Доступність посилання

ТОП новини

Рішення Конституційної ради: виклики для Жака Ширака.


Тарас Марусик Київ, 31 березня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Після того, як Конституційна рада Франції визнала закон про контракт першого працевлаштування відповідним конституції, його подальша доля залежить лише від президента країни. Вердикт, очікуваний з нетерпінням, не зняв напруги у суспільстві, а дві профспілки ліцеїстів закликали всіх ліцеїстів Франції вийти на центральні майдани міст у п’ятницю ввечері, за півгодини до звернення Президента Франції до французького народу. Це звернення лунає в момент першого виходу нашої передачі в ефір, у п’ятницю 31 березня.

Це – головна тема французьких п’ятничних газет. З оглядом французької преси - кореспондент радіо “Свобода” Тарас Марусик.

У редакційній статті “Вибір Ширака” газета “Лє Фіґаро” пише, що ухвала Конституційної ради дає прем’єр-міністрові Франції Домініку де Вільпену політичну точку опори проти соціалістичної партії, яка зробила з неконституційності тексту закону одну з рушійних сил незгоди з урядом. “Але, - продовжує щоденник, - у той же час це рішення ставить Жака Ширака перед одним з найкритичніших виборів за його довгу кар’єру: підписати чи ні?”.

Автор статті аналізує можливі варіанти розвитку подій. Профспілки і ліві партії вимагають від президента не підписувати закон. Цього ж бажає і частина правої більшости, яка хотіла б “якнайшвидше перегорнути прокляту сторінку контракту першого працевлаштування”. Якщо Жак Ширак відступить – чи через непідписання закону, чи повернення на нове читання – йому доведеться рахуватися з наслідками. Публічне приниження Домініка де Вільпена, - вважає “Лє Фіґаро”, - може призвести до заяви про відставку прем’єр-міністра: “Для Жака Ширака, який змушений буде призначати нового прем’єр-міністра – але кого? – через рік після невдалого референдуму, важко може бути прорахувати удар”, пише газета.

Міжнародне французьке радіо (RFI) вторить газеті “Лє Фіґаро”: “Сьогодні ввечері Жак Ширак опиниться перед викликом, і він полягатиме в тому, щоб розмінувати вибухонебезпечну соціальну ситуацію, не зрікаючись свого прем’єр-міністра Домініка де Вільпена”.

Газета “Лє Монд” присвячує низку своїх статей Конституційній раді Франції. В одній зі статей, зокрема, зазначено, що з десяти членів цього органу лише дво репрезентують ліву опозицію, всі інші, включно з колишнім президентом Франції Валері Жіскар-д’Естеном, є правими. “За майже 50-літню історію, - пише газета, - Рада лише трохи схилилася до лівих у період з 1989 по 1995 роки”. “Лє Монд” нагадує також слова ще одного колишнього президента Франції Франсуа Міттерана, який назвав Конституційну раду “хлопчиком на побігеньках у генерала де Ґоля”.

Як повідомляє агентство “Франс-прес”, у п’ятницю вранці представники 11 партій та організацій лівого спрямування зібралися в Національній Асамблеї Франції, щоб дати знати президентові Франції їхню ворожість до можливого підписання закону про контракт першого працевлаштування вже в п’ятницю. “Франс-прес” повідомляє також про численні акти протесту в університетах і в ще більшій, як у четвер, кількості ліцеїв.
XS
SM
MD
LG