Доступність посилання

ТОП новини

Ескалація насильства загрожує Іраку розколом країни.


Василь Зілгалов Прага, 27 лютого 2006 (RadioSvoboda.Ua) – З початком тижня в столиці Іраку відновився рух транспорту, влада зняла комендантські обмеження вдень, коли з’явилися певні ознаки тимчасового затишшя. Політичні і релігійні лідери, як шиїтські , так і сунітські, закликали у останні дні до примирення, в умовах небаченого досі спалаху насильства, що охопило країну минулого тижня, після вибуху 22 лютого в шиїтській мечеті Аскарія в місті Самаррі. Та все ж чимало експертів вважають, що подальша ескалація релігійної, міжетнічної, міжплемінної ненависті може призвести до розколу Іраку.

Увечері в неділю з різних регіонів Іраку продовжили надходити вістки про кровопролиття. Вибухи мали місце в мечетях в Ашарі і Басрі. І все це сталося вже після того, як перед своїми прихильниками виступив радикальний шиїтській проповідник Моктада аль-Садр, який закликав сунітів і шиїтів до примирення у час молитви в п’ятницю. Вже у суботу в Басрі Моктада аль-Садр, зокрема, сказав:

«Я звертаюся до всіх віруючих, сунітів і шиїтів, як пророк Магомет, мир його імені, будьмо як брати».

Однак акції насильства в ці дні так і не припинялися. З 22 лютого у різних сутичках і після бомбових атак у різних регіонах Іраку загинуло понад 200 осіб.

Спостерігачі відзначають, що після вибуху в Самаррі у хвилі насильств одну з провідних ролей відігравали саме бойовики з «армії Махді», неурядового військового формування підпорядкованого саме Моктаді аль-Садру.

Тому й у багатьох експертів виникає запитання, чи в умовах зростання ролі такого політика, яким є нині аль-Садр, іракцям вдасться створити дієздатний коаліційний уряд і зберегти єдність країни.

Тим часом, за останніми оцінками фахівців, хвиля насильств у країні саме у ці дні є чи не найвищою з часу американського вступу до Іраку в 2003 році.

Експерти з брюссельської Міжнародної кризової групи попереджають у повідомленнях з Іраку про небезпеку розколу країни за релігійними, етнічними, племінними ознаками. Вони закликають міжнародну спільноту усвідомити необхідність готовності на випадок розколу країни.

Хоча Джоаст Гілтерман, директор близькосхідного проекту Міжнародної кризової групи, висловив у інтерв’ю британській «Ґардіан» сподівання на те, що «ще є шанс зберегти все ». Він також зауважив: «Пересічні іракці не бажають для своєї країни громадянської війни чи розколу».

Чи вдасться зупинити насилля та зберегти єдність Іраку, покаже час.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG