Доступність посилання

ТОП новини

В Івано-Франківську відкрилась виставка „Боністика України: минуле та сучасність”.


Іван Костюк Івано-Франківськ, 4 травня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Унікальні гроші - бофони, які випускала Українська повстанська армія в 40-50-ті роки минулого століття, та ще цілий ряд раритетів представлені на виставці „Боністика України: минуле та сучасність”, яку презентували в обласному центрі Прикарпаття. В паперових грошах, які випускали різні держави, постає вся драматична історія України впродовж ХХ століття.

Українські паперові гроші вперше були випущені наприкінці 1917 року Центральною радою – урядом під
Банкноти (англ. bank-note) – банківські білети, кредитні знаки грошей, безтермінові грошові зобов’язання емісійного банку. Банкноти – грошові знаки, які випускаються в обіг центральними емісійними банками. В даний час – основний вид паперових грошей.
головуванням академіка Михайла Грушевського. Вони продовжували виходити ще впродовж двох років. За цей час в Україні змінилось ще кілька урядів та адміністрацій: гетьмана Скоропадського, Симона Петлюри, більшовиків, генерала Денікіна. Відповідно всі вони випускали свої гроші. Грошовими одиницями того періоду були карбованець, гривня, шаг, які здебільшого існували паралельно з певним співвідношенням між собою.

Уся історія української держави відображена на виставці „Боністика України: минуле та сучасність”, яку презентував Клуб колекціонерів Івано-Франківщини. Колекціонер Михайло Коцаба, який безпосередньо готував виставку, так коментує причини організації експозиції:

„Історію зараз абсолютно ніхто не висвітлює, не роблять цього музеї, адже державне фінансування відсутнє. Комерційні структури в цьому не зацікавлені, адже пропагування колекціонерства та старожитностей є непопулярним. Усе це робиться в дуже вузькому колі і не афішується”.

Показавши драматичну історію України через історію банкнот, які випускалися різними владами, які здебільшого представляли імперські режими, івано-франківські боністи вважають, що таким чином збагатять молодь знанням історії держави. На виставці презентовано також так звані бофони, грошові знаки, видані Українською повстанською армією – армією без держави. Саме таким чином українські повстанці намагались заявити про те, що їхня боротьба – це боротьба військової структури, яка має державницьку традицію.

Голова Клубу колекціонерів Івано-Франківщини Роман Андрощук на відкритті виставки розповів, що прикарпатські боністи мають великий авторитет на всеукраїнському рівні поряд з аналогічними організаціями Києва та Львова:

„Раз на місяць у Києві відбувається зліт колекціонерів. Його постійно відвідує Президент Віктор Ющенко. Він навіть контактує з окремими івано-франківськими колекціонерами”.

На виставці івано-франківські боністи також презентували єдиний поки що інтернет-портал українських колекціонерів, створений в Івано-Франківську. Його адреса: www.ukrcol.com.
XS
SM
MD
LG