Доступність посилання

ТОП новини

Парламентська коаліція: бути чи не бути?


Марина Пирожук /images/photo/guests_06_04_2006.jpg Гості: Олег Білорус - народний депутат України (БЮТ); та Михайло Поживанов - народний депутат України (НСНУ).

Аудіозапис програми:

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

Київ, 6 квітня 2006 року.

Марина Пирожук

Вітаю всіх, чиї приймачі налаштовані на хвилях радіо “Свобода”!

6 квітня. В ефірі “Вечірня Свобода”. В студії Марина Пирожук.

Парламентська коаліція: бути чи не бути?

Лідери виборчого блоку Юлія Тимошенко і Соціалістичної партії Олександр Мороз просять Президента прискорити підписання документа про створення парламентської коаліції. З відповідним листом вони звернулися до Президента.

У листі наголошується, що після проведення виборів суспільство стурбоване затягуванням створення коаліції. Автори листа звинувачують у затягуванні цього процесу НСНУ.

Отриманий же вчора від політичного блоку "Наша Україна" проект протоколу про наміри стосовно коаліції Тимошенко та Мороз кваліфікують як фактичну відмову від підписання узгодженого меморандуму.

Словом, дебати довкола утворення коаліції тривають.

Хто блокує цей об’єднавчий процес, і чому колишні партнери не можуть порозумітися досі? Про це ми говоритимемо сьогодні у “Вечірній Свободі” із народними депутатами України Олегом Білорусом (БЮТ) та Михайлом Поживановим (НСНУ). Вітаю наших гостей і дякую за участь у програмі!

Шановні гості, почну жорстко і лапідарно. Коли буде коаліція і яка?

Михайло Поживанов

Мені важко сказати, але я переконаний, що у встановлені Конституцією терміни вона буде.

Марина Пирожук

Яка?

Михайло Поживанов

Зараз про це також дуже важко говорити, бо нібито там одні рішення приймаються, а після цього хтось каже, що меморандум не влаштовує, і знову звертаються одні до одного.

Я сподіваюся, що дійсно коаліція буде у складі БЮТ, НСНУ та СПУ.

Олег Білорус

Я переконаний, що коаліція буде і буде дуже швидко сформована. І не тому, що дехто маневрує, відтягує, а тому, що громадяни України вимагають, щоб коаліція була і щоб це була коаліція українських демократичних сил, можна назвати їх і “помаранчевими”.

Народне повеління є. Хто його не розуміє, той помиляється.

Марина Пирожук

Але ж перемови щодо коаліції тривають уже другий місяць. За цей час перемовники наблизилися один до одного чи, навпаки, збільшили прірву в баченнях та позиціях щодо коаліції?

Олег Білорус

На жаль, деякі перемовники замість того, щоб виконувати мандат і кредит довіри, який дав народ, танцюють кадриль, водять туди-сюди.

Марина Пирожук

Ви можете персоніфікувати, Ви можете назвати цих людей?

Олег Білорус

Персоніфікувати важко, тому що одні люди сидять за столами, а другі стоять за сценою і шепчуть так, що чути часом аж до радіо “Свобода”, що вони шепчуть.

Марина Пирожук

Але ж хтось ці позиції озвучує.

Олег Білорус

Озвучують. Наприклад, сьогодні після прес-конференції, коли і Мороз, і Тимошенко заявили, що треба повернутися до того меморандуму, який був погоджений до виборів, який чітко і прозоро сказав, що та політична сила, яка набере найбільше голосів, має право висувати кандидатуру прем’єра. Так робиться в усьому світі.

Марина Пирожук

А чому, до речі, змінилася позиції в “НУ” після виборів?

Михайло Поживанов

Я не переконаний, що вона змінилася.

Ви розумієте, дуже цікава складається ситуація навіть у нашому блоці, бо це блок політичних партій “НУ”, куди входили шість політичних партій. Але зараз чомусь з’являється таким чином, що НСНУ збирається і починають визначати або якісь тексти меморандуму, або щось інше. Вони забувають, що 9 народних депутатів по 3 пройшли за квотами “Собору”, ХДС і КУН, 8 народних депутатів за квотою Партії промисловців і підприємців і 13 народних депутатів - за квотою НРУ.

Марина Пирожук

Але чи готова “НУ” визнати пріоритетне право і, можливо, право на ключовий голос, ключові позиції блоку переможця, тобто тієї партії, яка набрала найбільше голосів у цьому таборі?

Олег Білорус

БЮТ.

Михайло Поживанов

Я можу казати про те, що ми збирали політраду НСНУ (я сьогодні представляю блок, але окремо в блоці я представляю партійну групу НРУ), на якій ми визначилися, що ми виступаємо за цю коаліцію. В цій ситуації ми дійсно підтримуємо і готові піти на те, що прем’єр-міністром України мусить бути лідер блоку переможця, тобто БЮТ.

Марина Пирожук

Але ж водночас по всіх агентствах лунає інформація про те, що дуже багато противників в “НУ” такої ідеї. Чи відповідає це...

Михайло Поживанов

Так я про те й кажу, що ми, коли створювали блок “НУ”, домовлялися, що всі рішення на політраді мусять прийматися консенсусом. Консенсусом – це враховуючи точки зору усіх шести політичних сил, які створювали блок. Я кажу про партійне рішення, яке прийняв НРУ.

В цій ситуації мені дуже дивно, коли ті чи інші особи від блоку висловлюють власну точку зору, навіть яка іноді не співпадає з точкою зору НРУ. Адже консенсус – це має бути єдина точка зору.

Марина Пирожук

Я інакше сформулюю запитання. Що перемовників нині об’єднує, а що принципово розділяє?

Олег Білорус

Перемовників по формуванню блоку об’єднує відповідальність перед українським народом, тому що мандат і кредит довіри був дуже чіткий, вимоги громадян України до політичних сил, які увійшли у ВР, дуже суворі, імперативні.

Час пройшов, коли можна було грати на політичних емоціях, суб’єктивізмі. У неділю наступає крайній термін, коли голова ЦВК Ярослав Давидович оголосить остаточні результати, і лічильник буде працювати один місяць. Треба виконати величезну роботу. А там уже піде нормативний строк, який затягувати не можна.

Я впевнений, що і БЮТ, і СПУ, а тим більше блок “НУ” відчувають цю відповідальність. Тому треба діяти швидко і конкретно.

База для цих рішень заготовлена ще до виборів. Треба повернутися до старого погодженого меморандуму, а не писати нові, не розтягувати цю гармонь безкінечну і не казати, що от наприкінці меморандуму там дещо буде сказано, що треба створити робочу групу для підготовки угоди, а вже в угоді розписувати все спочатку.

Це мені нагадує один анекдот з українського фольклору, що казав бубнистий, що бачив цимбалістий, як пани їли.

Я думаю, що ще розділяють суб’єктивні інтереси. От комусь не хочеться виконувати принципову домовленість, яка є нормою у всьому світі, що переможець у рамках коаліції серед трьох має моральне, політичне реальне право висувати кандидатуру на посаду прем’єр-міністра.

Поки з цим не погодяться представники “НУ”, бо соціалісти вже погодилися з цим, доти буде тривати ця канітель.

Михайло Поживанов

Я повністю не можу погодитися з паном Олегом. Чому? Добре, прем’єра дає БЮТ. Немає питань. Але утворення коаліції – це все ж таки не мусить бути розподіл портфелів, а це мусить бути якась принципово ідеологічна основа.

Мені дуже запам’яталася робота уряду Ю.Тимошенко, коли я бачив ліберала Терьохіна і його роботу як міністра економіки та соціаліста Баранівського як міністра АПК, коли вони, як лебідь, рак та щука, зовсім в різні сторони тягнули цей уряд.

Я хотів би на березі домовитися, що стосується євроатлантичної інтеграції нашої країни, внутрішньої політики, економічної ситуації, щоб усі ці принципи в цьому меморандумі були. Аби потім, коли ми будемо ставити питання законодавчі, щоб голосувати за вступ України до СОТ, щоб знову наші побратими з СПУ не голосували проти цього, бо саме їхніх 15 голосів не вистачало.

Марина Пирожук

Панове, якщо ви вже заговорили про команду. В протоколі про наміри щодо коаліції, який поширила «Наша Україна», мовиться про загальні речі: забезпечення сталого соціально-економічного зростання, утвердження громадянського суспільства, забезпечення прав і свобод людини.

Як ви розумієте ці абстракції? Як, наприклад, розуміти пункт «утвердження громадянського суспільства»? Хто буде це утверджувати , у який спосіб і як довго?

Олег Білорус

Я розумію це як спосіб замазування проблем і спосіб відходу від реальних рішень. Не можна такими загальними фразами постійно людей вводити в оману.

Треба або записувати конкретні спеціальні рішення, завдання з датами, з обсягами, або... Ну, кому потрібен з громадян... оці “утверджувати”, “затверджувати”.

Марина Пирожук

Тобто Ви вважаєте це певною грою.

Олег Білорус

Це є політичний маневр.

Марина Пирожук

У нас є короткий коментар з цього приводу самого Романа Безсмертного. Давайте послухаємо його.

Пане Поживанов, Безсмертний каже, що у наступній частині угоди сторони мають домовитися про програму коаліції, як будуть ухвалюватися рішення в цьому утворенні, і як вона взаємодіятиме з Президентом? Чи порозуміються тут сторони?

Михайло Поживанов

Ви знаєте, я з цього боку стовідсотково можу погодитись з Романом Безсмертним.

Бо якщо ми кажемо про демократичну коаліцію і навіть помаранчеву коаліцію, то помаранчева коаліція – це ті люди, які підтримали в грудні 2004 року обрання Віктора Андрійовича Ющенка. І його програму “Десять кроків назустріч людям”.

І в цій ситуації, якщо ми кажемо, що ми формуємо ідеологічні якісь підстави створення коаліції, то програма Президента і мусить бути тою ідеологією, і виконання якої повинно бути.

Мій візаві каже про те, що “ми хочемо, щоб був наш прем’єр і щоб у нього було право повністю сформувати уряд”. Будь ласка, робіть це. Але для цього ви повинні були набрати 226 мандатів народних депутатів. І тоді б ви нікого ні про що не запитували б.

Я про те й кажу, що яким чином буде формуватися цей коаліційний уряд: прем’єр знову - від однієї політичної сили, віце-прем’єр - від іншої, міністри – від третьої політичної сили? Тоді на яких засадах вони працюють, якщо це виконання програми Президента - тоді мені це зрозуміло.

Марина Пирожук

Але і сама програма Президента, вона вже, по-перше, частково виконана урядом Тимошенко...

Олег Білорус

І Єханурова.

Марина Пирожук

... І частково корегувалась самим життям. Кожна політична сила йшла на вибори зі своїми програмами. Вони близькі, звісно, але все ж таки відрізняються.

Михайло Поживанов

В цій ситуації буде програма діяльності уряду. Після того, як цей уряд коаліційний буде утворений.

Але ми не можемо комусь сказати, що оцей міністр буде працювати, а оцей не буде. Тоді коаліції не буде.

Марина Пирожук

Ні, я про інше, пане Поживанов. Дехто вважає, багато хто з аналітиків, некоректною вимогу об’єднання довкола Президента, в контексті чинної політреформи в тому числі. Чи поділяєте Ви таку думку?

Михайло Поживанов

Якщо ми відходимо від програми Президента і навколо Президента, то ніхто не заважає, наприклад, створити, коаліцію блоку Юлії Тимошенко і “Партії регіонів”.

Вони навіть будуть мати коаліційну більшість і спокійно працювати.

Марина Пирожук

Тобто Ви вважаєте, що Ющенко тут має бути визначальною фігурою?

Михайло Поживанов

Я переконаний, бо він – Президент України. І навіть по тих повноваженнях і вся зовнішня діяльність лежить на Президенті.

А зовнішній курс, він, безперечно, пов’язаний із тими діями, які повинні бути і в межах внутрішньої політики.

Олег Білорус

Пане Михайле, не заходьте надто далеко і не виробляйте рекомендацій для БЮТ, з ким їм об’єднуватися.

Михайло Поживанов

Ви вирішите це самі.

Марина Пирожук

Пане Білорус, Ви поділяєте точку зору Ваших партнерів про те, що фігура Президента Віктора Ющенка має бути ключовою в формуванні коаліції?

Олег Білорус

Президент Ющенко обраний всенародно. Ми несемо відповідальність за його обрання. Ми його підтримували, підтримуємо і будемо підтримувати.

Ніхто не ставить під сумнів того, що його програма повинна лягати на програми дій уряду. І в програмах дій уряду повинна йти реалізація з урахуванням політичної реформи, і так далі.

Мова не про це. Мова йде про те, щоб як можна швидше, не затягуючи, вирішувати питання і програми, і системи, і принципів, і формування уряду.

Бо так ми можемо при оцих умовах проґавить місячний термін. І тоді продзвонить дзвінок.
XS
SM
MD
LG