Доступність посилання

ТОП новини
21 Жовтень 2018, Київ 11:39

“Перед мікрофоном Свободи”: Інтерв’ю з Віктором Балогою.


Віктор Єленський Київ, 24 березня 2006 року. Аудіозапис інтерв’ю:

Віктор Єленський

Шановні слухачі, сьогодні перед мікрофоном “Свободи” наш гість з питань надзвичайних ситуацій і у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи - Віктор Балога. Вітаю Вас, пане міністре.

Віктор Балога

Добрий вечір.

Віктор Єленський

Добрий вечір. І одразу почнемо з теми, яка у всіх на вустах. Чи не занадто ризиковано будувати біля тримільйонного міста сховище відпрацьованого ядерного палива?

Віктор Балога

Сховище відпрацьованого палива № 1 - воно діє. І ми зараз почали відгрузку відпрацьованого палива за рахунок уплотнення тих схем, які були у цьому сховищі. І розпочався процес відгрузки палива із енергоблоків.

Але буквально 5 років тому було розпочате сховище для відпрацьованого палива з Чорнобильської станції, я наголошую, і вже три роки цей проект не ведеться. Тому що були порушені умови технічні, і тоді, коли був проведений тендер, не прислухались до української сторони.

Віктор Єленський

Це йдеться про французьку фірму?

Віктор Балога

Так, про французьку фірму. І ми маємо сьогодні висновки, тобто аудит незалежної фірми шведської, яка повністю підтвердила прогнози української сторони, українських спеціалістів, що потрібно по-другому подивитись на технічне рішення завершення будівництва для того, щоб ми змогли у повному обсязі вигрузити відпрацьоване паливо із реакторів Чорнобильської атомної станції.

Але коли ви ставите запитання, чи варто будувати сховище відпрацьованого ядерного палива в Чорнобильській зоні, я хочу сказати, що це не компетенція Міністерства з надзвичайних ситуацій, це не компетенція уряду, і це не компетенція Президента.

Прийняття рішення про будівництво сховища чергового для відпрацьованого палива з других атомних станцій – це чисто компетенція Верховної Ради.

Віктор Єленський

Голова Верховної Ради казав, що немає гарантії, що до цього сховища не будуть звозити відпрацьоване паливо з інших країн.

Віктор Балога

Чи можу я Вас спитати, до якого сховища? У нас на території чорнобильській є сховище № 1 і є сховище № 2, яка не добудоване. І сховище № 2, про яке ми ведемо розмови, - це якраз достатньо для вигрузки палива відпрацьованого із Чорнобильської атомної станції.

І що шановний спікер парламенту говорив, що він не впевнений, то я вважаю, що відповідь неповна з боку голови Верховної Ради.

Віктор Єленський

А якщо йтиметься про відпрацьоване атомне паливо з інших атомних станцій?

Віктор Балога

Не може йти мова, тому що у нас є міжнародні угоди з країнами-донорами, і цей процес повністю контролює Європейський банк розвитку і реконструкції, а також Асамблея донорів, тобто це є нереально.

Це сховище №2, яке ми повинні в найкоротший термін розпочати й добудову, воно повинне бути використане тільки для відпрацьованого палива з Чорнобильської атомної станції.

Віктор Єленський

А як взагалі здійснюється охорона радіоактивних відходів?

Віктор Балога

Згідно з міжнародними стандартами, вони нічим не гірші, ніж у Франції, Америці чи Росії.

І тут нема абсолютно ніяких проблем, щоб ми піднімали питання про те, чи можливо сьогодні, як мішок картоплі, взяти з одної території - перевезти на другу. Це є нереально.

Віктор Єленський

Скажіть, будь ласка, чи є гіпотетичні небезпеки радіоактивні, окрім атомних електростанцій, на території України?

Віктор Балога

Я можу з повною відповідальністю сказати, що так, є. Цю дислокацію має і Міністерство з надзвичайних ситуацій. І цією ситуацією по поводженню з радіоактивними відходами, по зберіганню – це якраз компетенція і Енергоатому, компетенція Міністерства екології, залежно від того, в якому стані ми знаходимося. Якщо ми говоримо про відходи, у нас є декілька територій на Україні, де вони є.

І сьогодні перед нами задача стоїть. І Президент доручив уряду створити Державний департамент, який мав функції по утилізації відпрацьованих радіоактивних матеріалів, який би більш активно займався очищенням територій і не тільки радіоактивних.

Віктор Єленський

Ну, от яка природа оцих радіоактивних відходів, які існують? Екологи говорять про сховище, чи навіть звалище, на Керченському півострові, яке залишилося від радянської доби. Що це за звалище чи сховище?

Віктор Балога

Кожен рік ми енну кількість території проходимо і очищаємо, наприклад, від мін іще часів Великої Вітчизняної війни.

Віктор Єленський

Скільки ще залишилося?

Віктор Балога

Залишилася велика кількість – не все ще знайдено. Строїть питання не тільки про сушу, а так само про акваторію Чорного моря, де роботи серйозно проводять і де кошторис набагато вищий. Питання, які стоять в полі утилізації і зачистки території як мінімум ще 4-5 років - я можу привести у приклад Запорізьку область, Новобогданівку, 275-ий полк – ще рік тому ця територія віддана Міністерству з надзвичайних ситуацій.

Президент відвідував Новобогданівку. Населення дуже стурбоване ситуацією, коли буде територія очищена від мін, від бомб, від всього того військового арсеналу.

Віктор Єленський

А скільки ще таких новобогданівок є в Україні?

Віктор Балога

Новобогданівок в Україні дуже багато, але ту профілактичну роботу, яку сьогодні веде Міністерство оборони, я вважаю, що їх не виникне. Нам сьогодні дай Бог, щоб ми справились з Новобогданівкою одною, яка сьогодні є в Запорізькій області. Президент доручив упродовж трьох років провести зачистку всієї території Новобогданівського полку. Кошторис приблизний витрат на цю зачистку буде приблизно від 60 до 80 мільйонів гривень. У цих питаннях нам допомагають представники ООН, працівники Єврокомісії, Німеччина, вони закупляють сучасне обладнання, дають обладнання для переробки снарядів.

Віктор Єленський

А яка після Новобогданівки на черзі, яка найбільш небезпечна частина?

Віктор Балога

Ви знаєте, коли ми піднімаємо це питання для всього українського суспільства, є надія: не буде небезпеки для всіх складів, які сьогодні є в Україні.

Віктор Єленський

Тобто, такі Новобогданівки визначені, і в них ведеться якась робота?

Віктор Балога

Не тільки робота, а серйозна робота, для того, щоб таких речей не повторилось.

Віктор Єленський

Одним із завдань Вашого міністерства є зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об’єкта укриття в екологічно чисту систему.

Наскільки Україна наблизилися до цього через двадцять років після аварії? На перетворення об’єкту укриття на екологічно безпечну систему.

Віктор Балога

Президент України Віктор Андрійович Ющенко мав зустріч з президентом Європейського банку розвитку та реконструкції з паном Лем''єром. Спеціалісти, управлінці, які задіяні з боку банку,- ні разу ніхто не мінявся у контакті з українською стороною.

У той же час я хочу згадати, що за сім років змінились Президенти, за сім років мінялись декілька урядів, за сім років змінювалась енна кількість міністрів, і само собою, за сім років змінювались директори атомних станцій Чорнобиля.

Віктор Єленський

Тобто, керівництво банку кожного разу вводить в курс справи нове керівництво?

Віктор Балога

Не можна сказати, що керівництво банку вводить. Керівництво банку - політично стабільна структура, яка чітко висловлює свої інтереси, незалежно від того, чи ці інтереси задовольняють потреби України, українського суспільства, чи вони їх не задовольняють.

Якщо перейти у практичну площину, що було на зустрічі у Президента України, то питання по активізації будівництва нового безпечного конфаймету зрушили з місця. І хочу сказати , в деякій мірі наші погляди розбігаються.

Віктор Єленський А в чому ці розбіжності полягають?

Віктор Балога

Ми сьогодні хочемо, щоб структури, які займаються проведенням тендеру, структури, які займаються управлінням проектом, банк, відповідно директор станції, знаходили порозуміння буквально у всіх питання процедури проведення тендеру, у всіх питаннях, пов’язаних з успішним завершенням цього проекту.

А у нас уже є дуже поганий приклад – це будівництво сховища №2, про яке ми з вами говорили. Цей проект сьогодні зазнав краху технічного, от ми вже три роки стоїмо.

І зараз по результату аудиту незалежної кампанії шведської ми доходимо консенсусу із французами, з банком. І буквально в цьому місяці витікає термін вирішення і нового технічного підходу, який би дав можливість нам розпочати це будівництво.

Віктор Єленський

В чому проблема там - вони халтурно зробили, якщо просто говорити?

Віктор Балога

Не було враховано багато зауважень з боку української сторони, які впливали на надійність цього проекту.

Віктор Єленський

То, може, ті, хто проти цього будівництва, вони мають рацію все ж таки?

Віктор Балога

Ні, нам це сховище потрібне, але воно нам потрібне надійним.

Віктор Єленський

Де гарантія, що воно тепер буде надійним?

Віктор Балога

Та принциповість, яку сьогодні пред’являє українська сторона, та принциповість, яку сьогодні пред’являють донори Асамблеї, та принциповість, яка сьогодні вже видна з боку Європейського банку, дає підстави вважати, що ми сьогодні підійдемо до того технічного рішення, яке задовольнить всі сторони, але в першу чергу - Україну.

Віктор Єленський

А які ще розбіжності з Європейським банком?

Віктор Балога

А хіба цього мало?

Віктор Єленський

Ні, цього достатньо, але я так думаю, що багато ще є розбіжностей.

Віктор Балога

Я думаю, що по умовах тендеру є 8 зауважень з боку української сторони. Але я вважаю, що це не є предметом розмови сьогодні, коли йде переговорний процес, коли сьогодні Президент України разом з президентом Європейського банку дійшли консенсусу, щоб ці всі питання узгодити як з однієї, так і з другої сторони. Потрібно розпочинати будівництво новоконфайменту.

Віктор Єленський

Пане Міністре, скажіть у трьох словах, що таке конфаймент?

Віктор Балога

В двох словах? Це арка, яка зверху накриває енергоблок, який дає можливість 100 років спокійно себе почувати і бути впевненим в тому, що там не буде нових викидів, що там не буде нових техногенних катастроф.

Віктор Єленський

Ви казали, що Європейський банк дуже послідовно відстоював свої позиції. Ваші попередники так само відстоювали їх?

Віктор Балога

Не хотів би я давати оцінку того, як вони відстоювали. Незалежно від того, міняються міністри, міняються уряди, а керівництво станції, керівництво адміністрації зони повинно бути постійним, стабільним, тому що там працюють фахівці високого ґатунку.

Міністерство змінилося, прийшов новий міністр, а керівництво адміністрації зони, керівник ЧАЕС залишилися ті ж самі.

Віктор Єленський

А коли перетвориться цей об’єкт в екологічно безпечну систему? Які прогнози з цього приводу?

Віктор Балога

Якщо ми розпочнемо будівництво в цьому році, то до 2010-2011 ми повинні цю процедуру завершити.

Віктор Єленський

Коли я був дитиною, то мене завжди лякали греблею Київської ГЕС. Вона стала частиною київського такого фольклору. Час від часу постійно говорять, що там то тріснуло, то щось має тріснути. Чи не могли б Ви розповісти, чи тріснуло там щось, чи мають кияни підстави хвилюватися з приводу Київської ГЕС?

Віктор Балога

Я хотів би коротко на це питання відповісти. Люди, все нормально. Не потрібно з цього робити проблему.

Віктор Єленський

Скажіть, будь ласка, а, скажімо, порівняно з 70-80 роками потужніше охороняється зараз...

Віктор Балога

На тому ж самому рівні.

Віктор Єленський

А те, що зараз більш серйозна така ситуація з тероризмом, то це береться до уваги?

Віктор Балога

Не бачив я терористів сьогодні. Я не думаю, що ми повинні пов’язувати кількість охорони чи персоналу залежно від того, що відбувається в Іраку або в Афганістані. Правила дотримуються. Можете за це не переживати.

Віктор Єленський

Я переживаю, тому що ситуація з тероризмом зараз набагато складніша, аніж була в 70-і роки. Але все рівно залишаєте охорону ГЕС на тому ж самому рівні.

Добре. Вірніше, доброго тут нічого немає... А як греблі інших ГЕС?

Віктор Балога

У тому ж самому аспекті, в тому ж самому ключі піднімаємо питання, щоб усе відповідало нормативній базі. Робота як велася, так і ведеться.

Віктор Єленський

А існує якась система уроків, яку винесли після Чорнобильської катастрофи, для гарантування безпеки атомних станцій?

Віктор Балога

Атомні станції будувалися ще за часів СРСР. Як Росія, так і Україна повністю переглянули питання безпеки роботи на атомних станціях.

Хочу сказати більше: уроки винесло з Чорнобиля і все світове товариство. Був період, коли була мода закривати атомні станції. Італія і Німеччина... Через 20 років ця хвороба пройшла, біль затупився, а зараз країни знову повертаються до питання розвитку атомної енергетики. Це життя. Кожен раз кожна держава дивиться на свою енергетичну безпеку через призму її інтересів.

Але питання безпеки і уроки Чорнобиля винесені не тільки українським, а й російським суспільством, всім західним.

Віктор Єленський

А з Алчевська які уроки винесені?

Віктор Балога

З Алчевська? Ви знаєте, зовсім інший рівень проблем. Говорити про недбалість керівників органів місцевого самоврядування, в даному випадку міського голови, то це речі не співвідносні.

Але висновок потрібно робити другий. У нас тарифи на послуги є нижче собівартості, тобто кожна територія майже, за винятком Києва і, може, декількох міст України, фактично працює на збитки, вихолощуються оборотні кошти, відповідно до цього немає поновлення основних засобів, немає нових технологічних циклів, немає енергоємних котелень. Це й призводить до того, що ми маємо в Алчевську.

Нам потрібно було подивитися, щоб відбувся Алчевськ, і зрозуміти, що не буває дешевого тепла, нічого безплатного у цьому житті не буває. Тому основний урок – це недбалість, це політиканство і це недотримання тих принципів, які діють у всьому світі.

Віктор Єленський

І що треба робити?

Віктор Балога

Привести тарифи у відповідність до собівартості і з певним фактором рентабельності.

І друге питання. Треба негайно приступати до роздержавлення комунальної сфери: ЖЕКів, тепломереж, водоканалів, підприємств, які займаються вивозом сміття, утилізацією. Це прерогатива приватного бізнесу.

Віктор Єленський

МНС бачить, наскільки зношена ця комунальна система?

Віктор Балога

Воно не тільки бачить, а й знає. І не тільки МНС, це знає і Міністерство будівництва, це знає Міністерство палива та енергетики, це знає “Нафтогаз України”. Але повинна бути політична воля.

Зараз той перепочинок, який ми маємо з березня по листопад, ми зробимо багато у комунальній сфері, і в першу чергу у системі тепло- і водопостачання.

Віктор Єленський

Скажіть, будь ласка, а МНС має свій погляд на те, як має забезпечуватися система газотранспортна України?

Віктор Балога

Це не належить до нашої компетенції. Це компетенція Міністерства палива та енергетики.

Віктор Єленський

Які у Вас були зауваження до газових угод, які були укладені?

Віктор Балога

Таке, знаєте, питання хороше.

Особисто у мене як людини не було ніяких зауважень по простій причині, що питаннями заключення контрактів займався міністр палива та енергетики, керівник “Нафтогазу України”. Тому коментувати так, як це робиться на вулиці, я з моральної точки зору не маю права. А як міністр хочу сказати, що вони поступили правильно.

Віктор Єленський

Так в чому ж тоді “хороше запитання”?

Віктор Балога

Я не знаю, чому Ви мені задаєте запитання?

Віктор Єленський

Я ставлю це запитання, тому що я знаю, що дехто з міністрів був проти цих угод.

Віктор Балога

Якщо міністр брав участь в переговорному процесі і сказав, що він проти того, то це його право. І що міністр Балога не брав участі в переговорному процесі - говорити, що я за чи проти, то це, я вважаю, з мого боку буде неетично.

Віктор Єленський

Тобто, Ви довіряєте компетентності суб’єктів цього переговорного процесу?

Віктор Балога

Однозначно.

Віктор Єленський

Я хотів Вас також запитати, як виконується комплексна програма протипаводкових заходів? Як, наприклад, вона профінансована в цьому році?

Віктор Балога

Якщо з 2001 року по 2005 рік було виділено аж 40 мільйонів на програму “Тиса”, і те виділення коштів, яке зроблене на 2006 рік (а це 71 мільйон), дає всі підстави вважати, що програма починає жити і має право на життя.

Сьогодні є виділення коштів за один рік у 1,5 рази більше, аніж за 5 останніх років. Зараз ця програма починає жити.

Той об’єм коштів, який ми маємо у 2006 році, дає нам всі підстави спокійно почувати і робити свою справу.

Віктор Єленський

Тобто, якщо б Ви залишалися головою Закарпатської ОДА, Ви були б задоволені цим фінансуванням?

Віктор Балога

Однозначно.

Віктор Єленський

А який на цей рік прогноз паводковий?

Віктор Балога

За нашими прогнозами, ми надіємося, що біди катастрофічної в цьому році не буде.

Віктор Єленський

І ще в мене два дуже конкретних і коротких запитання.

Чи правда, що Солотвину, оцим соляним шахтам загрожує якась небезпека?

Віктор Балога

Так, є загроза. Некатастрофічна, але якщо не буде виділено коштів з держбюджету, то дійсно є перспектива затоплення декількох шахт у Солотвині.

Тому ті прогнози, які ми сьогодні маємо...

Віктор Єленський

А це може статися?

Віктор Балога

Ви подивіться, затікає туди вода, яку не відкачують, не проводяться абсолютно ніякі профілактичні роботи. Буде набиратися волога і набиратися, а в кінці-кінців все рухне.

Є позиція сьогодні в цьому питанні в Міністерства АПК, є позицію в МНС. Ми готували пояснювальну записку для прем’єра, прем’єр погодився із нашою позицією, і вже виділені кошти з резерву фонду для ліквідації цієї надзвичайної ситуації, яка може створитися у Солотвині.

Віктор Єленський

І це коли буде?

Віктор Балога

І це буде квітень-травень-червень... Тобто, роботи вже розпочалися.

Віктор Єленський

І ще одне питання - це Гончарівська гребля в Харкові. Що з нею не так?

Віктор Балога

Не можу сказати Вам сьогодні про це питання абсолютно нічого.

Віктор Єленський

Це був міністр з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи В.Балога.

Я Вам дякую, пане міністре!

Віктор Балога

Я Вам також дякую!

Віктор Єленський

Говорить радіо “Свобода”!

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG