Доступність посилання

ТОП новини

Знайдено докази співпраці генерала Войцєха Ярузельського із польскими військовими спецслужбами пов''язаними із НКВД.


Єва Поштар Варшава, 4 травня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Колишній комуністичний лідер Польщі генерал Войцех Ярузельський співпрацював зі спецслужбами, пов’язаними з НКВД. Документи, що підтверджують цю співпрацю, у варшавських архівах знайшли польські історики. Про нові факти із біографії колишнього президента Польщі та про те, чому він продовжує викликати постійні суперечки у польському суспільстві?

Згідно з документами, що зберігалися в Інституті національної пам''яті у Варшаві, Войцєх Ярузельський співпрацював з органами польських військових спецслужб - Військової інформації. Ці органи співпрацювали із радянським НКВД і були відповідальні за репресії серед військових та мирного населення Польщі. Справу оприлюднили журналісти першого каналу польського телебачення.

Польські історики твердять, що від 1946 року, коли Ярузельський, отримавши псевдонім "Вольський", почав співпрацю із спецслужбами, у його у військова та державна кар''єра різко пішла вгору.

Не було б цілої справи якби не низька якість чорнила, яким викреслювали окремі рядки в облікових книгах польських військових спецслужб. За 40 років чорнило вицвіло і з-під нього, серед тридцяти тисяч агентів, у двох різних каталогах обліку військової агентури 40- вих та 50- тих років історики вичитали прізвище Войцєха Ярузельського.

Про ці документи говорить голова Інституту національної пам''яті (IPN) Януш Куртика:

- Вони однозначно вказують на те, що генерал Ярузельський був агентом Військової інформації. Для історика це незаперечний доказ.

Хоч персональне досє генерала пропало, але, як видно, не всі сліди вдалося знищити в архівах. Польські історики наголошують, що в комуністичній системі така блискуча кар''єра молодого офіцера аристократичного походження, без підтримки "з гори" була б неможлива. А сам Войцєх Ярузельський називає ці повідомлення елементом політичної кампанії проти себе. І не хоче розмовляти в цій справі з журналістами:

- Я не мушу сповідатися кожному зацікавленому у моїй біографії. Я це можу зробити лише перед серйозною комісією.

Неофіційно польські спостерігачі наголошують, що генерал виправдовує зв''язки із військовими спецслужбами своєю участю в боротьбі із загонами УПА неподалік на сході Польщі у 1946 – 47 роках.

Незважаючи на те, що комуністична влада в Польщі впала майже 20 років тому, особа Войцеха Ярузельського і досі викликає жвавий інтерес у польському суспільстві. За придушення руху «Солідарність» кримінальну справу проти нього порушила польська прокуратура. А помилкове, як з’ясувалося, присудження генералу нагороди, якої удостоюються жертви комуністичних репресій, викликало обурення багатьох поляків та іронічні коментарі спостерігачів.
XS
SM
MD
LG