняла рішення про підтримку Кучми на виборах.

У зв’язку з цим я вийшов із фракції СДПУ(О), і ми пішли різними дорогами. З того часу ці дороги не пересікаються.

Сергій Рахманін

З іншого боку, все-таки Ви частково підтримали Л.Кучму перед другим туром.

Більше того, якщо я не помиляюся, у 2004 році, тобто не дуже давно, в середині року у російській пресі з’явилася досить несподівана стаття, в якій вказувалося, що Л.Кучма зараз розмірковує над можливістю надати Марчуку статус наступника.

Євген Марчук

Свят! Свят! Вперше чую це.

Сергій Рахманін

А зараз Ви стосунки із Кучмою підтримуєте? Давно не бачилися?

Євген Марчук

Після того, як розійшлися з Міноборони, не доводилося бачитися.

Сергій Рахманін

Євгене Кириловичу, Ви колишній контррозвідник. Я думаю, що розумієтеся в отруйних речовинах трохи краще від мене і від переважної більшості наших слухачів. Наскільки я пам’ятаю, між другим і третім турами Ви схилялися до думки, що Президента Ющенка все-таки було отруєно. Ви і зараз так вважаєте?

Євген Марчук

Чесно кажучи, так. Хоча у мене немає якихось додаткових даних, але інтуїтивно і те, що я знаю про хворобу Віктора Андрійовича, я все-таки думаю, що він був отруєний.

Сергій Рахманін

Вам були якісь пропозиції від нової влади якось прислужитися і на якомусь місці?

Євген Марчук

Я не демонстрував з свого боку, що я так дуже хочу. Мабуть, ця наша спільна позиція і була причиною того, що таких пропозицій не було.

Сергій Рахманін

Ще один скандал, який згадали наші читачі. Все-таки вони чомусь пов’язують Марчука із скандалом. Власне, я не думаю, що Ви на них дуже ображені, бо, як кажуть, будь-яка згадка є доброю згадкою.

Відома історія з касетою, на якій начебто один із офіцерів спецслужб заявляв про те, що загибель В.Чорновола була насправді замахом на життя, який був втілений у життя. Пізніше Ви говорили, що цю касету з цим записом Ви загубили.

Так от, читачі цікавляться тим, як професійний розвідник, генерал армії міг загубити касету?

Євген Марчук

Це є якраз приклад того, коли із контексту вирваний якийсь один епізод, який можна на 180 градусів по-різному коментувати.

Йдуть президентські вибори 1999 року. Фальсифікації колосальніші, ані трохи не менші ніж ті, які були у 2004 році.

В той час права опозиція, як Ви знаєте, була роздріблена. Керівник Народного руху Удовенко і Костенко, пам’ятаєте, скільки вони набрали разом тоді, десь біля 3%. Тоді не можна було об’єднати опозицію для жорсткої протидії фальсифікаціям. Але були задіяні, в тому числі і з боку СБУ, не всієї, а когось із учасників, цілий ряд акцій і провокацій. Не тільки проти мене, а й проти інших політиків. Але в тому числі і проти мене.

Десь за місяць до завершення виборів я отримую спочатку листа. Отримую в такий спосіб, який важко проконтролювати, тобто з’являється серед інших паперів (в штабі завжди дуже багато різних паперів) конверт, на якому нібито рукою В.Чорновола написаний текст, який, скажемо так, дискредитує його досить серйозно.

Розрахунок був на те, що я з цим матеріалом десь вийду для того, щоб дискредитувати Рух як такий. Я цього не роблю, бо відчув, що це елемент провокації.

При чому почерк був... Було видно, що це служба працювала, хтось із СБУ.

Буквально за тиждень чи днів за 10 до завершення виборів з’являється касета. Я ще раз кажу, що штаб – це недержавна установа, де стоять фільтри, там пропускають і так далі. На цій касеті якийсь чоловік у масці говорить про те, що він знає, як був сконструйований замах на В.Чорновола.

Я відчув зразу також, там не було ніякої конкретики, ні до чого не було зачепитися. І я її залишив, оскільки я не загубив її так, як це потім говорили, ніби, я її носив в у кишені, а потім загубив. Вона валялася днів 3-4 в офісі, тому що вона не стандартна касета була, а така мала. В нас тоді не було навіть такого програвача, вірніше плеєра.

Що з нею там потім? Потім з’ясувалося, що подумав і Григорій Омельченко... Я показав, я не робив з цього секрету. Показав, але як такий, який має досвід оперативної роботи я б задав питання: “Залишається тиждень до виборів” – можливостей у мене тоді доступу до телебачення не було, тобто треба було ув’язатися в крупний скандал. Я залишив, оскільки більший час проводив за межами Києва і потім вже те, що коментувалося досить активно. Але я зараз задаю питання тим, хто спекулятивно запускає цю тему.

Давайте так. Уявімо собі, що зараз десь, хтось цю касету повернув і що далі? Ну є касета, а далі що? А далі треба людину, яка на тій касеті.

Сергій Рахманін

Зрозуміло, мало б відбутися якесь слідство, а так касета загублена. Та все ж таки, я не зрозумів, де вона поділася зрештою?

Євген Марчук

Це досить легко розуміється, тому що така людина була, уже нова влада, крім Марчука на політичній арені під час виборів були опозиційні політики Мороз, Симоненко потім слідство, слідча комісія, яку очолював Григорій Омельченко. Ця людина, якщо вона була в природі, цей працівник, то він мав можливість, припустимо, подивившись, що Марчук не реалізовує ніяк цю касету.

Сергій Рахманін

Ви виключаєте, що могли просто вбити? Тому він не з’явився ніде і Ви були єдиним джерелом оприлюднення цієї інформації.

Євген Марчук

Виключати так, якби оприлюднили в такий спосіб, який пропонували, якщо це дійсно такий чоловік міг бути, то його вбили ще скоріше. Тому що, як ми бачимо навіть слідство по справі Гонгадзе в результаті того, що воно дуже публічну версію набуло, нанесено було багато шкоди, навіть в парламенті інформація, яка звучала давала свого роду орієнтири для злочинців, як себе вести.

Тому я зараз задаю питання і декілька разів вже задав питання, якщо такий працівник є, він мав можливість звернутися до і того ж Омельченка, і до опозиційних політиків, а зараз при новій владі і до прокуратури, і до служби безпеки. Але його нема, тому що це була сама примітивна операція, яка була націлена на те, аби за тиждень десь втягнути в скандал, якому не буде реалізації, але буде скандал, який заблокує мене, як кандидата в президенти.

Сергій Рахманін

Але це все-таки припущення?

Євген Марчук

Так все припущення. А виходячи з того, що зараз уже встидливо, як кажуть, стараються забувати багато-хто. А що ж творилося на виборах 1999-го року? Які колосальніші акції, провокації і їжаки під колеса, і вибух проти Наталії Вітренко - кинута граната.

Сергій Рахманін

Я думаю, що вибори 1999-го року ніхто не забув і маємо надію, що такі вибори в 1999-му, 2004-му у нас уже не відновляться.

Євген Марчук

Будемо сподіватися.

Сергій Рахманін

Свого часу, колишній працівник ФСБ Литвиненко, звинуватив Вас в тому, що нібито саме Ви були організатором прослуховування кабінету Кучми. Ви потім спростували цю інформацію. Але слухачі цікавляться чому саме Вас? У Вас є пояснення? Якщо це провокація, чому звинуватили саме Вас, а не будь-кого ще?

Євген Марчук

Тому що колишній працівник КДБ, колишній голова служби безпеки...

Сергій Рахманін

Але в нас багато таких людей?

Євген Марчук

Ні, голів служби безпеки не так багато, які займаються професійною політикою. Ви знаєте, цей почерк, настільки відома лексика і навіть не відредагована лексика спецоперації... Не займався б я великою політикою, не пішов би у велику політику, не було б цих небилиць і версій.

Скільки вже пройшло часу з того, коли Литвиненко це заявив? Мельниченко був в Україні, допитували Мельниченка. В чому справа? В чому справа, коли такі заяви здавались би суперсенсаційні робить Литвиненко, а ніякого розвитку нема, в тому числі, коли сам Мельниченко знаходиться в Україні і дає свідчення Генеральній прокуратурі.

Сергій Рахманін

Євгене Кириловичу, днями Президент звернувся з посланням до ВР, де було дуже багато цікавих речей, зокрема була пропозиція обговорити з громадськістю концепцію військової доктрини та концепцію національної безпеки.

Як Ви ставитись до такої пропозиції і чи може взагалі з населенням обговорюватися такі специфічні, складні питання?

Євген Марчук

По-перше, концепцію можна створювати, але у нас була не погана, хорошої якості концепція про національну безпеку України. Потім був створений закон, важко дуже йшов, і на основі всіх матеріалів він був прийнятий. Тобто, в нас сьогодні в Україні є закон “Про основи національної безпеки”.

Друге, що стосується воєнної доктрини. Доктрина прийнята, доктрина підписана Президентом Ющенком. Так, вона була ще розроблена ще при президентові Кучмі, потім в ній були внесені невеличкі редакційні зміни у зв’язку з зміною настрою.

Сергій Рахманін

Все це відомо. Зараз от сам формат. Вам не здається дивним, коли специфічні документи для ухвалення розробки, яких є: Рада національної безпеки, Міністерство оборони, уряд, їхні повноваження визначено у Конституції. Президент збирається обговорювати це з громадськістю. Це нормально?

Євген Марчук

Ні, це дивні такі речі і я не знаю, хто це рекомендував Президентові. Тому що концепція вже була і потім було визнано за доцільним законодавцем, тобто ВР, створити закон, як базовий документ. В законі можуть брати участь (це документ ВР, обговорення, громадськість і т.д.), але все рівно він йде далі технологією, яка передбачена парламентом. Ці документи дійсно можуть бути, як предмет обговорення, але, як правило, це не продуктивний шлях, тому що це документ влади, я маю на увазі, воєнна доктрина. І якщо там питання ключове чи буде Україна вступати до НАТО, приєднуватися до цього блоку чи ні, то це питання по своїй складності таке, що без референдуму, без рішення парламенту до нього не підступишся.

Сергій Рахманін

Тобто, Ви вважаєте, що по НАТО необхідно проводити референдум?

Євген Марчук

Тоді, коли до цього дозріє ситуація, а не тоді, коли йдуть вибори і щоб використати саму ідею чи ініціативу про референдум, як метод політичної боротьби.

Сергій Рахманін

Але правники стверджують, що це необов’язково згідно з Конституцією.

Євген Марчук

Це не обов’язково, коли в суспільстві є консенсус або стан справ близькій до консенсусу. Простіше кажучи, коли десь хоча б 50 на 50 (50% підтримують, а 50% не підтримують), дійсно тоді може вирішити ВР. Але треба враховувати щодо військово-політичних блоків, альянсів вступають не начальники, не президенти, а вступають народи, країни. Оскільки, для нас проблема НАТО дуже така проблематична, конфліктна в зв’язку з різким не сприйняттям нашого такого курсу з боку Росії, то я переконаний, що без референдуму нам не обійтися.

Сергій Рахманін

В разі, якщо очолюваний Вами блок не потрапить до ВР, чим буде займатися політик Марчук?

Євген Марчук

Дуже багато є чим займатися і в рамках інституту проблем безпеки, який створений, і ми вже провели декілька круглих столів. Друге, сьогодні видно по багатьох знаках, що влада допускає серйозні проколи, може, з часом вона навчиться. Але своєчасно я переконаний, що треба на ці проколи, прорахунки своєчасно вказувати. Влада може не прислуховуватися, але суспільство має знати кваліфіковану думку людей щодо серйозних проколів, які допускає влада і в зовнішньоекономічних стосунках, і в виборі колективних систем оборони, і безпеки.

Простіше кажучи, працювати буде над чим і в експертному, і в аналітичному, консультативному плані. Але, з другого боку, я переконаний, що і блок, і партія “Свободи”, а не так, як каже пан Тягнибок, тому що партія “Свободи”, яку ми створили була створена раніше. Пан Тягнибок очолював Всеукраїнське об’єднання під назвою “Свобода”, яка не була тоді суб’єктом виборчого процесу.

Сергій Рахманін

Згоден Євгене Кириловичу. Скільки набере блок на виборах, скільки плануєте?

Євген Марчук

Ми плануємо пройти до парламенту.

Сергій Рахманін

Тобто, 3 відсотка?

Євген Марчук

Так, як мінімум 3%. Ми не маємо ілюзій, це не буде там 15 чи 20 відсотків, але ми до парламенту пройдемо. В нас є шанс.

Сергій Рахманін

Ви задоволені своєю політичною кар’єрою? Ви можете сказати, що вона вдала?

Євген Марчук

В цілому?

Сергій Рахманін

Так. Навіть попри те, що не вдалося стати президентом, про що власне мріялось, наскільки я розумію?

Євген Марчук

Коли Ви називали мої титули, Ви пропустили ще один: державний міністр з питань оборони національної безпеки - коли горів Крим, коли ми ходили навколо важкого військового конфлікту і громадянського конфлікту у Криму. І ще один титул, Ви не згадали, я був головою парламентського Комітету соціальної політики.

Я вважаю, що так. Хоча це не означає, що я всім задоволений. Багато чого залишилося нереалізованим, але я думаю, що час для реалізації підходить. Мається на увазі, не посада, не участь в президентських виборах, хоча це також не виключається. Але в даному випадку, я вважаю, так. Мені вдалось багато зробити реальних, конкретних речей на благо України, не дивлячись, хто там був президентом.

Сергій Рахманін

Отже, стверджують, що свого часу, тобто у серпні 1991-го року, державний міністр з питань оборони і безпеки Євген Марчук очолював так звану тимчасову комісію, яка фактично була філією відомого ГКЧП в Україні, яка намагалася відсторонити від влади Раду Міністрів і Верховну Раду – це так чи ні?

Євген Марчук

Дурниця і невігластво з боку тих, хто таке говорить, чи в кого залишилась така інформація. Коли відбулось ГКЧП, дійсно уряд прийняв рішення, уряд України, а не хтось самочинно щось захватив, створити комісію і мені, як державному міністру відповідати за проблеми безпеки і блокування можливих, якихось страшних наслідків, які тоді були дуже близько.

Тобто, не міг уряд призначити комісію, яка мала б заблокувати сам уряд. Друге, діяла ВР, яка тоді практично тримала в руках майже всі важелі в державі. Діяв тоді голова ВР Леонід Кравчук.

Сергій Рахманін

Тобто, Марчук не був керівником Київського ГКЧП наскільки я зрозумів?

Євген Марчук

Та дурниця несусвітна. Навіть ці питання, які я назвав: ВР діє, голова ВР діє, уряд діє, уряд створює комісію для забезпечення безпеки. Ясно, що вигідно для того, щоб якось провокативно дістати Марчука, то можна з цього робити українське ГКЧП.

Сергій Рахманін

Євген Марчук має кілька цікавих захоплень. Для тих, хто не знає розкажу, що він дуже добре грає на фортепіано, захоплюється шахами, і ще крім того він є страсним прихильником Інтернету.

Наскільки я пам’ятаю, Ви один з перших українських політиків обзавелися власним Інтернет-сайтом.

Євген Марчук

Не один з перших, а перший.

Сергій Рахманін

Тим більше. Так от, багатьох цікавить, а які улюблені сайти у Марчука чи обов’язково ці сайти є політичні?

Євген Марчук

Відверто кажучи, зараз не так багато часу, але дійсно я інколи ходжу по Інтернету. Головним чином там, де є більш-менш об’єктивна інформація. Але, аби не рекламувати їх, я не буду про це говорити, хто. Інколи Ви знаєте, навіть є такі сайти, які не дуже популярні, але лінк там показує і там може з’явитися цікава інформація.

Мене цікавлять інформації аналітичного характеру. Причому це не тільки політика, а можуть бути і інші. А різного роду сенсації інформаційні, це також не завжди нецікаво, але для мене це не є провідним в пошуку Інтернет-видань. Головним чином всі ті, що сьогодні вже відомі, але за останні буквально пару місяців з’явилося декілька дуже цікавих, в інформативному смислі, сайтів. Тому я рекомендую тим, хто сконцентрувався на одному, двох – розширити.

Сергій Рахманін

А ще кажуть, що Ви непогано стріляєте? Якщо я не помиляюся у Вас, крім ордену трудового Червоного прапору і семи медалі є ще іменна зброї і кажуть, що Ви дуже непоганий стрілець правда, ні?

Євген Марчук

В принципі так. Хоча відверто кажучи захопленням не являється і ніколи не було таким... Давненько, я думаю років три, а може й більше.

Сергій Рахманін

А пістолетами не залишився?

Євген Марчук

Залишився - це указом Президента... У мене хороший - це форд вітчизняного виробництва. Зброя - це не найкраще хобі, я так вважаю, тому що все-таки зброя пов’язана з агресією.

Сергій Рахманін

Тобто, Ви думаєте, що скористатися нею ніколи не доведеться.

Євген Марчук

Думаю, що ні, але хай буде.

Сергій Рахманін

Незалежно від того, чи потрапити Ви до ВР чи ні, з Вашої точки зору, хто буде наступним прем’єром, може Марчук зробити такий прогноз?

Євген Марчук

Звичайно будуть боротися за прем’єрство перш за все це Юрій Єхануров, Янукович і Юлія Тимошенко.

Сергій Рахманін

І в кого більше шансів?

Євген Марчук

Зараз важко сказати, тому що дуже перемінлива ситуація, але я думаю, при грамотній композиції і подальшій роботі (я маю на увазі, виборчої кампанії) у Єханурова залишається досить сильні позиції, тому що діючий прем’єр ближчий по часовій до людей...

Сергій Рахманін

Він розкрученіший, скажемо так. Ви особисто за кого проголосували б з цих трьох осіб?

Євген Марчук

Ні, я це не можу сказати.

Сергій Рахманін

До кого серце лежить?

Євген Марчук

Не можу сказати, тому що це елемент реклами, а сьогодні вони мої всі конкуренти.

Сергій Рахманін

А може навпаки, може вони ваші спільники?

Євген Марчук

Може. Але сьогодні на виборах ми всі конкуренти, тому я не можу цього сказати.

Сергій Рахманін

Чому Ви відмовилися кандидувати до Київської міської ради? У Вас був такий шанс. В принципі законодавство не забороняє балотуватися по різних списках.

Євген Марчук

Ви знаєте, наш блок до якого входить три партії і партія “Солідарність жінок України”, яку очолює Гашовська і Володимир Борисович Яловий, який очолює партію “Єдність”, який являється секретарем Київради.

В нас є достатньо професіоналів, які мають досвід роботи на рівні місцевих органів влади, тому я не хотів тут створювати і конкуренцію для своїх же колег, і з другого боку більше сконцентруватися на організації виборчого процесу в цілому до парламенту, і сконцентруватися на ВР України.

Сергій Рахманін

Чого боїться генерал Євген Марчук?

Євген Марчук

Зради, підлості.

Сергій Рахманін

Багато було в життя зради, підлості?

Євген Марчук

Не багато, але було.

Сергій Рахманін

Ви зраджували?

Євген Марчук

Я не зраджував ні друзів, ні принципом.

Сергій Рахманін

Дякую. А я нагадаю нашим слухачам, що нашим сьогоднішнім гостем був Євген Марчук, відомий політик.

З вами також був я, Сергій Рахманін і спільний проект “Радіо Свобода” та “Нашого Радіо”, що має назву “Звуки Життя” дійова особа.

Зустрінемось наступної суботи, нехай вам щастить!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG