Доступність посилання

ТОП новини

Прем’єр -міністр Польщі підтримав виїзд польських спостерігачів за парламентськими виборами в Україні.


Єва Поштар Варшава, 23 березня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - У Польщі не припиняється зацікавлення демократичними перемінами в Україні. У п’ятницю, 24-го березня, з різних польських міст на парламентські вибори до сусідньої країни вирушить група з 400 спостерігачів. Підтримку цій акції обіцяв надати прем"єр-міністр Казімєж Марцінкєвіч. Одним із організаторів виїзду польських спостерігачів є Стефан Батрух - голова Фонду духовної культури пограниччя в Любліні.

За минулорічними президентськими виборами в Україні наглядало близько двох тисяч спостерігачів із Польщі. Це були здебільшого молоді люди, студенти, також українці - громадяни Польщі. Тоді вони подалися в Україну на хвилі піднесення на заклики громадських організацій, політичних партій. Що змінилося в почуттях до України серед польського суспільства від того часу? Які зараз міркування серед цьогорічних спостерігачів із Польщі?

Про те ми запитали громадського діяча, голову Фонду духовної культури пограниччя, вже ветерана міжнародних місій спостерігачів Стефана Батруха. Слід зазначити, що Стефан Батрух є парохом греко-католицької парафії в Люблині. Спостерігачем до України він їде як приватна особа, у вільний від своїх душпастирських обов’язків час. Він сказав для Радіо Свобода:

- Українське суспільство мало б усвідомити, що вибори - це не тільки маніпуляції, це не тільки якась політична гра, але це є волевиявлення суспільства. Важливо, якщо суспільство звикатиме до того, що вибори не мають бути маніпульовані. Така свідомість буде зміцнюватися. Очевидно, вона ще слабка, тому, що в минулі роки про якісь прозорі, чесні вибори не можна було думати. Тому треба підтримувати цей процес, який почався, - проведення чесних вірогідних виборів.

Цього року прем’єр Марцінкєвіч виділив із бюджету фонди на проведення місії спостерігачів для 400 осіб із цілої Польщі. Це не єдина, але найбільша група спостерігачів, яка виїздить із Польщі в Україну. Про подробиці підготовки до виїзду розповів нам Стефан Батрух.

- Ми звернулися з проханням до канцелярії прем"р- міністра ще два місяці тому з пропозицією підтримати бажання виїзду на Україну, щоб там виконувати місію міжнародних спостерігачів . Ми довго не отримували відповіді. Тому, що не було на це коштів. Але два тижні тому прийшла відповідь, що такі кошти є, і є можливість організувати групу. Час був дуже короткий. Ми по суті мали на те, щоб зібрати людей неповні два дні. Тут із нашого люблинського кола ми були готові вислати понад 200 осіб. Поїде 120.

Крім Люблина спостерігачі будуть їхати в Україну також із Кракова, Вроцлава, Кєльца. В основному вони поляки, але серед них майже кожен четвертий представник української національної меншості в Польщі.

Зокрема польські українці відчувають сильну потребу включатися в процес демократичних перемін в Україні, це явище видно серед студентів українських факультетів польських вузів. Вони особисто радіють, що поїдуть до Харкова, Одеси, Донецька, Києва.

Про те, з яким відчуттям вони їдуть на українські вибори, розказав далі Стефан Батрух.

- Я відчув, що в людях є велике бажання виявити симпатію, виявити якесь добро для України. Вони хочуть це зробити в спосіб дуже конкретний. Такий виїзд дуже цьому сприяє. Я переконався у тому минулого року, коли ми їхали великою групою. Незважаючи на важкі умови цього виїзду, люди не були зневірені, знеохочені. Навпаки. Цей побут на Україні, контакт з людьми, досвід міжнародного спостерігача ще більше розбудив у них велике прагнення підтримувати зв’язки з Україною.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG