Доступність посилання

ТОП новини

Українські ікони.


Богдана Костюк /images/photo/Rizvo_Icona.jpg Київ, 13 березня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Понад триста ікон з усіх куточків України зберігається у київському “Музеї духовних скарбів України”. Це перший приватний музей, в якому експонуються християнські іконографічні зразки, зібрані у різних областях держави.

Засновник “Музею духовних скарбів” – київський колекціонер, меценат Ігор Понамарчук, який переконаний, що саме Віра допомогла українському народові вистояти у тривалих баталіях за самоідентичність, за землю, за державність. Далі – пан Понамарчук:

“У Музеї представлені триста ікон одночасно, такої експозиції немає у жодному музеї світу. Так же, як і сто різноманітних сюжетів, з яких двадцять унікальних – теж такого ніде нема. ЦІ два показники дуже цікаві. Коли ми вирішували, як розвішувати ікони, - то це була дуже велика проблема. Тому що по музейних мірках їх так, як ви бачите, розміщувати не можна. Бо треба – дистанція; треба, як мені кажуть, робити по регіонах або по часу. Але все це сухо і нецікаво. Тому я так зробив, як вважав: тобто, ікону заносять на поверх, і я кажу: “Цю сюди. А цю сюди”. І все дуже легко і цікаво приймається глядачем”.

Волинська Божа Матір з Немовлям – Ісусом на руках, запорізький Святий Миколай, який з козацьким військом ходив у походи; київська Трійця – всі ці ікони Ігор Понамарчук збирав упродовж років і чимало коштів витратив на їхню реставрацію:

“Я перепробував дуже багато реставраторів, і зараз у мене є свої реставратори, постійні, які мені роблять реставрацію. І якщо у людини Божий дар – тоді це дається швидко і легко. Якщо його нема – будуть робити довго, дорого і погано. Єдине: у мене одну ікону реставрували декілька місяців, але там була така історія. Ікона ХУІ століття, у ХУІІІ сторіччі – повністю замальована. І він (реставратор) скальпелем, обережно, бо дуже велика за розміром ікона, зчищав, щоби не мати хімічні реактиви, які невідомо на яку глибину підуть і зашкодять тому живопису”.

Але, стверджує Ігор Понамарчук, українській іконографії найбільше зашкодила радянська влада: за його словами, на одну ікону з Донбасу чи Слобожанщини припадає до ста ікон з Волині чи Галичини. І цього забувати не можна, - вважає власник “Музею духовних скарбів України” Ігор Понамарчук.
XS
SM
MD
LG