Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 22:14

“Звуки життя”: Могила для атому.


Київ, 27 лютого 2006 року. Американська компанія Холтек, яка спеціалізується на будівництві нібито надійних і безпечних сховищ для ядерних відходів, виграла тендер на спорудження Центрального могильника для радіактивних відходів в Україні. Вічна опозиціонерка Юлія Тимошенко разом з колишніми ворогами СДПУо здійняли бучу - мовляв, окрім українських ядерних відходів влада дозволить зберігати чуже ядерне сміття - з інших держав. За політичними дебатами всі фактично не помітили слона - самої проблеми ядерних відходів. Де і як їх зберігає Україна? Куди вона подіне відпрацьоване паливо, яке на відміну від ядерного сміття, ще придатне для переробки? Досліджують Звуки життя – МОГИЛА ДЛЯ АТОМУ – з Віолою Бурдою.

Рівненська та Хмельницька атомні станції відпрацьоване паливо відправляють в Росію - там його переробляють два різні комбінати. Сховище сухих відходів ядерного паливо існує тільки є тільки у запорізької АЕС - завдяки цьому, кажуть енергетики, Україна щороку економить близько шістдесяти п"яти мільйонів доларів. Рівненська АЕС має лише тимчасове сховище для відходів - але станції не вистачає техніки аби належно його сортувати. Розповідає кореспондент Радіо Свобода в Рівному Валентина Одарченко.

Аудіозапис програми. Перший випуск:

Українські атомні електростанції працюють на російському паливі, на закупівлю якого держава витрачає щороку триста мільйонів доларів. Відпрацьований уран Україна, згідно з договором, повертає Росії і сплачує сто мільйонів доларів за його переробку. Відтак, вважає народний депутат, член парламентського паливно-енергетичного комітету Олександр Гудима, Україна повинна вчитися сама переробляти відпрацьоване ядерне паливо. Це економічно вигідніше.

Аудіозапис програми. Другий випуск:

На відміну від України у Польщі не існує нагальної проблеми зберігання радіовідходів. Сьогодні біля Варшави працює лише один ядерний блок. Натомість вже кілька років в країні розгортається кампанія противників побудови нових АЕС. Далі - польська кореспондентка радіо Свобода Єва Поштар.

Аудіозапис програми. Третій випуск:

Сьогодні майже півмільярда доларів отримує від України Росія - спочатку за ядерне паливо для українських АЕС, а потім - за відпрацьовані рештки. Сто мільйонів доларів Україна щорічно платить Росії за своє невміння збагачувати , а потім переробляти відпрацьований уран. Екс-міністр екології Іван Заєць каже, що такого тринькання грошей можна уникнути, якщо збудувати у себе сховища. При цьому пояснює - сховища - це тимчасова домівка для високоактивних відходів. Як їх поховати назавжди без шкоди для довкілля - світ ще не придумав - каже Іван Заєць.

Аудіозапис програми. Четвертий випуск:
XS
SM
MD
LG