Доступність посилання

ТОП новини

Коаліція ліво-лібералів в Угорщині утрималася на коні з другої спроби також.


Василь Плоскіна Угорщина, 24 квітня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Другий тур парламентських виборів в Угорщині 23 квітня приніс перемогу коаліції ліво-ліберальних сил, яка вперше з часу зміни політично-соціального устрою у 1989 році залишиться при владі на наступний термін. Згідно з попереднім підрахунком голосів, соціалісти в союзі з вільними демократами отримають 210 депутатських мандатів з 386, що забезпечує більшість уряду Ференца Дюрчаня в угорському парламенті.

Переможець парламентських перегонів у своєму першому зверненні до виборців говорив про відповідальність:

- Дякую всім, хто не злякався почуття відповідальності під час виборів!.. Я знаю добре, як нелегко обирати. Чудовою річчю є те, що в часи Третьої Угорської Республіки громадяни йдуть на виборчі дільниці вільно обирати для того, щоб творити своє майбутнє!

Після оголошення ЦВК про результати другого туру виборів на 99 зі 110 виборчих дільницях Угорщини, колишній угорський «комсомолець» і офіційний мільйонер, Ференц Дюрчань отримав ще один мандат на керівництво країною. Він є кандидатом в прем’єр-міністри від соціалістичної партії й чинним керівником ліво-ліберального уряду. Кінцеві підрахунки бюлетенів решти виборчих округів з’являться наприкінці тижня – після того, як центрвиборчком отримає урни з голосами закордонних угорців. Втім, політологи стверджують, що ці бюлетені складуть таку мізерну частку від загальної кількості виборців – а це понад 5 млн. угорців, - що вони аж ніяк не відіб’ються на на перемозі ліво-центристів. Очевидно, цю обставину мав на увазі і голова консервативного союзу ФІДЕС Віктор Орбан, коли поздоровив Ференца Дюрчаня з перемогою його партії. За словами Орбана, ФІДЕС зберіг попередню кількість парламентських мандатів, згуртованість лав молодих демократів і переконання у правоті своїх поглядів.

Найбільшу інтригу другого туру парламентських виборів в Угорщині аналітики пов’язують з позицією голови консервативного Угорського демократичного форуму (МДФ). Місцева преса зазначає, що Іболя Давід не побоялася кинути виклик двом політичним голіафам, відмовившись висувати з ними спільних кандидатів, від чого найбільше постраждали висуванці ФІДЕС і, власне, МДФ, недавні ідеологічні союзники. Пані голова тим не менше заявила, що її електорат не є розчарованим, не дивлячись на мінімальну кількість мандатів у парламенті:

- Ми не зрікаємося програми “За нормальну Угорщину”. У державотворчих процесах МДФ відіграватиме роль не лише конструктивної, а й дуже уважної і критично налаштованої опозиції.

Багато-хто з угорських політологів погоджується з думкою, що передвиборча програма соціалістів та лібералів містила набагато більше пунктів спокійного модернізованого поступу для суспільства, ніж у їхніх опонентів, які обрали тактику залякування виборців, мовляв, якщо електорат не проголосує за консерваторів, то життя в Угорщині набуде дуже темних тонів. Цікавим є також висловлювання одного з телеоглядачів про те, що переможці не повинні задаватися, а мусять злізти зі своїх парадних білих коней на землю і разом з іншими пішки місити те багно, в якому брьохається решта пересічніх угорців.

Угорщина протягом останніх чотирьох років втратила колишні темпи економічних реформ, а її бюджетний дефіцит досяг загрозливих пропорцій. Закордонні оглядачі говорять, що інвестори були готові чекати лише до виборів, і що новому урядові потрібно буде швидко діяти, щоб не розгубити їхньої довіри.
XS
SM
MD
LG