Доступність посилання

ТОП новини

“Звуки життя: дійова особа”: Інтерв’ю з Прем’єр-міністром України Юрієм Єхануровим.


Київ, 18 березня 2006 року.

Сергій Рахманін

Доброго усім вечора!

З вами, як завжди о цій порі, програма “Звуки життя: дійова особа”, спільний проект радіо “Свобода” і “Нашого радіо”, і я, Сергій Рахманін.

Наш сьогоднішній гість – це Прем’єр-міністр України Юрій Єхануров.

Доброго вечора!

Юрій Єхануров

Доброго вечора!

Микита Мойсеєв

Єхануров Ю.І. народився 23 серпня 1948 року у селі Белькачі Учурського району Якутської АРСР. За гороскопами лев, троянда, картас та щур.

Батько працював бурильником, мати - вчителькою.

Сам Юрій Іванович обрав професію будівельника, поступивши до Київського будівельного технікуму, який і закінчив у 1967. Продовженням освіти став Київський інститут народного господарства та аспірантура Науково-дослідного економічного інституту Держплану УРСР. Кандидат економічних наук, доцент.

Політичну кар’єру почав у 1990, тоді балотувався до Київради. Після того Ю.Єхануров змінив чимало портфелів і посад. Серед них голови ФДМУ, міністра економіки, голови Дніпропетровської облдержадміністрації і, нарешті, прем’єр-міністра.

Перший номер у виборчому списку блоку “НУ”.

Одружений. Має дорослого сина.

Нагороджений орденом “Знак пошани”, грамотою Президії ВР УРСР та Почесною грамотою Кабінету Міністрів.

Сергій Рахманін

Юрію Івановичу, Ви неодноразово говорили про те, що конфігурацію майбутньої парламентської коаліції зараз обговорювати не варто, тому що за цей час багато чого зміниться.

Ви і зараз не готові говорити про конфігурацію парламентської коаліції?

Юрій Єхануров

Я готовий говорити, але вважаю, що це непотрібно говорити, тому що це ні до чого доброго не приведе. Так що почекаємо виборів.

Сергій Рахманін

Добре, але чи Ви зможете тоді пояснити, чому Ви під час Інтернет-конференції в “Українській правді” категорично відповіли “Ні” на запитання: “Чи буде прем’єр-міністром Р.Ахметов, В.Янукович і Ю.Тимошенко?”

Якщо наразі формат коаліції наразі невідомий навіть у теорії, чому Ви так категорично спростовуєте їхню можливість посісти цю посаду?

Юрій Єхануров

Р.Ахметов? Ще рано, українське суспільство ще не здатне сприйняти олігарха на чолі уряду.

В.Янукович? Я думаю, що Україна як європейська держава має право на іншого лідера уряду.

Ю.Тимошенко? Досить уже експериментів над країною, треба, щоб професіонали працювали.

Сергій Рахманін

Чомусь не любите Ви Юлію Володимирівну.

Але справа не в тому, справа у тому, що, на превеликий жаль, ні українське суспільство, ні українська громада, ні Ю.Єхануров будуть обирати уряд, якщо коаліція збереться і вирішить, що це буде Янукович, Ахметов або Тимошенко.

Юрій Єхануров

Я не думаю, що це люди так просто сприймуть, по-перше. По-друге, я думаю, що всі забувають, що є Президент, і прийдуть до Президента, і Президент своє слово скаже. І скаже!

Сергій Рахманін

Отже, невідомо, хто стане наступним прем’єром. Ю.І.Єхануров виключає, що прем’єром буде Ю.Тимошенко, Р.Ахметов чи В.Янукович. Наразі невідомо, чи буде цим прем’єром сам Ю.Єхануров. Він не проти залишитися. Це зрозуміло. А як до цього ставляться його колеги політики та прості громадяни?

Респондент

Краще, щоб він не був. Принаймні, я хочу, щоб на його місце прийшла людина не політик, а практична людина.

Респондент (переклад)

Ні, я хочу, щоб була Юлія Тимошенко.

Респондент

Мені байдуже, хто буде прем’єр-міністром.

Респондент (переклад)

Я не проти, але мені здається, що в Україні є люди, які більше підготовлені.

1

Як Ви думаєте, якщо я раз голосував за його відставку, то я завтра готовий проголосувати за те, щоб він залишався? Це ж нелогічно.

2

Він і був такою “перехідною фігурою”. Я вважаю, що у нас є багато претендентів кращих.

Андрій Шкіль

Я не виключаю, що він буде прем’єром, але це (слово незрозуміле) була компромісна версія по прем’єрові, яка б влаштовувала Партію Регіонів.

Борис Безпалий

Оскільки він успішно виконує цю функцію, що, до речі, мало хто заперечує, то це було б просто логічно. Навіщо змінювати людину, яка успішно працює?

Сергій Рахманін

Питання, яке непокоїть усіх в переддень парламентських виборів: якою буде майбутня парламентська коаліція, що буде створювати уряд, хто з ким буде блокуватися?

Відомо, що переговори ведуться усіх з усіма. Отже, хто може чи хто не може увійти до майбутньої коаліції? Про це ми опитували народних депутатів.

1

Всі працюють над тим, щоб набрати максимальну кількість голосів у парламент: і помаранчеві, і синьо-білі. Кожен думає над тим, як набрати таку кількість голосів, яка дозволить сформувати більшість один без одного.

2

Все можливо. Після 26 побачимо. Там і там люди, які мають великий бізнес, їм, по великому рахунку, ділити між собою нічого, навпаки, треба спільно розвиватися.

3

Я дотримуюся такого правила: ніколи не кажи “ніколи”.

Андрій Шкіль

Було укладено меморандум між Ющенком і Януковичем, що свідчить про те, що (слово незрозуміле) Януковича було створено для того, щоб привести до влади Єханурова. Так що тут симбіоз прослідковується.

Борис Безпалий

У такому форматі це просто неможливо. Буде або помаранчева коаліція, або якісь колишні кучмівці. Але Регіон у такому форматі з такою кількістю криміналу – це просто неможливо.

Сергій Рахманін

Пане Єхануров, Вас не дивує формулювання оновленої Конституції, згідно з яким фактично парламентська коаліція обирає прем’єра, але натомість подає цю кандидатуру Президент? Який у цьому сенс?

Юрій Єхануров

Ви знаєте, тільки таких технологічних дрібниць, які ніяк не в’яжуться з логікою всього конституційного процесу, що треба взагалі подивитися, а що далі.

А відносини центр-регіони? Я маю на увазі, місцеві адміністрації, співвідношення, дії всі. А всередині уряду - як взагалі звільняти? Маса питань.

Сергій Рахманін

Тобто, низка питань.

До речі, Ви дуже добре згадали про регіони. Я пам’ятаю, колись прочитав Ваше інтерв’ю ще 2001 року. Ви тоді, якщо я не помиляюся, Ви і перед цим опікувалися питаннями регіонів. Я пам’ятаю, що навіть в Адміністрації Президента Ви були куратором цього напрямку і дуже давно і послідовно виступали за тісний зв’язок між центром та регіонами. Але у нас так і не з’явився віце-прем’єр з питань регіонів.

З самого початку на Майдані говорилося про необхідність об’єднати Схід і Захід, так би мовити, (слово незрозуміле) розірвану країну. Але віце-прем’єра з питань регіонів у нас не було.

Потім він у нас з’явився і чомусь пішов у відпустку, потім у відставку.

Наприкінці року Ви сказали, що президентський указ про призначення нового віце-прем’єра з питань регіонів уже підписаний, і незабаром буде оголошене його ім’я. Але віце-прем’єр з регіонів у нас так і не з’явився.

Скільки років і нова, і стара влада говорить про необхідність опікуватися питанням регіонів, але чомусь не опікується.

Юрій Єхануров

Мені дуже подобається, коли відносини між центром і регіонами, таке важливе стратегічне питання, зводиться до того, чи є якийсь чиновник, чи є якийсь політик, який відповідає за цей напрямок.

Знаєте, головне питання – це виконання зараз закону про розвиток регіонів. Ми почали виконувати цей закон реально. Я на днях підписав протокол про те, що ми будемо готувати договір з двома регіонами: з Дніпропетровською областю про перетворення Дніпропетровської області в діловий центр України; з Харківською областю про перетворення Харківської області в інтелектуальний центр України.

Цим ми хотіли дати такий початок, який змусив би усіх інших подумати, а хто ми є такі в Україні? Кожна область це має сказати, що є громадськість, і еліта області вважає, що от ми є такі, що ми є там гуманітарний центр. Я не знаю, що там ще буде. Черкаси відразу сказали, що вони будуть претендувати на духовний центр українства чи ще щось.

А чим твій регіон є цікавим для всієї України? Чим ви відрізняєтеся? Чому Одеса мовчить? Мільйонне місто, велика область! Поки що не все поділили всередині? Можливо, але треба думати, що ви є часткою України.

Скоріше всього, що саме там, у тій площині лежить, коли міністр не визначає кількість коштів, які направляються на розвиток якоїсь програми в даному регіоні залежно від того, який у нього настрій чи які відносини, а коли він підписує договір під час складання бюджету на наступний рік.

Тобто, я хочу все це формалізувати, і ці речі підуть. Вже зараз, під час цієї Бюджетної резолюції, ми ці речі закладаємо.

Сергій Рахманін

А все-таки, Ви задоволені регіональною політикою нової влади? Яку б оцінку виставив своєму уряду прем’єр Єхануров за п’ятибальною шкалою за регіональну політику?

Юрій Єхануров

Знаєте, у нас уряд специфічний. Я маю на увазі ті завдання, які ми виконуємо.

Стосовно регіональної політики, то, знаєте, на мене... Я нетиповий у плані якому - я прийшов з області сюди на цю посаду, я працював раніше в центрі, я добре розумію ці всі перипетії, ці всі питання.

Я не хочу сказати, що ми всі там ідеально працюємо з регіонами, ми стали більше чути потреби сьогодні областей. Це правда. Ми більше спілкуємося. Я більше буваю в регіонах, ніж інші прем’єри бували. Я хочу в’язати їх одне з одним програмами спільними чи, скажімо, якийсь куточок України зв’язати, чи, наприклад, зараз ми розглядаємо питання, як зробити дешевими квитки між Донецьком і Львовом, у якій програмі державній це буде записано. Це вже визначено, що це буде.

Тобто, є багато речей, якими треба зшивати Україну.

Сергій Рахманін

Ви згадали про свій складний шлях. Ви працювали і в центрі, і в регіоні. Ви справді пройшли дуже великий шлях. Ви, як ніхто інший, напевне, знаєте чиновництво українське.

Я пам’ятаю, коли був відправлений у відставку уряд Ющенка, Ви заявили про те, що треба докорінно змінювати чиновницький апарат.

Ви навіть сказали, що якщо навіть звільнити геть усіх, але залишити одну прибиральницю, то за півроку система повністю відновиться.

Наскільки був “порізаний” чиновницький апарат за часів нової влади, зокрема за часів прем’єра Єханурова? Прибиральниці залишились - система відновилася?

Юрій Єхануров

Немає нових чиновників, працюємо зі старими чиновниками. Нічого не можемо змінити, оскільки немає законів про державну службу вже у новій якості. Це треба робити. Всі підготовлені документи вже лежать. Знаєте, досить багато паперів.

Сергій Рахманін

А чому лежать?

Юрій Єхануров

Тому, що поки що немає в країні політичної волі. Я маю на увазі наш парламент не сприймає в принципі. І державних секретарів ліквідували зразу, як тільки змогли. Ви пам’ятаєте, хто ліквідував.

Тому ми почали відновлювати ті речі, які свідчать про нормальні цивілізовані стосунки чиновника і людей. Це прозорість влади, це робота урядових комітетів, коли кожен журналіст може спокійно (не кожен, а той, хто працює у цій сфері) сидіти і уважно слухати, як працює урядовий комітет, коли Рада підприємців має свій голос, коли експерти там працюють.

І це значить, що громадськість знає про майбутні документи, які будуть ухвалені через два тижні, через місяць, і можна обговорити їх і вплинути на ці події, опублікувати десь, виступити по телебаченню.

Таким чином ми стараємося бути такими прозорими.

Не може бути це зразу в один день. Треба готувати якісний склад тих же чиновників. Для цього у нас так обмаль вузів, які здатні готувати класних чиновників. Це потрібен час.

Сергій Рахманін

Але часу дуже багато згаяно. Ви не будете з цим сперечатися, бо лежить не тільки закон про державну службу, лежить закон про Кабмін, лежить закон про центральні органи виконавчої влади. А хто заважає?

Кабмін має право законодавчої ініціативи. Президент має право законодавчої ініціативи. Всі вже 10 років намагаються...

Юрій Єхануров

Закон про Кабмін обговорювали, ухвалили рішення не приймати в парламенті. Це відомо. Ще місяць тому обіцяли, що буде прийнятий. Так і не прийняли.

Справа в тому, що для того, аби рухати інші закони, треба спочатку прийняти закон про Кабмін, а тоді зрозуміла логіка побудови інших законів, тому що вони залежать...

Сергій Рахманін

Юрію Івановичу, у нашій програмі передбачені питання, які ставлять наші слухачі.

Запитання від Анатолія, приватного підприємця.

“Один із роликів “НУ” стверджує, що держава на боці тих, хто хоче мати власну справу. Чому у такому разі приватних підприємців саме цього року саме в переддень виборів змушують додатково обов’язково сплачувати 230 гривень до Пенсійного фонду і особисто звітувати про це, вистоюючи довжелезні черги у пенсійних фондах? Тим, хто не встигне це зробити до 31 березня, погрожують не зарахувати цілий рік до трудового стажу”.

Юрій Єхануров

Я так розумію, що є питання у тому, що десятки тисяч підприємців в Україні, на жаль, не сплачують людям мінімальну заробітну плату відповідно до чинного українського законодавства, чим порушують закон. Напевне, в цьому там проблема, тому що іншої я не знаю.

Якщо платити інші 230... 230 – це те зобов’язання, яке має бути у Пенсійний фонд. Якщо в законі є, то виконуй цей закон.

Мені зовсім незрозумілі питання, коли йде мова про виконання зобов’язань. Їх треба виконувати.

Інша справа, що минулого року були проблеми з приватними підприємцями. Ці проблеми дуже важко, але владнали протягом року. Цього року вже деякі преференції є у підприємців. Тобто, на копійку, але знизили навантаження на фонд зарплати, на наступний рік спробуємо зробити це зменшення на три копійки і так далі. Цілі програми є з цього приводу.

Говорити про те, що, наприклад, відмінили більше 3 тисяч регуляторних актів, то це факт, і перевірок стало значно менше. Це теж правда. Але добре відразу забувається, а погане...

Сергій Рахманін

Я мушу підтримати слухача, тому що я приватний підприємець, я законослухняний громадянин і завжди усі податки сплачував.

Юрій Єхануров

Що, додатково з Вас...

Сергій Рахманін

Додатково. Це вперше я плачу, вперше у своєму житті. Я вбив півдня у Пенсійному фонді, аби особисто прозвітувати.

Юрій Єхануров

Я не знаю. Я дізнаюся у чому справа, що за 230...

Сергій Рахманін

Я не міг зрозуміти, чому це не можна зробити факсом чи електронною поштою, чи взагалі... Ну є ж копія платіжки. А треба вистояти чергу, щоб якийсь чиновник пересвідчився, особисто від мене отримав цей папірець.

Юрій Єхануров

Я завтра дізнаюся, у чому є справа. Повірте, що уряд таких команд не давав.

Сергій Рахманін

Ще одне питання. Віталій, студент з Тернополя. Навчається у Політехнічному інституті. Він запитує: “Блок “НУ” позиціонує себе як блок Майдану. Біг-бордами “Не зрадь Майдан!” був заставлений цілий Київ. Чи асоціюються у Вас, шановний Юрію Івановичу, такі постаті, як Ольга Герасим’юк, Петро Ющенко та Олександр Третьяков?”

Юрій Єхануров

Так. Ці всі люди були на Майдані. Це не значить, що усі, хто там виступав, прямо на сцені Майдану...

Сергій Рахманін

Тобто, для Вас це люди Майдану?

Юрій Єхануров

Ну, це не обов’язково усі. Але треба розуміти, що ми маємо об’єднати усю Україну, треба бути терпеливим.

Я коли прийшов в Дніпропетровську область, то я відразу сказав: “Шановні, ми разом з вами стояли. Але хто з вас здатен працювати головою райдержадміністрації?” Відразу встало декілька людей і сказали: “Так, ми можемо”.

Але ж у тебе досвід тільки вчительки, як ти можеш працювати главою? Іди заступником. Тренуйся. Ти будеш працювати, але керівником я поставлю іншого.

В результаті Дніпропетровська область вийшла зараз на перше місце серед областей в економічному розвитку. Це тому, що ми взяли професіоналів, а заступниками до них взяли чесних і відданих людей.

Тому говорити сьогодні, що треба когось виганяти заради того, що в нього раніше були якісь інші погляди, то це абсолютно неправильно. Якщо він сьогодні готовий йти з нами виконувати програму Президента, то значить, що він має йти з нами.

Сергій Рахманін

А Ви переконані, що люди, які йдуть (записувалися, бо я це пам’ятаю, до партії “НУ”), бо поділяють ці погляди, навіть задля того, щоб...

Юрій Єхануров

Знаєте, є стереотипи. Кричали, говорили усе що завгодно...

Сергій Рахманін

Ми прекрасно знаємо, що таке партія влади.

Юрій Єхануров

...суди спрацювали...

Я розумію, що партія влади, тому зробили дві рекомендації для того, щоб все-таки зменшити. Ви бачите, ми досить акуратно працюємо по чисельності. Тобто, ніхто не може звинуватити у тому, що ми зробили величезний набір, і всі понабігали. У нас треба серйозно працювати.

Сергій Рахманін

Вас влаштовує перша п’ятірка списку, Вас як лідера?

Юрій Єхануров

Цілком.

Сергій Рахманін

Наступне питання від нашого слухача.

Слухач

Несторенко. Житомирська область.

Коли конкретно будуть виплати по сільському господарству на посіви, тому що вже сіяти потрібно?

Юрій Єхануров

Конкретно? Вже 6 областей, які представили документи, отримують, тому що постанову ми прийняли.

Тепер якщо Житомирська область дасть документи, то також отримаєте. Проблем ніяких немає.

Постанова була підписана 2 березня, а ми чекаємо документів від областей.

Сергій Рахманін

Юрію Івановичу, Ви людина справді демократична. Я знаю, що багато журналістів Вам симпатизують і симпатизують абсолютно щиро.

Влада у нас декларує себе як прозора, демократична, настільки демократична, що, наприклад, Президент закликає громадськість брати активну участь в обговоренні не тільки змін до Конституції, а, скажімо, і військової доктрини, навіть концепції національної безпеки. Що для мене, наприклад, дивно як для громадянина.

СБУ стала настільки демократичною, що пропонує брати жваву участь у розробці нового закону про СБУ і надсилати свої пропозиції на Володимирську. Що теж для мене дивно. Добре...

Юрій Єхануров

Взагалі правильно. Адже як же інакше взнати про газові угоди? Всі додатки треба взнати. Треба, щоб кожна людина розбиралася у питаннях СБУ.

Сергій Рахманін

Бог з ним. Демократія має свій зворотній бік. Можливо, він так і виглядає.

Але чи не видається Вам справедливим у такому разі, що питання побудови на території України могильників радіоактивних відходів, про це теж треба порадитися з громадськістю, можливо, вона більш активно візьме участь в цьому обговоренні, ніж у розробці нового закону про СБУ чи нової військової доктрини?

Юрій Єхануров

Абсолютно з Вами згоден.

Якби будували могильник, то треба було б це зробити. Оскільки ніяких могильників не буде, а вони тільки на язиках людей, які ляпають про те, що не знають, або знають і обманюють людей перед виборами - то інша справа.

У даному випадку мова йде про завод, тому що коли випрацьовуєш ядерне паливо на атомній станції, то ти зобов’язаний його зберігати.

На ЗАЕС побудована така ціла мережа, яка зберігає ядерне відпрацьоване паливо.

РФ з 2008 року вирішила, що не буде приймати чуже відпрацьоване паливо. Значить, ми маємо його зберігати у нас, на нашій території. Це будемо робити.

Тепер друге. Обов’язково громадськість має знати, де буде побудований цей завод по збереженню відходів ядерного палива, тому що для цього треба рішення ВР. ВР без публічного обговорення нічого не робить. Значить, що буде і публічне обговорення.

Таким чином ці всі нашарування зникнуть після виборів. 27 це вже нікого цікавити не буде.

Але мене це дуже цікавить, оскільки я займаюся проблемами усього ядерного паливного циклу від початку до кінця. Буду в Жовтих Водах, в Дніпродзержинську займатися цими проблемами.

Сергій Рахманін

Тобто, можна сподіватися, що все-таки населення у нас буде причетним, дотичним до розв’язання цього?

Юрій Єхануров

Обов’язково.

Сергій Рахманін

Юрію Івановичу, у 1995 році Ви очолювали ФДМУ. Так от, коментуючи президентський указ (тоді ще Кучми) про фінансово-промислові групи, Ви сказали наступне: “У цьому документі є деякі порушення закону, але в принципі їх можна виправдати”.

Чи змінилася Ваша точка зору на дотримання закону протягом років? Чи не здається Вам, що і зараз подекуди влада порушує закон, але намагається це виправдати?

Юрій Єхануров

Такі гіпотетичні питання. Звичайно, влада має дотримуватися законів. Достатня відповідь?

Але в чому питання? Питання в тому, що наше законодавство... От зараз останні дні печуться пиріжки, щодня 27-30 законів приймається. Як ви вважаєте, якість цих законів буде такою, яка спрацює?

Можу привести багато прикладів, коли по одному закону людині треба виплачувати якісь кошти, по іншому закону не маєш права робити. Зараз ми весь час розкручуємо, особливо пенсійні питання і так далі. (слово незрозуміле) протирічить законодавству.

Тобто, що я хочу сказати? Є багато проблем, пов’язаних з так званою кодифікацією законів, підходом професіональним. Наприклад, знають, що порушили Конституцію при прийнятті закону про держзамовлення. Всі знають, тому що сама юридична служба ВР написала: “Порушено”. Але зараз не можна цей закон відмінити, тому що не працює КСУ.

Запитайте: “Чому не працює КСУ?” Тому, що ВР не хоче, щоб був контролер від імені народу за законами. Тобто, має бути контролер.

Тоді, коли система працює, то і менше різних речей, які йдуть.

Сергій Рахманін

Юрію Івановичу, а чому тоді фракція “НУ” не бере участі у виборі суддів КСУ? Я сам був свідком і бачив, коли вони вперто ігнорували цей процес.

Юрій Єхануров

Там є свої проблеми. Ця ВР – не наша ВР, а це ВР зразка 2002 року.

Сергій Рахманін

Її обирав народ. Наша - не наша – це, знаєте...

Юрій Єхануров

Ця ВР – це атавізм уже, вона вже відходить в історію. І слава Богу!

Переміг В.Ющенко, і перемогли демократичні сили. Дуже жаль, що відразу не відбулися вибори у ВР.

Те, що зараз відбувається... Ви ж бачите, намагання... В принципі КСУ взагалі не обрали і не оберуть. Вже нова ВР буде обирати.

Сергій Рахманін

Ви нещодавно в одному із інтерв’ю (до речі, Ви це вже не вперше заявили), що те, що зараз відбувається, - це криза перехідного періоду.

От я скільки працюю в політичній журналістиці, стільки чую про кризу перехідного періоду. А коли вона закінчиться? 10 років? 20 років? Скільки у нас буде перехідний період? Ви це знаєте? Щороку знаходяться нові об’єктивні обставини, аби назвати це “перехідним періодом”?

Юрій Єхануров

Цілком можливо, що перехідний період буде продовжуватися ще багато років.

Це залежить від того, як закінчаться вибори.

Якщо буде єдина політична сила, я маю на увазі навіть коаліцію, яка буде спрямована на те, щоб виконувати програму Президента Ющенка, то значить, що перехідний період закінчиться значно швидше.

Якщо знову будуть люди, які проти Президента, то це значить, що в нас буде чергова руїна, а відтак ми знову будемо продовжувати наш перехідний період.

І дуже довго так буде, поки українцям нарешті не вистачить здорового глузду зрозуміти, якщо ти сказав А, то треба говорити Б.

Тобто, я так думаю, що наш народ розумний, і на виборах ми спрацюємо так, що наступні 3,5 роки в Україні ми будемо всі працювати на кінцевий один результат, на виконання програми Президента Ющенка.

Сергій Рахманін

У мене величезний сумнів, що Партія Регіонів, яка, напевне, набере більшу кількість голосів, буде працювати на виконання програми Президента.

Юрій Єхануров

Раз не буде працювати, то значить, що перехідний період буде продовжений на невизначений час.

Сергій Рахманін

Я не пов’язував би все-таки перехідний період безпосередньо з постаттю конкретно Президента...

Юрій Єхануров

А питання Президента – це не постать одна, а це символ, це програма, це програма, якій вірять сьогодні. Йому повірила більша частина українських виборців, це більша частина України. Таким чином треба здійснити програму.

Багатьом так не подобається, що саме не він ( чи вона) не обрані Президентом України. Вже відчепіться від цієї теми, дайте зібратися суспільству. А раз ми не даємо, немає механізмів збору цього суспільства, аби зібратися на виконання програми - то це значить, що перехідний період, вчимося жити. Будемо колись жити у майбутньому. Значить, що не здатні самі. Будуть наші онуки коротити.

Сергій Рахманін

Добре. Про ступінь довіри. Будете Ви особисто сприймати показник “НУ” на парламентських виборах як показник довіри до Президента Ющенка?

Юрій Єхануров

Я так думаю, що в даному випадку – це показник довіри до політичної сили, програми, яка підтримує програму Президента Ющенка...

Сергій Рахманін

Це не одне і те ж саме. Я говорю...

Юрій Єхануров

Це не одне і те ж саме.

Сергій Рахманін

Але якщо цей показник буде набагато меншим, ніж на президентських виборах, тоді можна говорити про кризу цієї...?

Юрій Єхануров

Ну, ми говоримо ні про що.

Сергій Рахманін

Чому?

Юрій Єхануров

Давайте поговоримо 27-го.

Сергій Рахманін

Ще одне запитання, яке прийшло електронною поштою. На жаль, людина не підписалася.

Так знав чи не знав прем’єр Єхануров про всі угоди, які були укладені з росіянами Плачковим, Івченком та Вороніним?

Юрій Єхануров

Всіх угод є: одна угода – це контракт, який підписаний у Харкові в 2002 році, сім додатків, які підписувалися тоді в Харкові, і до першого додатку є 17 додаткових “соглашеній”. Таким чином щороку треба 7 і 17 переглядати.

В Москві тоді підписали не 7, а 3, не 17, а 4, а потім допідписували і зараз ще підписують, і далі будуть підписувати. Це було нецікаво абсолютно нікому до виборів і не буде цікаво після виборів. Це нікого взагалі не цікавить.

Але з’явилися фахівці в газових питаннях. Вибори закінчаться – фахівці підуть спати. А уряду створили просто жахливі умови для переговорного процесу. Це дається взнаки навіть сьогодні, коли ми у такому важкому стані знаходимося в переговорному процесі і з Туркменістаном, і з РФ, тому що важко працювати, коли країна не є об’єднаною заради цінностей, які цікавлять кожну людину, тому що тепла в домівці потребує кожен українець, але чомусь так, не відмовляючись від тепла, кричать про те, що газ неправильний. Неправильний мед, неправильні бджоли.

Сергій Рахманін

Тоді я Вам наведу Ваші ж власні слова.

Коли у Вас запитали, а хто ж для Вас є взірець прем’єра, Ви назвали в тому числі і словацького прем’єра Дзуринду. Мало того, Ви згадали про те, що його особистий рейтинг впав до 4%, але він провів реформ.

Може, варто було б трошки померзнути, але провести реформу і довести до логічного кінця навіть за рахунок власного рейтингу, рейтингу політичної сили?

Юрій Єхануров

Якщо довірить мені український народ, то за 3,5 роки я здійсню все, що здійснив Дзуринда у Словаччині.

Сергій Рахманін

Наразі невідомо, скільки ще часу доля відведе прем’єру Єханурову. Він має надію, що це буде 3,5 роки. Може так статися. Але певні висновки вже можна зробити сьогодні.

Отже, як оцінюють діяльність прем’єра Єханурова пересічні громадяни?

Респондент

Подобається, що він менше займається політикою, а практичними справами. Як кажуть, чорнову роботу робить. Це саме головне.

Респондент

Перше питання – це російський газ, звісно ж. Що у нас в квартирах стало холодніше набагато. Нічого вони не зробили з того, що обіцяли.

Респондент

Я не можу сказати те, чи задоволений, чи незадоволений. Так середня оцінка.

Респондент

Ніяких виплат не дається. Я фермер. Взагалі ніяких, навіть повернення не дали до сих пір. Яке ж тут може бути задоволення?

Респондент (переклад)

Він не красується. По можливості визнає свої помилки. Одним словом, підкупляє своєю простотою, симпатією і так далі.

Респондент (переклад)

Якби він ще показував свою роботу, було б взагалі добре.

Юрій Єхануров

Не готовий український народ мерзнути. Я це чітко зрозумів. Якби був готовий мерзнути, то українська еліта згуртувалася б. Якби не було б договору з Росією, то погано, якщо є договір, то теж погано. Це як у фільмі “Собака на сіні”, тобто якщо вона буде посміхатися, то значить дурочка, якщо плаче, то значить така-то і так далі. Тобто, це не має значення. Це вибори.

Тому хочу сказати так. Не повинні люди мерзнути. Не підписали б договір 4 числа, то Алчевськ був би у кожному місті. Я був в Алчевську, я знаю, що то таке. Я не бажаю нікому, ворогу своєму не бажаю, щоб такий Алчевськ був у нас в містах. І в селах. Я думаю, що ми поступили правильно. Зійде сніг – почнемо дискутувати далі.

Сергій Рахманін

Вам не видається дивним, що все-таки підписується угода зі структурою, про яку наразі нічого невідомо...

Юрій Єхануров

У мене прохання...

Сергій Рахманін

...до речі, що він ще й досі не знає, хто стоїть за “РосУкрЕнерго”.

Юрій Єхануров

До речі, я теж не знаю. Але...

Сергій Рахманін

Ну, і не дивно, що з нею підписується монопольна угода?

Юрій Єхануров

Але в цієї структури є газ за ціною 95. Є інший газ, за ціною 230.

Сергій Рахманін

Тобто, Вам байдуже, хто його постачає, головне, щоб...

Юрій Єхануров

Мені треба, щоб було тепло у вас вдома. А іншого газу у нас немає в Україні.

Ми сьогодні, на жаль, так господарювали, що не зуміли зекономити газ. На газі створювалися величезні багатства. Ті, хто сьогодні критикує, вони кошти заробили саме на цьому газі, саме за них ми сьогодні усі потерпаємо, тому що 76,5 мільярдів кубометрів газу, які ми споживаємо в Україні, - це ненормальне явище.

Я сьогодні розмовляв зі Світовим банком, вони пишуть нам 50 мільярдів кубометрів газу (і це правда), тому що скільки є населення... От є 47 мільйонів українців, то 47 мільярдів – це нормальна кількість газу, яка витрачається країною. Для нас у зв’язку з нашою структурою промисловості має бути 62 мільярди. Але різниця майже у 15 мільярдів – це та безгосподарність, це відсутність чіткої роботи з економією енергоресурсу, це просто крадіжки. Ми цьому оголосили війну.

Мені, наприклад, сказали, що якщо ми будемо займатися проблемами надр, то уряд відправлять у відставку і відправили. Так що все нормально. Йде нормальна боротьба.

Сергій Рахманін

Коли Ви розмірковували про диверсифікацію постачання енергоносіїв до України, Ви казали про необхідність розвитку атомної енергетики. Чи означає це, що в перспективі ми будемо будувати нові атомні електростанції?

Юрій Єхануров

По кількості у нас зараз достатньо реакторів. Будемо будувати, я маю на увазі, що на заміну, будемо продовжувати їх ресурс і так далі. Тому я вважаю, що атомна енергетика має велике майбутнє.

У нас в Україні Бог нам дав уран і вугілля. Ми маємо використовувати те, що у нас є.

Я думаю, що найближчим часом завдяки освоєнню шельфу Чорного моря Україна буде мати значно більше своєї нафти і значно більше свого газу. Ми зможемо добувати щонайменше 30 мільярдів кубометрів газу. Таким чином якась диверсифікація відбудеться. Але атомна електроенергетика – це наше майбутнє і це наш серйозний експорт України Заходу, Півночі і Сходу.

Сергій Рахманін

Ще одне питання, пов’язане з виборами.

Дуже багато галасу зчинилося навколо проблеми зі списками виборців. Відразу після виборів 2004 року, наскільки Ви пам’ятаєте, умовно оновлена ЦВК казала про те, що аби були б гроші і політична воля, то за рік можна створити реєстр виборців. Минуло півроку. ЦВК заявила, що за рік це зробити неможливо, навіть за наявності грошей, але вона створить міні-реєстр, і проблем не буде.

В самий переддень виборів з’ясувалося, що навіть міні-реєстру виборців створити не вдалося попри те, що були вкладені мільйони, наскільки я знаю, у створення цих списків.

У чому проблема? Тому, що коли звертаються до ЦВК, то вона каже, що вона лише координатор, а списки складає влада. Чому влада не змогла впоратися з таким начебто простим питанням?

Юрій Єхануров

Влада – це органи місцевого самоврядування. І головна претензія до нашої політичної сили у людей: а чому ті, проти яких ми боролися кожен на своєму Майдані, чому вони залишилися? Я теж задаю це питання. А вони залишилися. Їх треба змінити, ми їх змінимо оце зараз, тому що вони ще раз показали, що вони нездатні працювати.

Сергій Рахманін

Юрію Івановичу, обіцяли змінити у 2004 році. Де гарантія, що їх...

Юрій Єхануров

Вибачте, ви ж від нас вимагаєте демократії. Ми демократичні люди, ми їх до стінки не поставили, ми демократично почали їм розказувати...

Сергій Рахманін

А тепер поставите?

Юрій Єхануров

...що не можна. Їх все-таки змінить народ, і вони відійдуть. Якщо він нездатен списки зробити, якщо він не здатен воду злити в Алчевську, то хіба можна його знову обирати до влади?

А за списки відповідають органи місцевого самоврядування в першу чергу. Це вони і сільради, міські ради. Вони це все організовували.

Дуже прикро, адже більшість зробили все нормально, але там, де люди були безвідповідальні, вони таки й залишилися. На жаль, так.

Всі необхідні кошти, які потрібні ЦВК, уряд виділив. Зараз парламент прийняв рішення про додаткові кошти. Я сьогодні ще раз перевірив, у присутності журналістів я поставив питання в.о. міністру фінансів, пану Кальнику, і він чітко відповів: “Без ніяких запитань, без бою ми платимо все, що треба для виборів”. Це буде зроблено.

Сергій Рахманін

Будемо сподіватися.

І останнє питання. Юрію Івановичу, Ваша дружина в одному інтерв’ю нещодавно сказала, що про зміни в житті свого чоловіка вона дізнається після того, як він повертає додому портрет Чехова.

Тобто, я так розумію, що цей портрет стоїть у Вас в кабінеті, і коли Ви змінюєте місце роботи, він на деякий час повертається додому.

По-перше, чому Чехов? А по-друге, Ви вже принесли додому портрет чи він ще стоїть у прем’єрському кабінеті?

Юрій Єхануров

Портрет Чехова у мене десь з середини 70 років, весь час на моєму робочому столі. Це мій улюблений письменник.

Я, до речі, заступник голови Чеховського товариства України. Головою є Г.Шалюгін, директор Чеховського музею в Ялті...

Сергій Рахманін

Вибачте, а який Ваш улюблений твір?

Юрій Єхануров (переклад)

Зовсім нещодавно ми відкрили експозицію “Чехов і Україна”.

До речі, гроші дали наполовину українські і російські бізнесмени.

Я дуже задоволений тим, що там стоїть справжнє механічне піаніно. Я Вас запрошую туди.

Щодо другого питання, то, я так думаю, питання ось у чому, що треба знати матчастину, як кажуть, українські закони і Конституцію. Ми будемо працювати до першого дня засідання нової ВР.

Під час першого засідання як тільки оберуть головуючого, я вийду на трибуну і скажу, що маю честь відповідно до Конституції заявити про відставку нашого уряду.

Головуючий має сказати: “Ми вам дякуємо за роботу і продовжуйте свою роботу до формування нового складу уряду”.

Новий склад уряду, я прогнозую, буде прем’єр новий у кращому випадку на 58 день. Таким чином Вам можу сказати так: два місяці до засідання першого парламенту і майже два місяці після першого засідання, тобто чотири місяці уряд буде працювати.

Ми зробимо все для того, щоб новому складу уряду ми передали економіку в нормальному стані. Ми зробимо багато заготовок, ми підготуємо низку документів, щоб як тільки прийде новий уряд, щоб вони могли працювати.

Крім того залишаться заступники міністрів, залишиться досвідчений апарат, який передасть ці всі матеріали. Ми над цим активно працюємо.

Сергій Рахманін

Я Вам дякую.

Нагадаю нашим слухачам, що це була програма “Звуки життя: дійова особа”. З вами був Сергій Рахманін і Юрій Єхануров.

До наступної суботи!

Нехай вам всім щастить!

Юрій Єхануров

До побачення!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG