Доступність посилання

ТОП новини

Поствиборча економіка України: чи залежить вона від створюваних політичних коаліцій?


Сергій Кисельов Гості: Володимир Лановий, радник Президента України з економічних питань, представник Президента в Кабінеті Міністрів та Віктор Скоршевський, радник Секретаріату РНБО.

Аудіозапис програми:

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

Київ, 31 березня 2006 року.

Сергій Кисельов

Говорить радіо “Свобода”!

20 годин за київським часом.

Добрий вечір!

Перед мікрофоном Сергій Кисельов. За режисерським пультом Сергій Балабанов.

Ви слухаєте в прямому ефірі передачу “Вечірня Свобода”. У ній ми говоритимемо про поствиборчу економіку і про те, як можуть вплинути на неї ті чи інші коаліції.

Наші гості такі: радник Президента України та його представник у Кабінеті Міністрів і без п’яти хвилин народний депутат від блоку “НУ” Володимир Лановий та радник секретаря РНБО Віктор Скоршевський.

Вітаю вас, шановні гості!

Панове, перефразовуючи вислів одного кіногероя про те, що життя в містечку починається після того, як до нього входить гусарський полк, деякі політологи кажуть, що економіка на українських теренах починається після того, як закінчують чергові вибори. Чи погоджуєтеся Ви з такою думкою, пане Лановий? Володимир Лановий

Звичайно, треба визнати, що зараз у нас, по-перше, через політичну невизначеність наслідків передвиборчих перегонів серйозні бізнесмени, компанії, інвестори призупинили свою активність розміщення проектів, інвестицій, інших активних дій. З однієї сторони, цього всі чекали.

З другої сторони, уявімо собі, що головні бізнесові гравці в Україні підтримували три основні блоки, які йшли на вибори. Отже, вони теж заощадили частину своїх грошей від виробництва і направили в піар-кампанії, в різні передвиборчі проекти. Тобто, ми перемістили капітал, тому маємо зараз сповільнення нашого економічного розвитку.

Сергій Кисельов

Пране Вікторе, кажуть, що парламентські вибори 2006 року з’їли кількість грошей, що співставляється чи не з половиною торішнього українського бюджету, близько 10 мільярдів доларів.

Так це чи не так, зрозуміло, що відповісти достеменно до долара важко. Але тим не менше, оскільки це питання безперечно стосується національної безпеки, що Ви знаєте з цього приводу?

Віктор Скоршевський

Чудове запитання, тому що це суто суб’єктивна оцінка якихось експертів. Можна говорити про якісь мільярди: 10 мільярдів, 20 мільярдів... Це просто люди хотіли сказати: якусь велику суму - і сказали.

Про що я можу конкретно говорити. Скільки грошей з’їли вибори? Можна звернутися до офіційної статистики.

З початку цього року золотовалютні резерви НБУ (хоча вони були високі на початок року - близько 20 мільярдів доларів) за три місяці зменшилися на 2 мільярди доларів. В принципі, можна сказати, що це ціна за ці вибори, тому що збільшився попит на валюту. До речі, населення вже з вересня купує більше валюти, ніж продає. Тобто, передвиборчі очікування у населення вже були якісь негативні набагато раніше.

Що я хотів би сказати взагалі? Ми зараз говоримо про вплив виборів на розвиток економіки, то я хотів би сказати наступну тезу: не слід переоцінювати результати парламентських виборів чи взагалі якихось виборів і їх вплив на економіку.

Коротка статистика. У 2000-2005 роках українська економіка суттєво зростала. Ми всі це знаємо. Що відбувалося саме в цей період? Було дві виборчих кампанії, змінилося п’ять урядів, було два потужних скандали: касетний скандал, кольчужний скандал, нарешті була Помаранчева революція. Але незважаючи на все, економіка продовжувалася розвиватися.

Більше того динаміка розвитку української економіки була такою ж самою, як і в інших перехідних країнах. У 1991-1995 роках було у всіх країнах Центральної та Східної Європи, а також у країнах Балтики падіння. В 1996-1999 роках було зростання. А у 2000-2005 роках у нас було зростання.

Так що не слід переоцінювати.

Сергій Кисельов

Пане Лановий, що Ви радили щодо економічної ситуації Президентові України під час парламентських виборчих перегонів як радник економічний?

Володимир Лановий

Я в першу чергу займався агітацією: побував і зустрічався з людьми, виступав у 16 областях України і пробував пояснити наші позиції. Це по-перше.

По-друге, в цей період треба було звернути увагу на певні перебудовчі стратегії, тому що зараз не тільки період осмислення вимог людей, а й осмислення нашого досвіду. Цей досвід стосується, на мій погляд, серйозних структурних змін, які потрібно здійснити не тільки в економіці, не тільки з точки зору енерго- та газоспоживання, інновацій, про що всі говорили, але і з точки зору функціональних дій уряду, інших органів влади, перебудови структури уряду, оскільки від цього залежить перспективний п’ятирічний період співпраці суспільства і влади, який має бути дуже позитивним.

Я на це дуже сподіваюся.

Сергій Кисельов

Пане Вікторе, а все-таки, які Ви поради давали під час виборчих перегонів секретареві РНБО в площині Національної безпеки щодо економічної ситуації макроекономічної країни?

Віктор Скоршевський

Що стосується економічних порад, то я стараюсь робити так, щоб мої поради не залежали від тієї чи іншої політичної кон’юнктури, щоб вони завжди були спрямовані на економічні перетворення та на економічне зростання. І вони завжди є однаковими.

Це знову ж таки, як говорив пан Володимир, структурні реформи не тільки енергозбереження і таке інше, про що всі говорять, а й освіта, й охорона здоров’я, й пенсійна реформа, й ЖКХ.

Найголовніше, щоб політики ( що стосується детекторів брехні), щоб вони ніколи не обіцяли, що ми запровадимо реформу і одразу стане краще,- навпаки, якщо проводити реально реформу короткострокову, ситуація погіршиться.

Реальна реформа - наприклад, що стосується цін на енергоносії для населення: їх треба підвищувати не на 25%, а ще більше. Це болісно, але без цього не буде вирівнювання структури цін. Якщо ми говоримо про реальні реформи, значить неефективні підприємства, збиткові підприємства, повинні бути закриті, повинні збанкрутувати чи реструктуризуватися. Це означає, буде зменшення виробництва і збільшенні безробіття.

Сергій Кисельов

Напередодні парламентських виборів і під час перегонів заморожують всі неприємні економічні і соціальні нововведення, що здатні зменшити любов виборців до влади. Та після обрання достойників влада розпрямляє плечі і підвищує ціни, скажімо, на ту ж електроенергію, як нам зараз пообіцяли.

Чого далі, панове, нам слід чекати від керівництва України, йдеться насамперед про макроекономічні показники? Пане Володимир Лановий.

Володимир Лановий

Справа в тому, що не можна так однозначно, як зараз сказав, Віктор Георгійович, говорити про підняття цін. Тому що підняття цін може позитивно впливати на ситуацію, лише коли зростають доходи тих, хто виробляє енергію чи газ.

А у нас буде зростання цін на користь перепродувачів, тобто трейдерів різних. “Нафтогаз України” теж є, в основному, трейдером, його дочірні компанії, як “Газ України”, вони є трейдерами, вони дбають лише про різницю в цінах. І тому зараз вони нам усім пропонують формальні підняття цін для того, щоб закрити свої баланси. А хто їм заважав відстоювати свої інтереси на перемовах з Туркменістаном і Росією? Тоді ж вони своїх інтересів не відстояли, а тепер хочуть відстояти все всередині України.

Тобто, питання постає в тому, що нам нарешті прийшов час перебудувати всі ці холдінги, монополії, державні й контрольні адміністративні функції за ринками, де складаються головні корупційні схеми в державі, а розплачується за це народ.

Нарешті, я думаю, зараз час прийшов для того, щоб вирішувати організаційно-структурно ці питання і проблеми.

Сергій Кисельов

Спасибі. Час добігає кінця, на жаль. І нам залишилось його рівно стільки, щоб нагадати нашим шанувальникам, що вони слухали в прямому ефірі Радіо “Свобода” передачу “Вечірня Свобода”. Її вів Сергій Кисельов.

До побачення!

Говорить Радіо “Свобода”!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG