Доступність посилання

ТОП новини

В Іраку посилюється релігійне протистояння.


Сергій Куделя Вашингтон, 23 лютого 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Близько ста осіб, переважно сунітів, загинули в Іраку за останню добу після вибуху двох бомб у Золотій Мечеті міста Самарра, що на північ від Багдада. Усі вони стали жертвами актів помсти, організованих іракськими шиїтами, які вважають цю мечеть однією з найбільших шиїтських святинь. Серед загиблих є декілька сунітських духовників та четверо журналістів телекомпанії “Аль-Арабія”. У Багдаді та інших багатьох містах відбуваються багатотисячні протести проти насилля, в яких беруть участь як суніти, так і шиїти. Провідні іракські політичні та духовні лідери виступили із закликами до поміркованості та оголосили багатоденний траур. Американське командування в Іраку у своїй заяві назвало вибухи у шиїтській мечеті “злочином проти людства”.

Громадянська війна в Іраку – саме таку мету, на думку радника з питань національної безпеки Іраку Моваффака Аль-Рубаї, переслідують терористичні угруповання, які підірвали шиїтську святиню у Самаррі. Поки що жодна організація не взяла відповідальність за організацію вибухів, але іракські високопосадовці вказують на лідера Аль-Каїди у Месопотамії Абу Мусаб Аль-Заркаві. Першим політичним наслідком зростаючого релігійного протистояння в Іраку став вихід представників Фронту Згоди, головного політичного угруповання сунітів, з переговорів щодо формування нового уряду. Лідери Фронту також бойкотували сьогоднішню зустріч із президентом Іраку Джалалом Талабані, присвячену врегулюванню кризи.

Чільні представники сунітів обвинувачують шиїтських клерикалів у підбурюванні насилля проти представників їхньої громади. В останню добу близько 100 сунітських мечетей зазнали нападів з боку озброєних шиїтських угруповань. Водночас, за повідомленнями місцевих оглядачів, іракська поліція переважно не реагувала на випадки насилля проти представників релігійної меншини Іраку. В результаті кількість жертв релігійного свавілля у різних іракських містах вже сягнула ста осіб.

Американські високопосадовці в Іраку закликають обидві сторони утримуватися від застосування сили та виявляти стриманість. З такою ж заявою виступив і президент Буш, слова якого передає речник Білого Дому Скот МаКлеллан:

“Президент США закликає усіх іракців виявляти стриманість після цієї трагедії та домагатися справедливості лише згідно із законами та конституцією Іраку. Насилля лише допомагатиме терористам доясгнути своєї мети”.

Президент США Буш також особисто засудив сьогодні напад на шиїтську мечеть:

“Американський народ різко засуджує зруйнування Золотої Мечеті. Ми віримо у свободу віросповідання. І я розумію занепокоєння іракських шиїтів, коли вони бачать навмисне знищення цієї святині”.

За словами Буша, організатори вибуху хочуть спровокувати громадянський конфлікт в Іраку. Він також пообіцяв іракцям допомогу у відбудові зруйнованої мечеті у Самаррі. Однак, звернення американських посадовців не зменшують напруги в іракських містах. Деякі шиїтські духовники навіть називають “американців та сіоністів” винними у скоєнні нападів на мечеть. А найбільш впливовий шиїтський лідер Іраку Аятола Аль Сістані виступив із заявою, в якій попередив, що у випадку нездатності державних органів безпеки врегулювати ситуацію в Іраку, цим займатимуться групи віруючих мусульман.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG