Доступність посилання

ТОП новини

Нафтогін Одеса-Броди-Плоцьк почне працювати через три роки - польський міністр економіки.


Єва Поштар /images/photo/Odesa_Brody.jpg Варшава, 17 березня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Транспортування каспійської нафти трубопроводом із Одеси, через Броди до польського міста Плоцьк потім далі в Західну Європу - рентабельнe і уже в першому році експлуатації принесе прибуток. Такі основні тези бізнес-плану, який цього тижня представив міжнародний дорадницький консорціум. На презентації дослідження у Варшаві були присутні представники польського та українського урядів, Європейського Союзу та зацікавлених фірм.

Польський міністр економіки Пйотр Возняк твердить, що продовжений із Одеси до Плоцька трубопровід міг би почати працювати вже у 2009 році. Для цього в його добудову потрібно вкласти близько 450 - 500 млн. доларів.

Міжнародний консалтинговий консорціум, який готував дослідження, радить провести польський відтинок трубопроводу Одеса - Бороди - Плоцьк найкоротшим шляхом в обхід Варшави із північної її сторони, а не як пропонували раніше - через південні густозаселені райони. Цей варіант зменшить кошти проекту на 100 мільйонів доларів i прискорить роботи.

Європейський Союз підтримує підписаний Польщею та Україною у 2003 році проект трубопроводу. Секретар у справах енергетики і транспорту Комісії ЄС Фаузі Бенсарса висловив сподівання, що новий нафтопровід буде підключений у місцевості Ожехово до існуючої мережі нафтопроводу "Дружба", яким російська нафта потрапляє в Німеччину. Для побудови та експлуатації трубопроводу Одеса - Броди- Плоцьк утворений польсько - український консорціум "Сарматія".

Його співголова з польського боку, член правління польського Підприємства експлуатації нафтопроводів (PERN) Цезари Левандовський в розмові із Радіо Свобода підтвердив прогнози польського міністра:

“Дійсно, коли б умови були сприятливі, цей проект окупився б уже протягом першого року експлуатації. Тобто далі він би вже приносив прибуток”.

Як правило, витрати на такі інвестиції повертаються упродовж 20 - 25 років. Щодо фінансування проекту трубопроводу, то за словами пана Левандовського, він сподівається, що у ньому візьме участь Європейський Союз. ЄС уже виділив 2 млн. доларів на підготовку бізнес-плану, який у Варшаві представляв консорціум, що складається з німецької компанії IFL, фінської Sweko, грецької Kantor.

Зацікавлений у кредитуванні інвестиції Європейський інвестиційний банк. Під час недавнього візиту у Польщі прем''єр українського уряду Юрій Єхануров висловлював сумніви щодо участі на польському боці в будівництві трубопроводу комерційних фірм. Ми запитали співголову фірми "Сарматія" про цю справу.

Цезари Левандовський cказав для Радіо Свобода, що тут дві концепції : це прибутковий проект, тому треба притягнути до нього комерційні фірми. Друга концепція говорить про трубопровід як про елемент енергетичної безпеки.

“Тут, на жаль, входимо в сферу політики. Я не почуваюся настільки компетентним, щоб відповісти, який варіант переможе. Я особисто зосередився б на комерційному аспекті проекту, бо я представник фірми, а не політичного органу. Але власниками “Укртранснафти” і PERN є держави. Ми мусимо рахуватися із голосом політичних органів”.

Остаточна версія бізнес-плану трубопроводу Одеса - Броди - Плоцьк має бути готова до кінця березня, потім почнуться переговори із постачальниками і покупцями каспійської нафти. Узгодження в справі інвестиції мають закінчитися до липня, коли у Санкт-Петербурзі мають зустрітися глави держав групи Восьми, щоб обговорити питання енергетики. Все вказує на те, що останні зустрічі глав держав Польщі та України надали новий поштовх реалізації спільного енергетичного проекту, наміченого ще у 2003 році.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG