Доступність посилання

ТОП новини

Перспективи української євроінтеграції: наскільки чіткі позиції України та Європи?


Кирило Булкін Київ, 13 квітня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Президент Європейської Комісії Хосе Мануель Баррозо, говорячи днями про стосунки Україною, нічого не сказав про перспективи асоційованого членства України в ЄС. Деякі засоби масової інформації потрактували це як заперечення таких перспектив. Чи так це насправді і наскільки чіткою є позиція Євросоюзу стосовно України? Про це говорили гості вчорашньої “Вечірньої свободи” – народні депутати України Ігор Осташ та Володимир Зубанов.

Сигнали, які надходять останнім часом від Євросоюзу, є різними. Скажімо, скептична стосовно євроінтеграційних перспектив України заява Президента Єврокомісії пролунала через кілька днів після схвального, а на думку деяких аналітиків, навіть тріумфального для України, рішення Європарламенту щодо оцінки українських виборів як відповідних демократичним стандартам.

Народний депутат України Ігор Осташ дивиться на європейське майбутнє України оптимістично і пропонує орієнтуватися саме на оцінку європарламентарів. Що ж до суперечливостей в заявах деяких європейських посадовців, то вони, на думку пана Осташа, пов’язані з різницею в мисленні політиків з Європарламенту, що зазирають у дальшу перспективу, та чиновників з Єврокомісії, які намагаються діяти і висловлюватись якомога обережніше. Карти ж, на думку пана Осташа, зараз в руках України, і важливо, як вона далі розвиватиме успіх на європейському напрямку.

“Після того, як ми провели, на мій погляд, дуже демократичні парламентські вибори, ставлення до України серйозно змінилося і ясно, що рішення Європейського парламенту є, на мій погляд, першим сигналом того, що Україна є бажаною в Європейському Союзі. Але, знову ж-таки, я не співав би дифірамби і реляції переможні. Це тільки початок важкого шляху, тому нам всім треба засукати рукава і серйозно працювати”.

Народний депутат від “Регіонів України” Володимир Зубанов погоджується з тим, що ініціатива в стосунках з Європою зараз має бути за Україною і що цим треба скористатися, рухаючись до Європейського Союзу. Водночас він вважає, що цей рух має сполучатися зі статусом позаблокової держави, адже вступ в НАТО, на його думку, призведе до створення політичної напруги в стосунках з сусідами.

“Тільки ми повинні вирішити одне питання і європейцям сказати, щоб вони знали, і росіянам, щоб вони знали: куди ми хочемо рухатися як держава. І я думаю, що якщо ми створимо міцну державу і там буде написано в засадах зовнішньої і внутрішньої політики, що ми рухаємося до Європейського Союзу в статусі позаблокової, нейтральної країни – все! І тоді всім буде зрозуміло: і американцям, і росіянам, і європейцям – що ми дійсно країна, яка хоче мирно співіснувати з усіма нашими сусідами і з великими країнами світу”.

Не заперечує необхідність чіткого зовнішньополітичного курсу і пан Осташ, однак при цьому він нагадує, що уряд Віктора Януковича підписував документи, спрямовані на поглиблення співпраці з НАТО і подальший вступ у цю організацію. Тому послідовність, на його думку, виявиться у продовженні цієї лінії.
XS
SM
MD
LG