Доступність посилання

ТОП новини
13 Грудень 2018, Київ 04:41

Як оздоровити українську націю і як оздоровити українську медицину?


Кирило Булкін /images/photo/guests_07_04_2006.jpg Гості: екс-міністр охорони здоров’я Микола Поліщук та заступник головного санітарного лікаря України Людмила Мухарська.

Аудіозапис програми:

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

Київ, 7 квітня 2006 року.

Кирило Булкін

Ви слухаєте “Вечірню Свободу”. У студії ведучий Кирило Булкін. Вітаю вас!

Сьогодні наша тема така: “Як оздоровити українську націю і як оздоровити українську медицину?”

Гостями студії є екс-міністр охорони здоров’я Микола Поліщук та заступник головного санітарного лікаря України Людмила Мухарська.

Вітаю вас, шановні слухачі, і дякую за те, що зголосилися взяти участь у програмі!

Я нагадаю нашим слухачам такий телефон студії: 490-29-05.

Телефонуйте і ставте запитання нашим гостям!

Ну, а зараз переходимо до теми.

Сьогодні Міжнародний день здоров’я. Це, мабуть, є підставою замислитися над тим, наскільки здоровою є українська нація і наскільки добре працює українська медицина. Що треба зробити, щоб механізми захисту здоров’я громадян діяли ефективніше? Які галузі медицини потребують реформування найперше і як це реформування проводити? Про все це говоритимемо з нашими шановними гостями. Першими запитаннями хочу стисло з’ясувати загальну картину, так би мовити. Почнемо зі здоров’я громадян.

Я звертаюся до пані Мухарської. Порівняно з іншими країнами, наскільки здоровим чи хворим є населення України, які головні небезпеки сьогодні для здоров’я українців, які хвороби найпоширеніші?

Людмила Мухарська

Я мушу сказати, що з погляду тієї діяльності, якою я займаюся, однією зі складових загального здоров’я громадян є захворюваність на інфекційні хвороби. Це складова така загального стану захворювання.

Тут я мушу сказати, що в принципі українські громадяни хворіють на інфекційні хвороби приблизно на фоновому рівні, якщо порівняти з іншими країнами світу, в першу чергу з європейськими країнами.

Але є й певні інфекційні захворювання, які нам в Україні навіть вдалося ліквідувати, і ми не відрізняємося від європейських і навіть світових країн. Я мушу сказати, наприклад, про захворюваність на поліомієліт і деякі інші інфекційні захворювання.

У той же час ми чітко знаємо, що в Україні є епідемія туберкульозу, СНІДу, певна висока захворюваність на гепатити. Зараз іде кілька таких локальних невеликих спалахів захворюваності на гепатит А. Ми також будемо обговорювати цю тему, якщо буде така потреба.

Кирило Булкін

Пане Поліщук, наскільки українська медицина здатна вирішувати проблеми здоров’я громадян? Які головні перешкоди для якісної медицини в Україні?

Микола Поліщук

Мене трошки дивує, що все здоров’я громадян і тривалість життя пов’язують тільки з медициною. Згідно даних ВООЗ, від медицини залежить всього 12-15%. Всі інші 85-88% пов’язані не з медициною, далеко не з медициною.

По-перше, спадковість десь близько 40%, соціально-економічні умови та спосіб життя теж приблизно 40-50%.

Спадковість залежить дуже багато від того, як живуть сьогодні люди. Продивіться, 30% сьогодні дітей народжуються хворими. Чому? Тому, що алкоголізм, п’янство, тютюнопаління... Люди зовсім не слідкують за своїм станом здоров’я.

Смертність збільшується... Смертність збільшується народу не тільки від медицини, а й від отруєнь так званим якісним алкоголем (тобто не сурогатами алкоголю, а алкоголем, який якісний, від того, що перепиваються) щорічно помирає більше 10 тисяч. А скільки від цирозу?

Тютюнопаління. Щорічно Україна втрачає 100-110 тисяч людей від тютюнопаління. Приблизно одна третя людей – це пасивні курці.

Говорять все на медицину, все пов’язано з медициною. Не з медициною пов’язано, а пов’язано з тим, як люди живуть, як слідкують за своїм здоров’ям, яких дітей народжують, як думають за своє потомство, як харчуються. Раніше теж харчувалися не зовсім якісно, а зараз все, що соціальні, економічні умови...

Давайте візьмемо таке. Нещасні випадки, отруєння, травми, самогубства, вбивства за останні декілька років зросли на 43% (!), а серцево-судинні, судинно-мозкові захворювання всього на 22%. Так від чого залежить здоров’я людей?

Кирило Булкін

Тобто, з медициною у нас не все так погано?

Микола Поліщук

З медициною у нас погано. Але необхідно відмітити, що здоров’я нації залежить не тільки від медицини. Від медицини 12-15% залежить. Це дані ВООЗ. Все інше залежить далеко не від медицини, а від того, в яких умовах живуть люди і як ведуть себе.

Подивіться, будь ласка: йдуть по дорозі і п’ють пиво, горілку, вино, курять, смалять. В громадських місцях курять. В одному зі штатів Америки перевірили: за півроку, коли було заборонене тютюнопаління в громадських місцях, кількість серцево-судинних нападів зменшилися на 58%.

Кирило Булкін

Для пані Мухарської у мене таке запитання наостанок для певного підсумку: як Ви оцінюєте, наскільки громадяни України самі відповідально ставляться до свого здоров’я, адже протягом нашої розмови ми говорили про те, що не все в руках медицини.

Наприклад, в Америці відомо, що ранковий біг, стеження за власною фізичною формою – це справа всієї нації. Хоча у них проблеми все одно залишаються, скажімо, з ожирінням.

Але все ж таки: як в Україні і що треба робити самим громадянам, щоб відповідально до свого здоров’я ставитися і його покращувати?

Людмила Мухарська

Я думаю, що таке поняття, як здоровий спосіб життя, не всім громадянам відоме. Тобто, недбало багато з наших громадян ставляться до свого здоров’я. І Микола Єфремович вже по це сьогодні говорив багато. Але я хочу сказати, що все ж таки з кожним роком ставлення громадян до свого здоров’я поліпшується.

І я думаю, що різні заклади, які відкриваються в Україні для здоров’я, фітнес якісь клуби - вони поліпшують цю ситуацію. І ми знаємо, що все ж таки антиреклама тютюнопаління, вона сьогодні існує. І дійсно, Україна приєдналася до рамкової конвенції.

І з кожним роком ситуація поліпшується, але все ж таки і медики, і журналісти мають докласти багато зусиль, щоб громадяни розуміли поняття “здоровий спосіб життя”.

Кирило Булкін

Одне з цих зусиль - це наша сьогоднішня програма. Пане Поліщук, все таки що, на Вашу думку, в медичній галузі потребує негайного реформування і наскільки реально це очікувати?

Микола Поліщук

Я б сказав негайного реформування потребує зміна ідеології фінансування самої галузі. Сьогодні галузь фінансується для утримання галузі, медперсоналу і функціонування галузі.

Повинне проводитись фінансування потреб пацієнта і при цьому медичному працівнику створити належні умови і мотивацію ефективно працювати на здорову людину і на оздоровлення людини.

Оце основний принцип. Якщо він буде зроблений, то тоді піде все інше. А людям хотів би сказати, щоб берегли своє здоров’я.

Кирило Булкін

Що ж, дякую. Сподіваюся, що ми ще неодноразово зустрінемося в цій студії, оскільки ясно, що за такий короткий час детально поговорити про проблеми медицини та й взагалі здоров’я громадян України дуже важко.

І зараз лише нагадую, що тему “Як оздоровити українську націю, як оздоровити українську медицину” обговорювали ведучий Кирило Булкін і гості: екс-міністр здоров’я Микола Поліщук та заступник головного державного санітарного лікаря України Людмила Мухарська.

Дякую, шановні, за участь у розмові. Дякую вам, шановні слухачі, всім, хто нам телефонував і просто нас слухав. За хвилину програма “Свобода сьогодні”. А нашу тему закриває Тризубий Стас.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG