Доступність посилання

ТОП новини

Чи готова Україна до виборів?


Віктор Міняйло /images/photo/cvk.jpg Київ, 23 березня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Загалом Україна до парламентських виборів готова, - повідомив сьогодні на прес-конференції голова ЦВК Ярослав Давидович. Керівники Комітету виборців України на своїй прес-конференції відзначили прозорість передвиборчої кампанії. Але попередили, що великою проблемою можуть стати неточні списки виборців. Про проблеми говорять і представники територіальних виборчих комісій. Готовність країни до парламентських виборів вивчав кореспондент Радіо “Свобода”.

Виборче законодавство дозволяє провести прозорі і вільні вибори до Верховної Ради України, - вважає голова ЦВК Ярослав Давидович:

“Ми підійшли до виборів із виборчим законом, який дає можливість провести чесні, законні, прозорі, вільні вибори. І я би хотів підкреслити, що ті зміни, які вносилися до закону, вони мали технологічний характер, а не концептуально змінювали правову основу виборів. Але, враховуючи, що це вперше проводяться вибори на пропорційній основі, можливо вони і виправдані. Зрештою, це покаже час”.

За словами Ярослава Давидовича, виборчий процес профінансовано на 100%. Він також визнає, що в списках виборців є певні неточності, але вони виправляються і не варто переводити ці неточності у політичну площину.

А от Комітет виборців України головним недоліком цієї виборчої кампанії бачить саме складання списків виборців. Говорить голова КВУ Ігор Попов:

“Ми можемо охарактеризувати виборчу кампанію, яка пройшла, як вільну, прозору, та як таку, яка дала рівні можливості для усіх суб‘єктів виборчого процесу. Ніхто не мав незаконних переваг, чи незаконних перешкод для проведення агітації чи спілкування з виборцями. Проте в той час кампанія була дуже погано організованою. І списки виборців залишаються в жахливому стані. За нашими оцінками, близько мільйона виборців у день виборів можуть не знайти своїх даних у списках виборців, або дані будуть настільки перекручені, що ці виборці не зможуть проголосувати”.

Втім, ті, хто 26 березня реально забезпечуватиме рівність і прозорість на місцях, бачать ситуацію зовсім не в рожевих кольорах. От що розповів Радіо “Свобода” заступник голови територіальної виборчої комісії на виборах до обласної ради Львівської області Ігор Кравчук:

“Та де ж у нас все добре і все нормально! Реально зміни до закону привели до того, що навіть ті, хто брав участь у попередніх виборах, вони дещо не вловлюють різниці, між тим законом, який існує зараз Про вибори до місцевих рад.

Зі списками у нас теж проблеми виникли. Не кругом представники державних районних адміністрацій та міські голови поставилися добре до цієї роботи. Повідомляють нас про те, що виборці не знаходять себе у списках виборців і їх треба туди вставляти. А може скластися така ситуація, що на деяких дільницях кількість бюлетенів із запасом до 2-х відсотків може не вистачити на всіх мешканців, які тепер виявлені.”

Про проблеми передвиборчої кампанії в Україні Радіо “Свобода” запитала і в прес-секретаря міжнародної місії спостерігачів ЕНЕМО Ірини Давиденко:

“Ви знаєте, проблеми є. Щоправда списки дуже велика проблема. Але крім списків існує ще проблема формування виборчих комісій. Вони формувалися, і здається, продовжують формуватися повільніше, ніж передбачає закон. Це не закид виборчій комісії, але виборча система різко змінилася. Плюс, я так розумію, що самі партії виявилися не готовими. Тому що у виборах бере участь дуже багато партій, але не кожна партія має достатню кількість підготованих фахівців, чи хоча б достатньо свідомих співробітників, які б могли представляти партію у виборчій комісії. І це реальна проблема”.

А найбільшим позитивом цієї кампанії Ірина Давиденко назвала відсутність адмінресурсу. Вона особисто не очікувало, що це явище вдасться викоренити так швидко.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG